Niewielu właścicieli wykładzin wykonanych z PCV lub linoleum wie, że można je poddawać renowacji. Odnowienie starej podniszczonej wykładziny elastycznej jest możliwe dzięki specjalistycznym lakierom, które nie tylko odświeżą wygląd, ale również wydłużą ich trwałość.

Nawet systematyczne i dokładne czyszczenie podłogi może nie zapobiec powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń, a także niewielkich ubytków. Nadszarpnięte zębem czasu wykładziny można jednak odświeżyć, przeprowadzając gruntowaną renowację, która odbywa się w trzech krokach.

Krok 1: gruntowne czyszczenie wykładziny

Do czyszczenia wykładziny należy wykorzystać specjalistyczne środki o odpowiedniej mocy, które rozpuszczą nawet kilkuletnie zabrudzenia, a jednocześnie nie ingerują w strukturę wykładziny. Najtrudniejsze do usunięcia mogą okazać się plamy, które „wgryzły” się w głąb wykładziny. W takim przypadku najczęściej nie obejdzie się bez profesjonalnych maszyn szorujących. W miejscach trudnodostępnych należy użyć padów do ręcznego szorowania. Najcięższe plamy warto zwalczać przy pomocy odplamiacza, który usuwa także pozostałości klejów dyspersyjnych, farb i starych warstw środków do pielęgnacji. Na prezentowanych zdjęciach wykorzystano środki RZ 150 oraz RZ 190 (odplamiacz).

Krok 2: neutralizacja powierzchni

Wykładzinę oczyszczoną silnymi środkami chemicznymi należy zneutralizować. Doskonale nadaje się do tego zwykła woda – wystarczy dokładnie przemyć dwukrotnie powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia.

Krok 3: nakładanie lakieru

Oczyszczona, zneutralizowana i sucha wykładzina jest gotowa do trzeciego etapu renowacji – lakierowania. Na prezentowanych zdjęciach użyto lakieru RZ Turbo Protect, który charakteryzuje szybkość nakładania i niewielkie zużycie (wystarczy jedna warstwa – 130 g/m2). W efekcie wykładzina uzyskuje odświeżoną, równą i matową powierzchnię. Rezultat ten jest widoczny po kilku godzinach. Wysoka zawartość ciał stałych w lakierze wydłuża żywotność wykładzin elastycznych.

Data dodania: 17.09.2012