Sofy, krzesła, fotele – tych mebli nie może zabraknąć w żadnym domu. Ich kształty, kolory, materiały z których są wykonane mogą być niemal dowolne. Przyjrzyjmy się kilku pomysłom designerów na bardzo nietypowe siedziska.

Fotel niczym rolada

Fotel stworzony przez duńską interdyscyplinarną pracownię KiBiSi. Siedzisko stworzone z materaca wykonanego z pianki o wysokiej gęstości oraz obitego wysokiej jakości tkaniną, który został zwinięty na kształt rolady. Duże guziki nadają mu nieco klasyczny wygląd.

Projektanci mówią o swoim dziele, iż jest to spotkanie pokoleń i gatunków, a także coś pomiędzy materacem, krzesłem i kanapą. Z założenia projekt miał być nowoczesny, wyrazisty i humorystyczny, a przy tym komfortowy i przytulny.

Roladowe fotele można ze sobą łączyć, by uzyskać większą powierzchnię do siedzenia, która może wyglądać jak kanapa.

Sofa niczym mur

Kolejnym interesującym projektem, pochodzącym również ze stajni KiBiSi jest seria „Brick”, która składa się z pufy, krzesła oraz dwu-trzy osobowej sofy. Punktem wyjścia do stworzenia tego oryginalnego mebla było połączenie poduszek na wzór cegieł ułożonych w murze. Poduszki zostały ze sobą powiązane i połączone za pomocą guzików.

KiBiSi to znana skandynawska grupa projektowa, która od lat działa w wielu dyscyplinach, projektując niemal wszystko – od mebli i innych akcesoriów domowych, przez rowery, samoloty, aż po elektronikę.

Stołek Bambi

Kolejną nietypową koncepcją jest stołek zaprojektowany przez japońskiego designera Takeshi Sawada. Wykonany z dębowego drewna taboret swoim wyglądem nawiązuje do małego jelenia – siedzisko zostało pokryte nakrapianym futrem, nogi stołka przypominają kopytka, a oparcie wygląda jak poroże.

Trzeba przyznać, że stołek wygląda naprawdę uroczo i zapewne przypadłby do gustu nie tylko najmłodszym, choć jego wymiary zdecydowanie dedykują ten mebel do pokoju dziecięcego: 400 mm (wysokość), 260 mm (szerokość), 260 mm (głębokość).

Krzesło ratunkowe

Tęskniącym za letnimi kąpielami w basenie z dmuchanymi zabawkami, spodobać się może krzesło zaprojektowane przez japońskiego projektanta Sachiko Fukutomi. Siedzisko o nazwie Ukiwa składa się z dwóch elementów – stojącej ramy oraz dmuchanego koła ratunkowego, które znamy z letnich kurortów. Jak zapewnia projektant – krzesło jest całkowicie użyteczne i wygodne.

Przestrzeń dla pupili

Kanapa „Dom dla psa” – tak określa swój projekt koreański designer Seungji Mun. Sofa o nazwie m.pup to ciekawy mebel uwzględniający potrzeby wszystkich mieszkańców domu – również tych czworonożnych. Sofa stanowi połączenie siedziska dla właścicieli i legowiska dla ich pupili. Choć Mun stworzył swój mebel z myślą o psach (ze względu na wymiary jednak raczej tylko tych małych), w „budce” doskonale na pewno będą czuły się także koty, które jak powszechnie wiadomo uwielbiają miękkie kryjówki.

Rama mebla została wykonana z litego jesionu, a siedzisko stanowi materac obity płócienną tkaniną.

Data dodania: 07.11.2012