Inwestycja w budowę własnego domu z pewnością musi być gruntownie przemyślana. Jest to ważne zwłaszcza teraz, gdy rynek materiałów budowlanych jest bardzo niestabilny. Wiele osób decyduje się na to, by budować domy parterowe. Jakie zalety mają takie budynki? Komu przypadną do gustu? 

Jaki dom spełni Twoje oczekiwania? Dużą popularnością cieszą się projekty domów parterowych. Taka budowla posiada szereg zalet, które warto docenić. Oczywiście nie będzie to rozwiązanie, które zadowoli wszystkich inwestorów, ale części z pewnością przypadnie do gustu. Co warto wiedzieć o domach parterowych?

Dom parterowy, czyli jaki?

Dom parterowy to budynek mieszkalny pozbawiony schodów. Bardzo często takie rozwiązania wybiera się tam, gdzie jest dość dużo miejsca na działce. Istnieje możliwość otoczenia go ogrodem, który jest tuż za oknem. Bliskość przyrody i ścisłe powiązanie budynku z otoczeniem niewątpliwie kuszą w przypadku domu parterowego. Niekiedy wręcz trudno jest wskazać miejsce, w którym kończy się ogród a zaczyna przestrzeń domu. Bardzo często swoiste przejście stanowi tutaj taras.

Podstawowe zalety domu parterowego

Jakie są zalety domu parterowego? Niektóre zostały już wspomniane: choćby bliskość ogrodu, która spodoba się wielu miłośnikom natury. Poza tym rezygnacja ze schodów rodzi szereg konsekwencji. Wiele z nich ma pozytywne znaczenie. Nie trzeba się wspinać po to, żeby dojść np. do sypialni. Jednocześnie brak schodów to niższe koszty, bo akurat ten element wyposażenia domu kosztuje dość dużo niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany. Dodatkowo brak schodów sprawia, że można inaczej rozplanować wnętrze. Nie ma potrzeby pozostawiania przestrzeni na klatkę schodową.

Za co jeszcze można docenić budowlę parterową? 

Poza wymienionymi zaletami konstrukcyjnymi dom parterowy posiada jeszcze inne. Czasami się o nich zapomina. Chodzi między innymi o to, że taka przestrzeń nie wyklucza. Całe życie rodzinne i towarzyskie rozgrywa się na jednym poziomie. Tutaj także znajdują się wszystkie najważniejsze pomieszczenia z salonem włącznie. Nie powstaje więc zjawisko, że np. rodzice i dzieci wyłącznie mijają się na schodach, zamiast razem przebywać i cieszyć swoim towarzystwem.

Komu przypadnie do gustu dom parterowy? 

Dla kogo dom parterowy jest idealnym wyborem? Z pewnością taka zabudowa przypadnie do gustu osobom lubiącym toczenie ogrodu i takim, które niespecjalnie lubią chodzić po schodach. Zawsze jednak będzie to dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych.

Warto dodać, że obecnie na rynku znaleźć można bardzo ciekawe projekty domów jednorodzinnych. Takie, które bardzo drobiazgowo ujmują nie tylko rozplanowanie i wygląd domu, ale i jego otoczenie. Ich wizualizacje przyciągają wzrok i prawdziwie kuszą. Łatwo wtedy zapomnieć o tym, że wcześniej preferowało się domy wielokondygnacyjne. Oczywiście obie opcje posiadają swoje zalety i warto dobrze przemyśleć konsekwencje wyboru, którego dokonuje się na całe lata.

Data dodania: 04.04.2022