Egzotyczne, palone, bielone, przecierane – producenci podłóg prześcigają się w rozszerzaniu kolorystki oferowanych podłóg, stawiając klientów przed niełatwym zadaniem doboru kolorystyki reszty wnętrza do niekonwencjonalnej podłogi. Zadanie trudne, ale przy zastosowaniu paru rad, każdy jest w stanie zaaranżować doskonałe wnętrze.

Do odważnych świat należy

Jeśli jesteśmy odważni i zależy nam na uzyskaniu wrażenia dynamiczności to wybierzmy kolory kontrastujące ze sobą, nasycone. Pokój z ciemną podłogą można pomalować na ciemny kolor. Pamiętajmy jednak, żeby rozjaśnić wnętrze jaśniejszymi odcieniami. Można to osiągnąć wieszając jasne firany, wstawiając białe meble lub montując lustro naprzeciwko okna, które nie tylko rozjaśni, ale także powiększy pokój. Ważne, żeby kolory rozjaśniające nie były zbyt różnorodne. Najlepiej zastosować jeden lub dwa , aby pokój nie wydał się zbyt pstrokaty. Pokoje z ciemną podłogą i ścianami powinny być dobrze doświetlone. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się duże okna od strony wschodniej lub zachodniej to nie powinniśmy obawiać się, że zamienimy pokój w kryptę.

Nie ignoruj listwy!

Złamać kolorystykę możemy także oddzielając ciemne ściany od ciemnej podłogi jasnymi listwami przyściennymi. Modne jest stosowanie listew stiukowych, jako przyściennych. Ich ciekawe kształty, zdobienia i rzeźbienia świetnie nadają się do wnętrz utrzymanych w stylu romantycznym czy klasycznym.

Listwy przypodłogowe nie są już dodatkiem, który pełni jedynie funkcję maskującą łączenie ścian i podłóg. Obecnie stanowią one ważny akcent w całej aranżacji pomieszczenia i niekiedy mogą całkowicie zmienić wygląd pokoju.

Jasna podłoga i jasne ściany to nie monotonia

W mieszkaniu, w którym przeważają jasne kolory dobrze się mieszka, pracuje i odpoczywa. Dlatego jasne aranżacje są tak popularne ostatnimi czasy. Plusem jest także fakt, że monochromatyczny pokój bardzo łatwo przearanżować, zmieniając dodatki.

Aby podłoga nie zlała się ze ścianą można użyć intensywnej, ciemniejszej listwy przypodłogowej. Obecnie jednak celowo manipuluje się granicą pomiędzy ścianą i podłogą. Najłatwiej robi się to w łazience wyłożonej kafelkami.

Wzorowe zagubienie

Coraz popularniejszy staje się parkiet przemysłowy w mieszkaniach prywatnych. Dzieje się tak za sprawą nietypowego wyglądu wąskich desek, ale także i ceny. Na rynku możemy już dostać parkiet w najróżniejszych odcieniach-od stonowanych, po bardzo pstrokate.

Data dodania: 19.07.2010