Wystrój niewielkiego pomieszczenia musi być odpowiednio przemyślany. Zwłaszcza jeśli ma być pokojem dla dziecka. Dlaczego wtedy jest czymś szczególnym? Ponieważ powinien umożliwiać zarówno zabawę, jak i naukę oraz zapewniać spokojny sen. Jak urządzić niewielką przestrzeń, by spełniała te wszystkie funkcje?

Aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku nie zawsze jest łatwa

Najważniejszymi meblami w tym pomieszczeniu będą łóżko oraz biurko. Są to również największe elementy, dlatego dopiero po ich rozplanowaniu powinieneś zająć się rozmieszczeniem reszty mebli i dekoracji. Przy znajdowaniu idealnego miejsca na postawienie łóżka, pamiętaj, że nie może ono blokować dostępu do pozostałych części pokoju. Dobrze jest też, jeśli układając się do snu, dziecko widzi drzwi wejściowe – dzięki temu czuje się bezpieczniejsze. Biurko z kolei najlepiej postawić przy oknie, co pozwala jak najdłużej korzystać ze światła dziennego.

Postaraj się powiększyć optycznie niewielkie pomieszczenie

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój dla dziecka, pomyśl o meblach, które będą funkcjonalne. Przy ścianach nadal jest sporo wolnej przestrzeni? Warto ją wykorzystać. Postaw tam regały i komody. Dzięki nim ubrania malucha, pomoce naukowe oraz inne akcesoria łatwo znajdą swoje miejsce. Warto również pokusić się o zamykane meble. Duża ilość drobnych rzeczy, stojących w widocznych miejscach, sprawia wrażenie bałaganu oraz wizualnie zmniejsza przestrzeń.

Jak urządzić pokój dziecka, żeby wydawał się większy? Do pomalowania ścian użyj jasnych kolorów. Możesz też użyć farby z brokatem, która odbije promienie słoneczne. Dzięki temu do pomieszczenia wpadnie jeszcze więcej światła.

Miejsce do zabawy musi być wygodne

Najczęściej wybieranym przez najmłodszych miejscem do zabawy jest podłoga. Nic w tym dziwnego. Na równej i dużej powierzchni łatwiej jest układać puzzle czy budować zamki z klocków. Mimo to podłoga może być czasem zimna i twarda, a przez to niewygodna. Ale jest na to rada. Dywan do pokoju dzieckato dobry wybór, jeśli szukasz czegoś, co ułatwi twojemu maluchowi korzystanie z kącika do zabaw. Taki element może być również świetną ozdobą – dostępnych jest mnóstwo kształtów, kolorów i wzorów. Jeśli motywem przewodnim wystroju są koty, sowy czy listy – znajdź i taki dywan. Sporo frajdy sprawi wykładzina z motywem dróg, po których można jeździć samochodzikami.

Pamiętaj jednak, żeby zwracać uwagę na materiał, z jakiego ten element jest wykonany. Ważna jest tutaj odporność na zniszczenia i łatwość w usuwaniu plam. Dywan do pokoju dziecięcego powinien być niewielkich rozmiarów. Wybór takiego, który pokrywa swoją powierzchnią całą podłogę, nie będzie dobry. Przy tym mniejszym bez trudu utrzymasz czystość. Duży wybór dywanów znajdziesz np. w serwisie empik.com

Urządzenie pokoju dla dziecka, kiedy nie posiadasz dużej przestrzeni, wcale nie musi być takie skomplikowane. Ważne, żebyś pamiętał o najważniejszych funkcjach, które to pomieszczenie musi spełniać i zapewnił maluchowi spokojny sen, przestrzeń do zabawy oraz nauki.

Data dodania: 31.08.2021