Wygodna sofa. Elegancki kominek. Nietuzinkowe bibeloty. Drewno, aksamit i skóra. Bez względu na to, jak wiele czasu upływa, angielski styl charakteryzują takie cechy, które pozwalają rozpoznać go natychmiast spośród szerokiej gamy stylów w aranżacji wnętrz. Ze względu na swoją elegancję i dyskretny luksus, angielskie klasyki od wieków nie wychodzą z mody. Wręcz przeciwnie osiągają dziś szczyt popularności.

Uważa się, że Brytyjczycy, jak żaden inny naród pielęgnują swoją historię i tradycję. Dotyczy to przede wszystkim takich aspektów życia jak polityka, sport, muzyka i literatura, ale także wystrój wnętrz. Mimo szybkich zmian zachodzących na świecie wyrafinowane i eleganckie wnętrza urządzone w angielskim stylu to kwintesencja dobrego smaku.

Na salonach

Ściany klasycznego angielskiego salonu są najczęściej wyłożone panelami z naturalnego drewna lub grubą tapetą w kwieciste wzory. Sufit zdobią sztukaterie. Z kolei podłogę z reguły pokrywa ciemny drewniany parkiet. W brytyjskich wnętrzach bardzo ważny jest kolor – od ciepłych odcieni żółci, czerwieni i złota przez niebieski, zielony po szary. Kluczową rolę odgrywają zasłony, poduszki na sofy i fotele wykonane z grubych tkanin. Okna zdobią ekskluzywne zasłony. Nieodzownym atrybutem każdego salonu jest tkany dywan. Misternie rzeźbione stoły, krzesła, regały czy szafy wykonane są najczęściej z mahoniu, dębu, jesionu bądź cisu z akcentami mosiężnymi. Sofy i pufy pokryte są aksamitem lub skórą. Wszystkie meble powinny wyglądać tak, jakby były gromadzone przez rodzinę od pokoleń. Decydując się więc na urządzanie pomieszczenia w stylu angielskim warto odkryć lokalny rynek antyków. Prawdziwy brytyjski salon nie mógłby się obyć bez kominka, dopełniającego atmosferę wnętrza. W centralnym punkcie salonu musi znaleźć się stylowa, skórzana kanapa typu Chesterfield, która jest wizytówką stylu angielskiego.

Obowiązkowym elementem wyposażenia i dekoracji są obrazy, porcelana i srebra, kryształowe żyrandole, kinkiety, abażury z tkanin, lampy stołowe oraz wazony z bukietami suszonych kwiatów, zdjęcia rodzinne w pięknych ramach, antyczne zegary i porcelanowe figurki nawiązujące do historii regionu. Wszystkie akcesoria powinny być starannie dobrane, by stworzyć piękne, spokojne, harmonijne i sielskie wnętrze.

Sypiając jak król

Do klasycznych angielskich sypialni wkrada się bardzo wiele elementów wprost z salonu, takich jak wzorzyste tapety i tkaniny oraz drewniane parkiety. W sypialni musi być przede wszystkim wygodnie i komfortowo. Jej angielski charakter podkreśla drewniane lub kute, masywne łoże z baldachimem oraz dużo dekoracyjnych poduch i obszerna kołdra wypełniona pierzem – wszystko to w delikatnych odcieniach. Dodatkowo sypialnie zdobią aksamitne zasłony, misternie haftowane narzuty, miękkie koce i puszyste dywany. Zabytkowe sofy i toaletki sprawiają, że wnętrze nabiera prawdziwie królewskiego charakteru.

Angielskie śniadanie i nie tylko

W brytyjskiej kuchni prym wiodą dobrej jakości drewniane meble z duża ilością szafek i szuflad. Gospodynie domowe do gotowania zaprasza duża wyspa usytuowana pośrodku kuchni. Uzupełnieniem angielskiego stylu są porcelanowe lub kamienne naczynia, serwety z haftami i ręcznie malowane zestawy drewnianych desek. Całości dopełniają doniczki z ziołami poukładane na parapetach przestronnych okien.

Data dodania: 11.03.2014