Szlachetny onyks, egzotyczne drewno, skóra, antyczna mapa, czy gazeta. Nowoczesne podłogi laminowane wprowadzają do wnętrz bajeczne kolory i nowe wzory, oferując liczne dekoratorskie inspiracje. Wiemy, na jakie panele Polacy decydują się najchętniej w 2014 roku.

Podłogi są niezwykle ważnym elementem każdego domu i stanowią podstawę do aranżacji wnętrz. Podobnie jak dekoracje ścian, meble, czy inne domowe akcesoria podlegają modom. W ciągu ostatnich kilku lat panele laminowane zyskały nietuzinkowe faktury i kształty. A ich bogate wzornictwo i ciekawe kolory zadowalają dziś najbardziej wymagających klientów.

Podłogi laminowane to obecnie jedne z najbardziej popularnych wykładzin podłogowych. Pierwsze laminaty zostały wprowadzone na rynek w Szwecji w 1989 roku i w ciągu zaledwie kilku lat stały się prawdziwym hitem ze względu na swoją użyteczność, niezwykle szybki i łatwy montaż, bogactwo wzorów oraz dobry stosunek jakości do ceny.

Kluczowym trendem wśród paneli laminowanych pozostaje rustykalny charakter. Niezmiennie od kilku sezonów dominują dekory dębowe z ich niemal niewyczerpanym, dekoracyjnym potencjałem.  Rośnie popyt na odmiany drewna nadające wnętrzom elegancki i ponadczasowy charakter. Chętnie sięgamy więc po delikatny, drobnoziarnisty jesion lub wiąz, a także panele z dekorem świerku i modrzewia, które niezwykle szybko zyskują na popularności. Równie chętnie decydujemy się na panele o fakturze i ciepłych kolorach drewna bukowego czy orzechowego. Nieco mniejszym zainteresowaniem niż dotychczas cieszą się panele w ciemnych odcieniach. Producenci proponują w zamian zróżnicowane spektrum podłóg laminowanych w szarych i beżowych kolorach.

Wielu architektów wnętrz rezygnuje z paneli w „naturalnej” wersji, na rzecz tych z dyskretnym białym lub szarym nalotem, śladami cementu, szczotkowania, strugania lub szlifowania.

Nowoczesny druk mechaniczny umożliwia przeniesienie różnych struktur powierzchniowych od drobnych porów, do głębokich, charakterystycznych węzłów. W najnowszych kolekcjach producenci szczególnie akcentują ich rustykalny charakter, dzięki któremu do złudzenia przypominają drewniane deski w wiejskich chatach. Nowe kolekcje oferowane są także w dłuższych i szerszych rozmiarach.

Producenci oferują ogromny wybór dekoracyjnych wzorów. Coraz popularniejsze są te przypominające kamień, marmur i granit. Na topie są nowoczesne i kreatywne dekory w wyrazistych kolorach. A współczesne technologie drukarskie pozwalają stworzyć podłogi nawet ze zdjęć, czy z powodzeniem naśladujące cegły, skórę lub jakąkolwiek tkaninę.

Wydruki z gazet, listy i odważne kolory wpisują się doskonale w trendy projektowania nowoczesnych wnętrz. Z kolei interesująca faktura skóry czy starego drewna ozdobi pomieszczenia w stylu vintage.

Data dodania: 24.07.2014