Z roku na rok zimy w Polsce stają się coraz bardziej mroźne. Śnieg co roku zaskakuje nie tylko drogowców, ale i właścicieli posesji, którzy starają się zapewnić sobie bezpieczne dojście do bram i drzwi wejściowych. Niestety nie zawsze właściwie.

 Odśnieżanie okolic domu to z pewnością jeden z mniej przyjemnych zimowych obowiązków. Przy padającym kilka dni śniegu i wyjątkowo niskich temperaturach przypomina to syzyfową pracę, jest jednak konieczne – nie tylko dla bezpieczeństwa poruszających się pod chodniku ludzi, a także ze względu na stan nawierzchni.

Jednym z najpopularniejszych typów nawierzchni jest kostka brukowa, odśnieżaniu której poświęcimy ten artykuł.

Po pierwsze – nie solić

Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest użycie pierwszej lepszej łopaty. Ostre narzędzia mogą uszkodzić nawierzchnię przy odgarnianiu zalegającego tam śniegu.

Gdy przed naszym domem jest położona piękna nawierzchnia np. ze szlachetnej kostki brukowej lub płyt ogrodowych, również zimą musimy o nią szczególnie zadbać – mówi Piotr Kułagowski z Libetu. – Nie należy skuwać lodu ostrymi narzędziami, może to bowiem spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Trzeba też unikać stosowania soli i innych środków chemicznych, służących do odmrażania, Często wchodzą one w reakcję z cementem, co może spowodować różnego rodzaju wykwity, wżery lub inne uszkodzenia nawierzchni. Są one później bardzo trudne do usunięcia. Dlatego jedynym dobrym sposobem na uniknięcie niebezpiecznych poślizgnięć jest piasek.

Po drugie – nie odkładać odśnieżania

Niestety nie ma takiego narzędzia, które by pozwalało bezpiecznie skuć lód z kostki brukowej. Ewentualnie z bardziej odpornych materiałów nawierzchniowych, można delikatnie zdjąć jego wierzchnią warstwę plastikową łopatą z aluminiową końcówką, gdyż nie jest ona aż tak ostra.

W przypadku kostek szlachetnych i płukanych najlepiej nie odkładać odśnieżania na później, ale jeszcze zanim śnieg zostanie ubity, po prostu go zmieść. Coraz szerzej dostępne są też mechaniczne odśnieżarki, które wspomagają pracę człowieka bez ryzyka uszkodzenia podłoża.

Jak na razie nie pojawił się jeszcze na rynku tak wyspecjalizowany preparat, który pomagałby w zimowych obowiązkach właścicielom domów – twierdzi Piotr Kułagowski. – Dostępne na rynku różnego rodzaju mieszanki służące do odmrażania nie polecałbym do nawierzchni ze szlachetnych kostek brukowych. Bezpiecznym, ekologicznym i wciąż najtańszym rozwiązaniem wciąż pozostaje piasek, który z pewnością nie zaszkodzi nawierzchni.

Data dodania: 21.12.2010