Najlepszym pokryciem tarasu są niewątpliwie płyty tarasowe. Charakteryzują się bowiem największą wytrzymałością. To solidny i niezawodny materiał, który przetrwa długie lata. No ale jak wybrać odpowiedni model? Które płytki będą najlepsze? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Przede wszystkim mrozoodporne

Pierwszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, kupując płyty tarasowe, jest ich mrozoodporność. Na balkonie lub tarasie będą bowiem wystawione na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Zimny deszcz, niska temperatura – to wszystko może spowodować szybkie niszczenie i zużywanie się płytek. Szczególnym zagrożeniem dla nich jest mróz. Kupując płyty tarasowe musimy mieć zatem pewność, że przy minusowej temperaturze nie będą pękać. Oczywiście ważny jest nie tylko wybór samych płytek, ale również fugi. Należy wybrać taką, która nie przepuści wilgoci, która mogłaby doprowadzić do rozsadzenia płytek w czasie mrozów. No i oczywiście solidne materiały powinny zostać położone przez fachowców, którzy zrobią to starannie i dokładnie.

Antypoślizgowe płyty tarasowe

Warto też postawić na antypoślizgowe płyty tarasowe. To płyty o charakterystycznej, chropowatej strukturze, które zapewniają stopie stabilność. Jak rozpoznać płytki antypoślizgowe? Producenci używają do ich oznaczenia symbolu R z cyfrą. Te z symbolami od R9 do R13 to właśnie płytki antypoślizgowe. Na takich płytkach trudno o poślizgnięcie, nawet podczas deszczowego dnia. Niekiedy tego typu płyty tarasowe wyposażone są również w charakterystyczne reliefy albo ryfle. Te pierwsze to wypukłe wzory, umieszczone na całej powierzchni płytki. Z kolei ryfle to specjalne, rzeźbione obrzeża. Najczęściej stosuje się je na krawędziach tarasu lub na schodach, gdzie najczęściej może dochodzić do poślizgnięcia i utraty równowagi, a w konsekwencji groźnych kontuzji. Już niejedna osoba złamała nogę na śliskich stopniach.

Atrakcyjny design

No i oczywiście należy wybierać płyty tarasowe, które pasują do całej aranżacji domu i ogrodu. Modne jest dzisiaj łączenie podłóg domowych i tarasowych. Użycie jednolitych płytek w kuchni, salonie, łazience i na tarasie powoduje, że przestrzeń wydaje się większa. To również świetnie wygląda i ułatwia urządzenie tych pomieszczeń w jednej konwencji. Nadto popularne są płyty tarasowe, imitujące drewno. Taka naturalna kolorystyka i struktura doskonale pasuje do stylu skandynawskiego, rustykalnego i innych. Wiele osób stawia również na beton, który dodaje surowości, ale jednocześnie znakomicie łączy się z innymi fakturami i teksturami.

Data dodania: 06.10.2020