Aranżacja wnętrz to w olbrzymiej mierze odpowiednie dopasowanie kolorystyki poszczególnych elementów dekoracyjnych. Bez tego nic nie zrobimy. I to właśnie tutaj niezawodne są wzorniki kolorów NCS. Natural Colour System to tak naprawdę jedna z najpopularniejszych palet kolorystycznych w branży dekoratorskiej. Bogactwo barw i odcieni oraz ich doskonałe odwzorowanie we wzornikach pozwala bowiem na tworzenie wnętrz idealnych pod względem ich kolorystycznego anturażu. Poznaj 5 sytuacji, w których warto skorzystać ze wzornika NCS!

1. Wzornik kolorów NCS przy wyborze farby ściennej

Kolor ścian i sufitów to niezaprzeczalnie jeden z istotnych aspektów wystroju wnętrza. Wielu producentów farb oferuje swoje produkty w palecie Natural Colour System. Tym samym wzorniki kolorów NCS pozwalają na dobranie odpowiedniego koloru i odcienia farby – łącznie ze stopniem ich połysku czy zmatowienia. W takiej sytuacji zastosowanie znajduje najczęściej wzornik NCS INDEX 1950, wzornik NCS INDEX 2050 i wzornik NCS 1950 z wysokim połyskiem.

2. Kolor mebli

Natural Colour System to paleta, która znajduje szerokie zastosowanie także w przypadku doboru kolorów mebli – w tym zarówno elementów konstrukcyjnych i frontów meblowych, jak i tapicerek czy tkanin obiciowych w meblach wypoczynkowych. Wzorniki kolorów NCS i w tym przypadku pozwalają tworzyć odpowiednie zestawienia kolorystyczne, wierne w swoich odcieniach z tymi, jakie widzieliśmy na wzornikach i w pełni dostosowane do pozostałej aranżacji.

3. Elewacja budynku i wzornik kolorów NCS

Przy aranżacji stylowej elewacji budynku również znajdują zastosowanie wzorniki kolorów NCS. W tym przypadku mamy do dyspozycji wzornik kolorów zewnętrznych NCS Exterior, zawierający 322 kolory podzielone na trzy kategorie:

  • klasyczne
  • ciemne i detale
  • głębokie

Za jego pomocą można tworzyć przepiękne elewacje, gdzie kolory tynków zewnętrznych, dachu, stolarki okiennej, drzwi oraz pozostałych elementów zewnętrznych będą prezentować się pięknie, wyraziście i stylowo.

4. Kolor dekoracji ściennych i sufitowych

Na dekoracje ścienne i sufitowe składa się wiele różnego rodzaju ozdób – w tym niezwykle popularna obecnie sztukateria, lamele ścienne, panele dekoracyjne oraz szereg listew ściennych, sufitowych i karniszowych o niezwykle zróżnicowanym designie. Tego typu detale również mogą mieć ciekawą i oryginalną kolorystykę, którą najłatwiej będzie nam dobrać z wykorzystaniem systemu NCS.

5. Pozostałe dodatki i ozdoby

Na wystrój wnętrza składa się wiele różnego rodzaju elementów. Jest to wyposażenie zarówno o charakterze dekoracyjnym, jak i użytkowym. Przy urządzaniu kuchni można przykładowo wybrać wyposażenie, które podlega zewnętrznej personalizacji kolorystycznej i tutaj wzorniki kolorów NCS także znajdą zastosowanie. A jeśli producent nie podaje koloru w palecie NCS, to wystarczy wykorzystać czytnik kolorów NCS, który pozwala na błyskawiczne sklasyfikowanie barwy i zidentyfikowanie jej oznaczenia w systemie palety Natural Colour System.

Data dodania: 19.12.2022