Wybierając podłogę do wnętrza, warto wziąć pod uwagę, czy któryś z domowników nie ma problemów alergicznych. Posadzki dla alergików nie powinny przyciągać kurzu, nadmiernie gromadzić brudu, a przede wszystkim sprzyjać rozwojowi roztoczy i grzybów.  Co zatem wybrać: płytki, podłogę drewnianą, panele winylowe? A co z dywanem?

Płytki ceramiczne dla alergików

Najbardziej popularnym materiałem podłogowym dla alergików są płytki ceramiczne. Terakota czy gres pasują do każdego pomieszczenia, niezależnie od stylu czy przeznaczenia. Tego typu podłogę cechuje przede wszystkim duża wytrzymałość – jest twarda i odporna na działanie środków chemicznych. Dodatkowo płytki są odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu znajdą zastosowanie w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka.

Największą wadą płytek są jednak spojenia.  O ile same płytki są odporne na wilgoć, to fugi między nimi już nie. W miejscu ich łączenia może osadzać się brud i inne drobnoustroje. Dlatego decydując się na tego typu podłogę, aby zabezpieczyć posadzkę przed grzybami i bakteriami należy użyć spoin i impregnatów antygrzybicznych i antypleśniowych.

 

podłoga dla alergików

Źródło: Cersanit

Podłoga drewniana dla alergików

Drewno ze względu na swoje naturalne właściwości, to kolejna świetna opcja dla alergików. Drewniana podłoga dobrze jonizuje powietrze i ma właściwości antystatyczne – nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Po drugie taka podłoga jest łatwa do utrzymania w czystości. Wystarczy systematyczne odkurzanie, a większe zabrudzenia można umyć odpowiednim mopem lub miękką ścierką do podłóg.

Decydując się na podłogę drewnianą, warto jednak zwrócić uwagę na sposób jej wykończenia i zabezpieczenia. Odpowiednia dla alergików będzie podłoga gładka i równa, bez efektu szczotkowania czy fazowanych krawędzi, w których może gromadzić się brud.  Substancje chroniące powierzchnię przed uszkodzeniami również mogą być szkodliwe dla alergików. Dla zabezpieczenia podłogi najlepiej wybrać naturalne oleje, woski lub lakiery wodorozcieńczalne. Należy unikać lakierów rozpuszczalnikowych i chemoutwardzalnych, które mogą emitować toksyczne opary i wywołać stany alergiczne, nawet kilka miesięcy po zastosowaniu.

 

podłoga dla alergików

Źródło: Baransu

Panele winylowe dla alergików

Podłogi winylowe cieszą się coraz większą popularnością. Panele i płytki LVT są doskonałą alternatywą dla paneli laminowanych czy płytek ceramicznych. Dzięki bogatej kolorystyce oraz niezliczonej ilości wzorów pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Taka posadzka jest bezpieczna dla alergików. Powłoka antystatyczna nie przyciąga kurzu, dzięki czemu winyl łatwo utrzymać w czystości. Oprócz tego LVT są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, plamy i zadrapania. Podobnie jak w przypadku płytek czy podłogi drewnianej, do ich pielęgnacji wystarczy odkurzacz i mop.

A może jednak dywan…

Mimo że najbardziej przyjazne dla zdrowia są podłogi twarde i gładki, wielu domowników marzy o miękkim i miłym w dotyku dywanie. Zwłaszcza gdy urządzamy sypialnię, czy pokój dziecka. Kolorowy dywan nie tylko ozdobi wnętrze i doda mu przytulności, ale też zamortyzuje ewentualne upadki na podłogę.

Wybór idealnego dywanu dla alergika to nie lada wyzwanie. Na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na tego typu rozwiązaniem?

Dywany z naturalnej wełny lub typu shaggy nie są polecane dla alergików. Dywany z gęstym splotem to idealne siedlisko dla roztoczy czy innych alergenów. Bezpieczniej jest wybrać taki z tworzywa sztucznego z krótkim włosiem. Decydując się już na dywan, warto zakupić ten z powłoką antyzabrudzeniową, zatrzymującą kurz i brud. Alternatywą dla dużych dywanów mogą być małe dywaniki przeznaczone do prania w pralce. Regularne pranie z pewnością zmniejszy ryzyko wystąpienia alergii.

 

podłoga dla alergików

Źródło: Komfort

Bez względu na to, jaki rodzaj posadzki wybierzemy, w celu ograniczenia rozwoju roztoczy, ważne jest systematyczne sprzątanie. Nie tylko jeśli chodzi o podłogę, ale także o regularne usuwanie kurzu i zabrudzeń z  meble i przedmiotów znajdujących się w domu.

Data dodania: 27.12.2019