Na tegorocznych targach BUDMA nie zabrakło wystawców desek drewnianych i parkietu, co pomogło nam zgłębić obowiązujące w tym roku trendy podłogowe. Wiemy zatem, co powoli przestaje być modne, a na co w 2020 roku będziemy zwracać większą uwagę.

Zwrot ku naturalnym barwom

Jeszcze w poprzednim roku, patrząc na oferty modnych podłóg, mogliśmy zauważyć wyraźne zafascynowanie stylem skandynawskim. Zakładano, że biele i szarości szybko nie wyjdą z mody – a jednak! W tegorocznych aranżacjach zapominamy o deskach w chłodnych odcieniach, zastępując je naturalnymi kolorami drewna. We wnętrzach zdecydowanie najczęściej będą pojawiać się w jasne deski dębowe. Nie znajdzie się tam z pewnością miejsce na egzotyczne podłogi w ciemnych odcieniach.

– Zauważyliśmy, że trendy w podłogach drewnianych idą w kierunku kolorów zaczerpniętych z natury– lekko szarawych, brunatnych i brązowych. Zainteresowaniem cieszą się powierzchnie nieoczywiste, jakby lekko zużyte i postarzane. Widzimy też spadek popularności dekorów bielonych – mówi Jacek Dąbrowski z Jawor Parkiet.

Projektanci chętnie łączą je w tym roku z kremami, beżami, pastelami oraz kolorami ziemi, takimi jak brązy, złamane zielenie, terakotowe pomarańcze. Nie zapominają też o wyrazistych akcentach, które przełamują monotonię, dlatego we wnętrzach zobaczymy połączenie naturalnego drewna z granatem, butelkową i szmaragdową zielenią, koralem czy burgundem.

– W tym roku powracamy do natury, więc rezygnujemy z kolorów, takich jak siwy, szary czy biały, a zamiast tego wybieramy naturalne kolory dębu. Moda obowiązująca kiedyś, okazała się uniwersalna i wraca do tegorocznych aranżacji wnętrz. Ten zauważalny powrót do tego, co naturalne z pewnością nie potrwa rok, a o wiele lat dłużej – zauważa Leszek Kopiczyński z Finish Parkiet.

Deski postarzane

Nie odchodzimy jednak od trendu postarzanych podłóg, który już podczas poprzedniej edycji targów BUDMA wyraźnie dawał o sobie znać. Autentyczne barwy drewna doskonale odnajdują się w towarzystwie subtelnie postarzanych podłóg, nadając wnętrzu zharmonizowany z naturą klimat.

– Klienci coraz częściej pytają o postarzane deski w rustykalnym stylu, które nie tylko doskonale prezentują się we wnętrzach, ale i dodają im przytulności – mówi Monika Zielińska z Parkiet Wawa. – Jeśli chodzi o rodzaj podłogi, w tym roku zdecydowanie stawiamy na deskę litą, będącą doskonałym materiałem na ogrzewanie podłogowe. W trendach dostrzeżemy zarówno deski dębowe, jak i parkiet ułożony w jodłę francuską, angielską czy klasyczną.

Zostajemy przy jodełkach

Mimo różnorodności wzorów ułożenia parkietu w jodełkę, jedno jest pewne – zostaje ona na powierzchni naszych podłóg. Zarówno jodełka klasyczna, francuska czy angielska nie wychodzi z mody, w dalszym ciągu dodając wnętrzom elegancji i dobrego stylu.

– Nadal trendem numer jeden jest jodełka, aczkolwiek w coraz większej ilości projektów zaczęliśmy zauważać, że jodełka klasyczna zaczyna wypierać jodełkę francuską. Klienci wracają do jodełek klasycznych, bo wyglądają genialnie, a są o wiele tańsze. Jest to więc rozsądna alternatywa dla kogoś, kto chce posiadać designerski produkt za rozsądne pieniądze – mówi Jacek Dąbrowski z Jawor Parkiet.

Budma 2020, Finish Parkiet

Budma 2020, Finish Parkiet

Budma 2020, FinishParkiet

Budma 2020, Jawor-Parkiet

Zgodnie z ekologią

Na rynku podłóg coraz bardziej zauważalna jest świadomość wpływu produkcji na ekologię. Dlatego producenci dążą do tego, aby wywierać jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. 2020 rok zdecydowanie przyniesie w tym kierunku dużo zmian, polegających głównie na wyborach jeszcze bardziej ekologicznych, a jednocześnie trwalszych materiałów (w tym pochodzących z recyklingu).

Powracamy do natury nie tylko za pomocą materiałów i kolorów desek, ale i wplatając do aranżacji wiele roślinnych akcentów. Nikogo nie powinny dziwić już takie elementy wnętrz, jak wertykalny ogród czy panele roślinne na ścianie.

 

Kamila Krótka

Data dodania: 10.03.2020