Jeszcze nie tak dawno wszelkie odwołania do przeszłości wydawały się staroświeckie i „kiczowate”. Obecnie styl vintage triumfuje nie tylko w modzie odzieżowej, ale również w aranżacji wnętrz.

Słowo vintage wywodzi się z języka angielskiego i używane było najpierw w terminologii winiarskiej. Vintage – szlachetne wino. Aranżacja wnętrz w stylu vintage to powroty do tego, co najlepsze z minionych epok.

Styl vintage tworzy się poprzez eklektyzm, czyli łączenie nowoczesności ze staroświeckością, jednak aby nie stał się on „kiczowaty”, powinniśmy znać dwie, podstawowe zasady tworzenia tego stylu:

  • Nowocześnie zaaranżowane wnętrze do którego wstawiamy stare lub stylizowane meble
  • Historyczna aranżacja przełamana dodatkami lub meblami bardzo nowoczesnymi

Z tęsknoty za przeszłością

W tej stylizacji najczęściej spotykane są meble z okresu lat 60. i 70. – charakterystyczne plastikowe krzesła, welurowe fotele i szklane stoły w nietypowych kształtach. Vintage to styl młodego pokolenia, które sięga po aranżacje wnętrz z przeszłości o indywidualnym charakterze.

Vintage pozostawia wiele swobody w doborze tkanin, tapet i tapicerek. Im więcej wzorów pojawi się na nich, tym wnętrze będzie ciekawsze.

Umeblowanie wnętrza w stylu vintage to oryginalne zestawienie antyków z nowoczesnymi elementami. Meble sprzed lat idealnie pasują do współczesnych wnętrz, a w połączeniu z nowoczesnymi sprzętami stworzą oryginalną całość.

Obok klasycznej meblościanki, najbardziej wyrazistym symbolem vintage są charakterystyczne fotele o niskich nóżkach z szerokim oparciem i ciekawą tapicerką.

Jeśli nie mamy dostępu do oryginalnych mebli z tamtych lat, możemy je nabyć korzystając z usług firm meblarskich, które specjalizują się w renowacji starych mebli albo wybrać się na „pchli targ”, gdzie na pewno znajdziemy coś odpowiedniego.

Odmłodzone dodatki

Vintage to nie tylko stare meble poddane renowacji, ale również ich współczesne repliki i kopie, które wiernie naśladują wzornictwo sprzed lat.

Kolory ścian w tego typu wnętrzach powinny być pastelowe. Dobrym sposobem na uzyskanie autentycznego wnętrza w stylu vintage jest naklejenie na ściany tapet ze wzorem retro.

Idealnymi dodatkami będą staromodne adaptery, radia i telewizory. Dobrze również sprawdzą się stare zegary, pozytywki, pobielone klatki dla ptaków.

Vintage we wnętrzu łączy ze sobą zaskakujące style, miesza epoki i łamie panujące szablony. Choć vintage daje dużo swobody w zakresie wyboru mebli, kolorów i wzorów, to jednak brak odpowiedniego umiaru może doprowadzić do mało przyjaznego efektu.

Data dodania: 16.02.2012