Styl ekologiczny zyskał popularność pod koniec XX wieku. I choć nie ma długiej historii jest coraz chętniej wykorzystywany przez architektów i dekoratorów wnętrz. Podpowiadamy, jak zadbać o to by wnętrza były przyjazne mieszkańcom i środowisku.

Projektując wnętrze w stylu ekologicznym należy przestrzegać pewnych warunków. Powinny w nich dominować naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, glina i szkło. Kwintesencją stylu ekologicznego są więc drewniane bądź marmurowe podłogi, duże okna, przez które wpadają promienie słoneczne, dzięki czemu oszczędzamy energię, meble rattanowe czy dywany i zasłony z naturalnych włókien.

Przyjazne środowisku przestrzenie to takie, w których dominują naturalne kolory i elementy dekoracyjne. Styl ekologiczny powinien być również wyrażany przez kolor. W eko wnętrzach dominuje beż, brąz, biel i wszystkie kolory natury, takie jak jasnozielony czy jasnoniebieski. Unikajmy krzykliwych i skupiających uwagę kolorów. Do malowania ścian warto używać farb, które nie emitują szkodliwych substancji.

Decydując się na meble należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich materiałów zostały wykonane. Dobrze jest wybierać tylko te organiczne, z drewna, marmuru lub kamienia.

Wybierając produkty tekstylne powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na len, surową bawełnę czy grubą wełnę.

Dobór ekologicznych akcesoriów ogranicza wyłącznie wyobraźnia inwestora. Wazony z gliny i szkła, drewniane lub wiklinowe skrzynie, ozdobne fontanny, gałęzie drzew, akwaria. Do tego bukiety z suszonych kwiatów w wazonach z gliny szamotowej, plecione koszyki i drewniane kule. Wszystko to nada wnętrzu niepowtarzalny klimat i sprawi, że poczujemy się niezwykle blisko natury.

Nic tak nie tworzy naturalnej i świeżej atmosfery  jak rośliny, które oprócz tego, że doskonale wyglądają, filtrują powietrze i pomagają w usuwaniu szkodliwych substancji chemicznych z pomieszczenia. Warto więc pomyśleć o doborze odpowiednich gatunków pasujących do naszego wnętrza.

Urządzenie wnętrz w stylu eko to z pewnością nie należy do tanich. Jednak czasem warto przerwać pogoń za aktualnie modnymi meblami i akcesoriami wykonanymi z syntetycznych materiałów i zdecydować się na zakup tych  z naturalnego drewna, kamienia czy bawełny by poczuć harmonię z naturą?

Data dodania: 12.06.2014