Jacuzzi coraz częściej można spotkać nie tylko w ekskluzywnych hotelach, ale również w prywatnych domach, apartamentach czy ogrodach. Wybór odpowiedniej wanny jest oczywiście najistotniejszy, ale nie możemy pomijać kwestii wykończenia przestrzeni wokół niej, w tym podłogi. Jaki rodzaj pokrycia najlepiej sprawdzi się w takim miejscu?

Drewno i kompozyt

W nowoczesnych aranżacjach często możemy spotkać połączenia materiałów, które pozornie do siebie nie pasują – drewna i stali czy drewna i szkła. Te zestawienia potrafią jednak wydobyć piękno obu materiałów, a także stworzyć niepowtarzalną, harmonijną całość.

Okolice jacuzzi zawsze będą miały podwyższony poziom wilgotności, która może doprowadzić do uszkodzenia niezabezpieczonego odpowiednio drewna. Decydując się na wykończenie podłogi deskami, powinniśmy także wybrać materiał bardziej odporny niż większość rodzimych gatunków drewna. Dobrym wyjściem może być zastosowanie drewna egzotycznego. W wilgotnych warunkach dobrze sprawdzają się takie gatunki jak teak czy merbau. Powinny być one jednak odpowiednio zabezpieczone – np. specjalnym olejem przeznaczonym do podłóg montowanych w bardziej wilgotnym środowisku. Taką podłogę należy również odpowiednio pielęgnować.

Osoby, które nie mają na to czasu lub po prostu chcą mieć podłogę z mniej absorbującego materiału, mogą zdecydować się na kompozyt, który łączy wygląd drewna oraz właściwości polimerów – jest odporny na grzyby i pleśnie, nie trzeba go lakierować, a do mycia wystarcza woda. Płytki kompozytowe można układać samemu.

System mocowania płytek kompozytowych 30 x 30 cm oparty jest na zastosowaniu zatrzasków, co powoduje, że płytki można równie łatwo układać, co demontować. Dzięki temu ich bardzo dokładne mycie lub samodzielna wymiana nie sprawia większych problemów – wyjaśnia Marek Maczuła z firmy Technomac.

Warto dodać, że odpowiednio profilowana powierzchnia płytek kompozytowych zapewnia ich antypoślizgowość, co jest szczególnie ważne w przypadku powierzchni dookoła jacuzzi.

Ceramika

Od lat najpopularniejszym materiałem do wykańczania podłóg narażonych na bezustanne działanie wody są płytki ceramiczne. Przede wszystkim są odporne na wilgoć i pleśnie. O ile na powierzchni płytek trudno o rozwój grzybów czy pleśni, o tyle zwykła fuga może już sobie z nimi nie poradzić. Warto także zadbać o bezpieczeństwo i zdecydować się na płytki pokryte materiałem antypoślizgowym.

Kolekcje płytek zachwycają różnorodnością i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w szerokiej ofercie producentów. Jeśli chcemy mieć pewność, że płytki będą nam dobrze służyły przez wiele lat, powinniśmy zlecić ich montaż fachowcowi.

Kamień

Ciekawym rozwiązaniem w wyborze materiału do stworzenia podłogi przy jacuzzi jest zastosowanie kamienia. Klasyka gatunku: marmur czy granit – mogą podbić serce niejednej osoby. Niewątpliwą zaletą kamienia jest jego trwałość i odporność (choć wcale nie oznacza to niezniszczalności!) oraz naturalny wygląd. Wadą tego pokrycia jest dość wysoka cena – choć w tej kwestii wiele zależy od gatunku kamienia, który wybierzemy. Podłogę z tego materiału musi układać specjalista.

Niezależnie od panującej mody, przy wyborze podłogi, która będzie znajdowała się przy jacuzzi, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze gusta i preferencje. Zakładamy wszak, że bąbelkowy raj powinien służyć nam kilka dobrych lat.

Data dodania: 11.05.2011