Tegoroczną edycję Projektu Dizajn, imprezy organizowanej przez firmę ROCA w celu promowania najwyższej klasy wzornictwa, uświetnił przyjazd znakomitego włoskiego projektanta Roberto Palomby.

Już na początku wykładu Palomba zjednał sobie publiczność stwierdzeniem, że ma nadzieję że za 20 lat, my uczestnicy znajdziemy się na jego miejscu, będziemy występować w roli zapraszanych gości i pokazywać swoje projekty na całym świecie. Zarówno początek, jak i cały późniejszy wykład był prowadzony z myślą o młodych projektantach. Palomba nakazał uczestnikom „róbcie w przyszłości rzeczy lepsze niż moje”, zwracał się do zgromadzonej widowni jak do swoich następców.

Projektant na początku wykładu przywołał swoje pierwsze doświadczenia twórcze oraz opowiedział, że jako bardzo młody człowiek pragnął stworzyć idealny projekt siedziska z drewna. „Każdy w młodości chce stworzyć krzesło, jest to niezwykle ciężkie, gdyż istnieją miliony krzeseł z czego setki rewelacyjnych projektów”. Uczestnicy mogli podziwiać wspaniałe projekty z serii Anna, które stanowią jeden z elementów kolekcji z roku 1997, w skład której wchodzą różnej wielkości stołki, taborety, stoliki wykonane z litego drewna, dostępne w bardzo szerokiej gamie odcieni.

Na uczestnikach wystawy największe wrażenie wzbudziła seria lamp Gregg wykonywanych tradycyjną technologią dmuchania. Niesamowitość ich formy polegała na tym, że w zależności od poziomu patrzenia i skali samego projektu przypominały coś innego – raz będąc olbrzymimi jajami unoszącymi się nad ziemią, innym razem niewielkimi kamyczkami stojącymi nieopodal naszych stóp.

Drugim projektem głośno komentowanym przez uczestników wykładu były rewelacyjne projekty grzejników – nie grzejników, bo ciężko tak nazwać sporych rozmiarów czerwony, gładki czworokąt umieszony na ścianie, niczym nowoczesne dzieło sztuki. Ciekawy efekt plastyczny uzyskany został również poprzez oddzielenie zaworów od urządzenia. Artysta przyznał, że lubi projektować rzeczy niepozorne, na które w przestrzeni mieszkalnej nie zwraca się uwagi . Grzejników zaprojektowanych przez Palombe z pewnością jednak nie da się nie zauważyć, idealne w swojej formie odpowiadają również duchowi czasu i modzie na ekologię. Autor zaznacza jednak, że w dzisiejszym świecie „ekologia to już nie moda, lecz konieczność”, „nasi rodzice zdewastowali środowisko, więc teraz my musimy zająć się jego odbudowaniem, by nasze dzieci miały gdzie żyć”.

Kolejnym ważnym projektem, który wzbudził entuzjazm widowni jest projekt ceramiki firmy Laufen, a w szczególności genialny projekt umywalek. Asymetria formy nasuwa inspirację naturalnymi śladami płynącej wody. Cała seria obejmuje umywalki, wanny, ceramikę sanitarną oraz brodziki. Niestety trzeba przyznać, że kolekcja projektowana jest raczej do wnętrz bardzo przestronnych, niemniej jednak aranżacje wykonane z użyciem poszczególnych projektów zapierają dech w piersiach . Palomba przy okazji opowieści o tych projektach stwierdził, że łazienka jest jednym z pomieszczeń najtrudniejszych do zaprojektowania, gdyż są to z reguły pomieszczenia niewielkie, brzydkie, mokre, często niedoświetlone. Projektant wyraźnie zaznaczył, że projekt ceramiki dla filmy Laufen nie powstałby w takiej formie w jakiego go widzimy dziś gdyby nie to, że dano Palombie zupełną dowolność twórczą. Powstał dzięki temu projekt ponadczasowy, który jeszcze przez wiele lat się nie zestarzeje.

Po zakończeniu kilkudziesięciominutowego wykładu wszyscy uczestnicy udali się do kolejnej Sali, w której podziwiać można było niektóre z omawianych wcześniej obiektów. W tej części wystawy spore zainteresowanie wzbudziła seria jednoelementowych zewnętrznych mebli wykonanych z polietylenu.

Pod koniec imprezy kilku poproszonych o podsumowanie całej imprezy gości stwierdziło, że tegoroczna edycja Projeku Dizajn była najlepsza, najstaranniej zorganizowana oraz najciekawsza. Zeszłoroczna edycja tego wydarzenia gościła Joan Gaspara, ale według zgromadzonych to tegoroczny event był bardziej wartościowy, a sam Roberto Palomba okazał się być niesamowitym człowiekiem, prawdziwym Włochem, dla którego projektowanie jest jak jedzenie – łączeniem składników, konsumowaniem. Cóż, trudno się takiemu optymizmowi oprzeć skoro kończąc wykład Palomba podziękował wszystkim zgromadzonym i powiedział, że to co robi i jak żyje sprawia, że czuje się „szczęśliwym człowiekiem”. Tylko pozazdrościć.

Dowiedz się więcej o tym projektancie

Data dodania: 25.11.2010