Czas to pieniądz – wiedzą to wszyscy. Zarówno inwestorzy prywatni, którym zależy na jak najszybszej możliwości wprowadzenia się do mieszkania, jak i komercyjni, którzy chcą maksymalnie skrócić czas na zwrot z inwestycji. Pewne wymagania trudno jest obejść, ale na szczęście na rynku dostępnych jest kilka kluczowych produktów pomagających przyspieszyć prace związane z montażem posadzek.

O czasie realizacji posadzki decydują trzy podstawowe elementy: gotowość podłoża (jastrychu) do prac montażowych, długość trwania samego montażu oraz możliwość użytkowania wykończonej powierzchni. Te elementy różnią się w zależności od wybranej okładziny podłogowej. Uogólniając, możemy przyjąć, że najszybciej zamontować można posadzkę z tworzywa sztucznego, a najwięcej czasu zabierze ułożenie podłogi drewnianej.

Podłoże gotowe od zaraz!

Co do zasady, podłoże, na które mogą być montowane okładziny podłogowe powinno być wytrzymałe, pozbawione rys i spękań, gładkie, równe, czyste i niepylące. Niezwykle istotny jest również poziom wilgotności, zwykle podawany w skali CM. Jest to związane z przyjętym za normę pomiarem metodą karbidową. Wilgotność podkładu (jastrychu) cementowego w przypadku montażu podłóg powinna wynosić 2% CM, a w przypadku podkładu z ogrzewaniem podłogowym – 1,8% CM. Jeśli mamy do czynienia z podkładem anhydrytowym (gipsowym) wartości te muszą być znacznie niższe – odpowiednio 0,5% CM i 0,3% CM.

Niestety w realiach budowlanych, podłoża bardzo często pozostawiają wiele do życzenia. Ich kiepski stan uniemożliwia bezpośrednie podjęcie prac montażowych – przed nimi należy wykonać szereg czynności naprawczych, co przedłuża realizację inwestycji. Na szczęście producenci mas szpachlowych (naprawczych i wyrównujących) starają się wyjść tym problemom naprzeciw.

Produkty, o których wspomina ekspert, pozwalają na oszczędności czasu na poziomie minimum 25%. Przykładem mogą być masy szpachlowe generacji S – UZIN NC 170 LEVELSTAR NEW oraz UZIN NC 112 TURBO. Obie pozwalają na rozpoczęcie montażu wykładziny PVC już po 6 godzinach od wylania masy!

Na inwestycjach, w których krótki czas realizacji jest wręcz wymagany, stosuje się także rozwiązania naprawdę błyskawiczne – Za dobry przykład może tu posłużyć masa UZIN NC 172 BiTurbo, która w odpowiednich warunkach osiąga gotowość do układania wykładziny PVC już po… godzinie. Ten produkt był wykorzystywany m.in. przy remoncie Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie, gdzie ułożono 1500 mkw. nowej wykładziny w zaledwie 7 kalendarzowych dni, przy jednoczesnych pracach związanych z wymianą instalacji wentylacyjnej, hydraulicznej i elektrycznej. Wszystko dlatego, że był to maksymalny czas, w którym mógł być wyłączony z użytkowania oddział przed i pooperacyjny. Każdy dzień przestoju takiego oddziału to dla szpitala straty liczone w milionach złotych – na tak długi okres nie wyłączano go od 21 lat! – wyjaśnia Maciej Załęski.

W przypadku nowych, szybkich mas szpachlowych UZIN zaletą jest także gładkość powierzchni, którą otrzymuje się po ich wylaniu. To pozwala zaoszczędzić dodatkowe cenne godziny podczas szlifowania, aplikacja kleju jest dzięki temu jest lżejsza, a zużycie narzędzi mniejsze.

Ekspresowy montaż

Nie wszystkie okładziny podłogowe da się zamontować bardzo szybko. Tam, gdzie liczy się przede wszystkim czas, zwykle stosuje się wykładziny. Ich montaż jest łatwiejszy niż układanie parkietów. Może być jednak także jeszcze szybszy.

Technologia, o której mowa, opiera się na tzw. suchym klejeniu przy użyciu folii nośnych. To rozwiązanie można zastosować także na starych, gładkich podłogach bez konieczności ich demontowania. Po zamontowaniu wykładziny PVC lub winylowe (LVT) można natychmiast użytkować i obciążać. Dodatkową zaletą jest prosty demontaż tak ułożonej wykładziny i odzyskanie wcześniejszej podłogi – folie nośne nie pozostawiają żadnych trudnych do usunięcia śladów. Tak prosty i szybki proces pozwala inwestorom na częstszą wymianę wykładziny bez wyłączania dostępności lokali. To znacznie ułatwia dopasowanie do zmieniających się ciągle trendów w aranżacji wnętrz.

Błyskawiczne wykończenie

Ostatnim etapem montażu podłogi jest jej wykończenie. Zabezpieczenie powierzchni nowej podłogi można i należy przeprowadzać nie tylko w przypadku drewna, ale i wykładzin elastycznych. Jednak w przypadku tych pierwszych, zwykle jest ono bardziej czasochłonne.Również na ten problem producenci chemii posadzkarskiej znaleźli rozwiązanie.

Wśród olejów wyróżnia się PALLMANN MAGIC OIL 2K. Nieograniczona eksploatacja podłogi nim wykończonej jest bowiem możliwa już po 24 godzinach. Jest to produkt przeznaczony do zabezpieczenia miejsc, które będą szczególnie intensywnie użytkowane. – To rozwiązanie zastosowano m.in. podczas renowacji zabytkowego Pałacu w Jędrzychowicach. Niszczejący budynek znalazł swojego inwestora i rozpoczęto prace pod nadzorem wrocławskiego konserwatora zabytków. Czas na montaż nowego pakietu był bardzo ograniczony. W odświeżonych salach pałacu zaplanowano już bowiem wesele. Szybkie utwardzenie Magic Oil 2K pozwoliło na organizację hucznej imprezy zaledwie dwa dni po odbiorze podłogi!

Lakier zabezpieczający powierzchnię podłóg drewnianych standardowo schnie jeszcze dłużej niż typowe olejowoski. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się technologia utwardzania promieniami UV. System PALLMANN X-LIGHT pozwala na użytkowanie podłogi lakierowanej niemal natychmiast po zakończeniu jej utwardzania – już po ok. 12 godzinach.

Data dodania: 19.07.2017