…w czasie wakacji, to ja chcę poczuć to, czego na co dzień mieć nie mogę – luksus – tak o swoich wymarzonych wakacjach wypowiadał się jeden z użytkowników popularnego forum turystycznego. Wczasowiczom nie wystarczają już do szczęścia cztery ściany i skrawek łóżka. Nie ważne czy mówimy o pięciogwiazdkowym ośrodku pośród ekskluzywnych plaż czy hotelu w centrum wielkomiejskiej dżungli. Liczy się nie tylko piękno zabytków i przyrody, liczy się także wnętrze!

Oto kilka propozycji na modne, gustownie zaprojektowane, letnie przystanie.

Zacznijmy od jednego z najbardziej popularnych kurortów – Mykonos. Pracownia architektoniczna KLab zaprojektowała w tamtejszym hotelu Andronikos ekskluzywne apartamenty „Cocoon Suites” nawiązujące do cykladzkiej tradycji architektonicznej. Oszczędne białe wnętrza, w których jedyną dekorację stanowią naturalne pędy bambusowe, przywodzą na myśl kadry z filmów science fiction.

Celem projektantów było stworzenie przestrzeni, w której „gra światła i cieni odkryje rzeźbiarską siłę wnętrza, w którym wszystko wykonane jest na bazie gipsu, szkła, kamienia i cementu”. Gustowne pokoje służą jako azyl przed lejącym się z nieba, przez sporą część roku, skwarem. Opcja błogiego wypoczynku naprawdę kusząca, cena za dobę niestety już mniej.

Utrzymany w zupełnie innym stylu niż powyższy jest nowootwarty, wiedeńskiDaniel Hotel. To zdecydowanie opcja dla mieszczuchów, gustujących w trendach związanych z ekologicznym stylem życia. Daniel Hotel w swoim wystroju czerpie bowiem wiele z recyclingu i mody na vintage. Zaskoczenie gwarantowane od samego progu, aranżacja recepcji to w sporej części swobodnie porozstawiane drewniane palety spożywcze służące jako stoliki oraz siedziska.

Wystrój pokojów to z kolei ukłon w stronę surowego modernizmu połączonego z nutką subtelnej ekstrawagancji w postaci hamaków pokojowych oraz eleganckich mozaikowych łazienek.

Podobną stylistykę wnętrz oferuje berliński Soho House. Nawiązuje do kwiecistej mody pierwszej połowy XX wieku, jest jednak bardziej eklektyczny i dekoracyjny niż poprzednik przez co może wydawać się nieco bardziej przytulny jak na hotel miejski. Do wyboru, do koloru.

Są i tacy którzy wakacje chcą spędzić pod znakiem luksusu przez duże L, a wiadomo, że nikt nie zna się na nim lepiej niż Francuzi. Hotel Sezz w Saint Tropez spełni najbardziej wygórowane wakacyjne oczekiwania. Otoczony najdroższymi plażami świata ośrodek oferuje zaprojektowane w minimalistycznym stylu, ekskluzywne pokoje oraz szereg atrakcji typu, spa, basen czy siłownia.

Jeśli marzy nam się wypoczynek pośród światowej śmietanki towarzyskiej: modelek, aktorów, projektantów oraz celebrytów to idealnym wyborem na wakacyjny wypad jest Five Hotel w Cannes. Francuskie hotele może nie zaskakują swoimi aranżacjami, ich wnętrza są zachowawcze i bezpieczne, nie można im jednak odmówić smaku i uroku. Bon voyage!

Na koniec najbardziej egzotyczna propozycja w zestawieniu, czyli marokański dom mieszkalny przerobiony na hotel. Riad Dar Cava łączy w sobie tradycje tamtejszej architektury mieszkalnej ze współczesnym (niemalże skandynawskim) oszczędnym podejściem do kwestii projektowania wnętrz.

Niedostępny od strony ulicy dom to rozwiązanie dla gości spragnionych całkowitego spokoju i odcięcia od świata zewnętrznego. Przeciętny marokański riad oferuje sześć do ośmiu pokoi, co gwarantuje intymną atmosferę podczas całego pobytu.

Póki co wakacje są na półmetku, wybór ekskluzywnych miejsc pobytowych, jest – jak widać – ogromny. Hotele są naprawdę piękne, gusta różne, tylko cel pozostaje niezmienny – należyty odpoczynek po długim roku i ładowanie akumulatorów na następny. W przypadku powyższych propozycji niestety ważny jest jeszcze także jeden element – dość zasobny portfel.

Data dodania: 03.08.2012