Dobrej jakości fotele, leżaki, stoliki, krzesła albo ławy to niemal obowiązkowy element wyposażenia ogrodu. Każdy właściciel nawet niedużego ogrodu chce bowiem uczynić z tej zielonej przestrzeni oazę relaksu i wypoczynku. W jaki sposób wybrać odpowiednie meble ogrodowe? Na co zwrócić uwagę, aby stół czy sofa ogrodowa była stylowa, solidna i przede wszystkim funkcjonalna? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  1. Meble ogrodowe – z jakiego materiału?
  2. Zestaw mebli ogrodowych czy pojedyncze sztuki?
  3. Funkcjonalność mebli ogrodowych na co zwrócić uwagę?
  4. Z jakich elementów skomponować swój zestaw mebli ogrodowych?
  • krzesła ogrodowe
  • stoliki ogrodowe
  • sofa ogrodowa
  • leżanka ogrodowa

Meble ogrodowe – z jakiego materiału?

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonano meble ogrodowe. Na rynku dostępny jest bogaty wybór rodzajów mebli, a także surowców, z których zostały one wyprodukowane. Do najpopularniejszych należy umeblowanie z naturalnego drewna, plastiku oraz tzw. rattanu. Każdy z wymienionych materiałów ma swoje zalety.

Krzesła czy stoliki ogrodowe wytworzone z prawdziwego drewna cechują się wyjątkowo eleganckim wyglądem. Odpowiednio pielęgnowane i konserwowane, zachowują swój świetny wygląd oraz funkcjonalność na wiele lat. Należy jednak mieć na uwadze, że są zazwyczaj droższe niż meble z plastiku czy rattanu. Ponadto w ich przypadku niezbędna jest odpowiednia, systematyczna pielęgnacja, w przeciwieństwie np. do zwykłych mebli plastikowych.

Ten rodzaj umeblowania cechuje się dość estetycznym wyglądem, jednakże zazwyczaj daleko mu do elegancji mebli z drewna. Zaletą tego typu wyrobów jest natomiast ich niska cena oraz wysoka wytrzymałość – mogą one z powodzeniem stać pod gołym niebem nawet w przypadku silnego deszczu, wiatru albo śniegu, bez obaw, że ulegną zniszczeniu. Niestety, niekorzystne warunki atmosferyczne mogą się natomiast dość szybko odbić na wyglądzie mebli. Korzyścią wynikającą z ich posiadania jest również łatwość w utrzymaniu czystości. Aby je wyczyścić, wystarczy bowiem przemyć je wodą lub delikatnym detergentem.

Od wielu lat dużym zainteresowaniem klientów cieszą się meble rattanowe. Cechują się bardzo estetycznym wyglądem, przypominającym prawdziwe drewno. Meble te są lekkie, a przy tym łatwe w utrzymaniu czystości i funkcjonalne. Zazwyczaj są również tańsze niż meble z naturalnego drewna, ale trzeba też zdawać sobie sprawę, że dobrej jakości, eleganckie umeblowanie z rattanu również może kosztować niemało.

Zestaw mebli ogrodowych czy pojedyncze sztuki?

Kolejnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, jest kwestia zakupu pojedynczych mebli albo całego kompletu. Co jest lepsze? Wszystko zależy od posiadanych funduszy, potrzeb oraz miejsca w ogrodzie. Elegancki, duży zestaw mebli ogrodowych składający się np. z ławy, sofy oraz dwóch foteli to polecany wybór dla właścicieli dużych ogrodów. Prezentuje się bardzo stylowo w pięknym, rozległym ogrodzie. Wybierając cały zestaw, można mieć pewność, że wszystkie jego elementy idealnie do siebie pasują.

Z kolei w przypadku mniejszych ogrodów, tarasów czy nawet balkonów, często bardziej odpowiednim rozwiązaniem jest zakup pojedynczych sztuk mebli. W ten sposób można łatwo dopasować typ umeblowania do konkretnych wymagań, gustu oraz możliwości przestrzennych. W takiej sytuacji można bowiem zastanowić się, co jest najbardziej odpowiednie – czy lepiej kupić kilka krzeseł, czy może wystarczająca okaże się leżanka ogrodowa? Czy warto zdecydować się na duży, solidny stół czy może niewielką rozkładaną ławę? Bez względu na wybór konkretnych mebli, należy również zastanowić się, gdzie będą one przechowywane w okresie jesienno-zimowym. Mimo że niektóre meble mogą bowiem teoretycznie stać pod gołym niebem przez cały rok, to w praktyce lepiej jest je schować na zimę czy też w czasie deszczowej pogody do altany, garażu czy choćby pod wiatę. W ten sposób można znacząco wydłużyć funkcjonalność mebli ogrodowych, jak również ich estetyczny wygląd.

Funkcjonalność mebli ogrodowych na co zwrócić uwagę?

Dobrej jakości meble ogrodowe powinny być nie tylko estetyczne wizualnie, ale również funkcjonalne. Dobrze jest więc, aby były łatwe w przenoszeniu, montażu i demontażu. Istotna jest również lekkość, a równocześnie solidność. Polecanym rozwiązaniem konstrukcyjnym są również różnego rodzaju schowki w meblach. Sprawiają one, że meble stają się jeszcze bardziej użyteczne, bo pozwalają na ukrycie wewnątrz np. sztućców i naczyń plastikowych, ciepłego koca na chłodniejsze wieczory albo ulubionego czasopisma. Takie schowki są szczególnie często spotykane w przypadku leżanek, krzeseł, sof albo ław.

Z jakich elementów skomponować swój zestaw mebli ogrodowych

Szeroki wybór różnego rodzaju mebli ogrodowych sprawia, że nie zawsze łatwo jest skomponować komplet najbardziej odpowiedni dla siebie. Na które meble najbardziej warto zwrócić uwagę?

krzesła ogrodowe

Krzesła ogrodowe stanowią podstawowy element wyposażenia zestawu mebli do ogrodu. Powinny być one nie tylko wygodne, ale i funkcjonalne. Najlepiej, aby można je było złożyć i z łatwością schować np. do altanki.

stoliki ogrodowe

Kolejnym podstawowym rodzajem mebli są stoliki ogrodowe. W zależności od wielkości terenu i potrzeb, można zdecydować się na wersje duże lub też małe modele. Dobrze jest również, aby stoły były, podobnie jak krzesła, składane.

sofa ogrodowa

Alternatywą dla krzeseł jest sofa. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę na jej wielkość oraz obecność dodatkowych schowków – najlepiej, aby była bowiem otwierana i posiadała miejsce na schowanie dowolnych przedmiotów ogrodowych.

leżanka ogrodowa

Polecanym wyborem jest też leżanka ogrodowa. Jest ona szczególnie polecana osobom, dla których taras albo ogród to miejsce relaksu i wypoczynku.

Data dodania: 19.05.2020