Gotowe podłogi lite to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą mieć w domu litą podłogę drewnianą, ale obawiają się zamieszania związanego z ich montażem i wykańczaniem na miejscu. Montaż surowych desek, a potem ich wykańczanie trwa w skrajnych przypadkach do kilku tygodni. W tym czasie nie można po podłodze chodzić. Panaceum na te rozterki są gotowe podłogi lite, które można użytkować niemal od razu po ułożeniu.

Podłogi lite surowe

Podłoga z litego drewna jest synonimem luksusu i elegancji. Przez lata najpopularniejszym rozwiązaniem był montaż surowych desek (w różnych wielkościach, także klepek parkietowych), a następnie wykańczanie ich za pomocą lakieru lub oleju. W czasach, w których najwyższą wartością jest właśnie… czas, takie rozwiązanie sprawdzi się u osób dysponujących jego sporą ilością. Montaż surowych desek i ich wykańczanie na miejscu jest bowiem czasochłonne. Ile trwa?

Przed montażem podłogi parkieciarz powinien wykonać wszystkie niezbędne pomiary, później przygotować podłogę do położenia na niej posadzki drewnianej. Po przyklejeniu surowa podłoga powinna trochę „odpocząć” przed szlifowaniem i wykańczaniem lakierem lub olejem – w zależności od gatunku drewna i kleju ten czas może wynieść od kilku dni do nawet trzech tygodni. Okres ten fachowo nazywa się sezonowaniem.

Następnie podłoga może zostać zeszlifowana, ewentualnie zaszpachlowana, a potem polakierowana lub zaolejowana. W zależności od rodzaju użytego lakieru lub oleju – zwykle trzeba nałożyć kilka warstw. Odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi warstwami ustalone są przez producenta środka wykańczającego. Po zakończeniu również nie od razu możemy użytkować podłogę – zwykle należy zaczekać od trzech dni do tygodnia by móc umeblować pomieszczenie i normalnie z niego korzystać.

Jak łatwo policzyć, na wymarzoną podłogę w przypadku wyboru surowych desek z wykończeniem na miejscu będzie trzeba trochę poczekać. Jeśli mamy czas, obserwowanie jak z kawałków drewna powstaje piękna i szlachetna podłoga, która z pewnością posłuży nam wiele lat, może to być prawdziwą przyjemnością. Jeśli jednak zależy nam na czasie, takie doświadczenie będzie raczej stresujące. Absolutnie nie wolno jednak wymuszać na parkieciarzach przyspieszenia prac – reżimy czasowe muszą być ściśle przestrzegane jeśli zależy nam na świetnie wykonanej podłodze. W przypadku pośpiechu warto zatem wybrać gotową opcję – fabrycznie wykończoną podłogę litą.

Lite podłogi wykończone

Gotowe podłogi z drewna litego zostały przygotowane do montażu i wykończone olejem lub lakierem już w fabryce. Parkieciarzowi pozostaje zatem tylko ich przyklejenie. Zamontowana podłoga nie wymaga już sezonowania. Użytkowanie takiej podłogi można rozpocząć praktycznie natychmiast po montażu i wykonaniu pierwszej konserwacji.

Gotowe drewniane podłogi lite mogą być wykończone lakierem lub olejem. Profesjonalni producenci gotowych litych podłóg oferują szeroki wybór rozwiązań. Ever Home ma w swojej ofercie deski lakierowane, olejowane przy pomocy oleju UV lub naturalnego. Oczywiście w ofercie tego producenta znajdziemy również deskę surową do wykończenia – opcję dla cierpliwych.

Istotna w wyborze gotowej podłogi litej będzie zastosowana przez producenta technologia wykańczania desek. Ever Home przy lakierowaniu i olejowaniu desek wykorzystuje sprawdzoną technologię Akzo Nobel, która sprawia, że powierzchnia podłogi jest jeszcze bardziej odporna na czynniki mechaniczne i chemiczne, dzięki czemu jej piękno trwa dłużej.

W przypadku podłóg lakierowanych,Ever Home pokrywa deski aż sześcioma warstwami półmatowego lakieru UV, a dodatkową warstwa lakieru pokryty jest także jej spód. W przypadku gotowych podłóg olejowanych (olejem UV lub naturalnym) wykończenie jest matowe, a deski pokrywane są dwoma warstwami oleju. W ofercie Ever Home znajdują się głównie podłogi z popularnego dębu i jesionu – gatunków, które są dobrze znane i cenione w Europie. Godnym podkreślenia jest fakt, iż firma ta wytwarza podłogi z polskiego drewna.

Gotowe podłogi lite marki Ever Home dzięki matowemu wykończeniu i czterostronnej V-fudze podkreślają naturalny wygląd drewna. Fazowanie na długim i krótkim boku uwypukla dodatkowo indywidualny charakter każdej deski.

Wybór należy do Ciebie

Podłoga drewniana może być równie piękna niezależnie od tego czy będzie wykańczana ma miejscu czy została już przygotowana fabrycznie.

W obu przypadkach podłoga nadaje się do renowacji – zarówno podłogi surowe i wykańczane na miejscu inwestycji, jak i gotowe można cyklinować, a następnie ponownie polakierować lub zaolejować.

Wybór rozwiązania należy zatem uzależnić od własnych preferencji i możliwości. Należy jednak pamiętać, by niezależnie od decyzji, wybierać zawsze deski producentów, którzy oferują produkty najwyższej jakości. To właśnie ona będzie miała kluczowy wpływ na nasze zadowolenie z posiadanej podłogi.

Data dodania: 12.12.2012