Współczesna architektura stara się łączyć tradycję i nowoczesność. Elementy nowoczesne mają zwykle skromne, czyste formy, wykorzystują także najświeższe technologie. Tradycja kojarzy się z naturalnymi materiałami, które towarzyszą ludziom od wieków. Przykładem połączenia tych elementów jest dom wrocławskiej architektki – Renaty Łaciny.

Decyzja o wyglądzie domu nie musi oznaczać dokonywania trudnego wyboru pomiędzy nowoczesnością a tradycją. Wszak nie każdy lubi skrajności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w umiejętny sposób łączyć „ogień z wodą”. Można przecież jednocześnie cenić realizacje Herzoga & de Meurona i zachwycać się starymi kurpiowskimi chałupami.

Kontrasty nie muszą razić

Rzeczywiście dom architektki nie ma nic wspólnego z często krzykliwą i chaotyczną architekturą polskiej mieszkaniówki jednorodzinnej. Dach jest tradycyjny, dwuspadowy, a bryła została pozbawiona wszelkich upiększających dodatków. Budynek ma dużo okien otwierających go na część prywatną działki. Dominują dwie barwy wydzielające funkcje domu – biała w części mieszkalnej i szara w gospodarczej – garażowej.

Naturalnego i ekologicznego charakteru budynek nabrał głównie dzięki zastosowaniu na elewacji drewna modrzewiowego przez co „miękko” wpisał się w otoczenie. Dość ciemne drewno zostało zestawione z białym i szarym tynkiem. Taka kontrastowa kompozycja korzystnie eksponuje urodę materiałów i tworzy spokojną bryłę domu.

Istotne otoczenie

O ile aranżacja zieleni w ogrodzie jest już dla wszystkich sprawą oczywistą, o tyle nadal zdarza się, że w projektach bagatelizowany jest jeszcze element zastosowanej nawierzchni. Pominięcie tego detalu może zaburzyć konsekwentną wizję domu. Dlatego koncept jego wyglądu i aranżacji wnętrza należy przenieść także na ścieżki komunikacyjne w ogrodzie i wokół domu. To obszar otwierający kolejne pole do popisu dla projektantów.

W przypadku domu pani Renaty, oszczędna konsekwencja projektu przejawiła się również w doborze i sposobie ułożenia tarasu i ścieżek ogrodowych. Przede wszystkim rodzaj i kolorystyka nawierzchni nawiązują bezpośrednio do monochromatycznej (szarej i białej) elewacji, które podkreślając swoim wyglądem charakter domu.

Naturalne ścieżki

Wybór tej nawierzchni był naturalną konsekwencją kształtu ogrodu.

Ścieżka i podjazd od frontu oraz część rekreacyjna na tyłach domu podkreślają podział aranżacji na dwie strefy – komunikacyjną i służącą do spędzania wolnego czasu. Zapewniło to funkcjonalność i porządek. Dom oraz ogród wzajemnie i harmonijnie się uzupełniają.

Prosto, czyli wygodnie i funkcjonalnie

Posesja Renaty Łaciny kojarzy się dzięki temu z rozwiązaniami stosowanymi w krajach Skandynawii – to właśnie tamtejsza architektura i design charakteryzują się od wieków prostymi formami, wykorzystywaniem surowego drewna i innych naturalnych materiałów, jasnymi, czytelnymi kolorami. Styl skandynawski to jednak nie tylko kolor i forma, ale także funkcjonalność. W miejscu codziennego bytowania mieszkańcy powinni czuć się swobodnie i wygodnie. Dom i ogród mają stanowić azyl, własną oswojoną przestrzeń.

Data dodania: 20.12.2010