Wybór płytek podłogowych potrafi przyprawić o zawroty głowy. By nieco ułatwić sobie podjęcie decyzji, warto sprawdzić, jakie wzory będą najmodniejsze w rozpoczynającym się sezonie remontowym.

Coraz jaśniejsze i dłuższe dni zapowiadają szybkie nadejście wiosny. A pierwsze słoneczne popołudnia dla wielu z nas są sygnałem do tego, by zmienić coś w naszych mieszkaniach. Zmiany mogą być drobne lub naprawdę duże, polegające na gruntownym remoncie. Ten z kolei warto zacząć od podłogi, która wpływa nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale też jego funkcjonalność.

Na rynku dostępnych jest jednak tak wiele wzorów płytek podłogowych, że trudno wśród nich wybrać ten, który w naszym domu sprawdzi się najlepiej. W poszukiwaniu inspiracji warto spojrzeć na zachodnie trendy. Jakie podłogi będą więc modne w nadchodzącym roku? Jakie wzory znajdziemy w katalogach najmodniejszych marek i najbardziej stylowych wnętrzach całego świata?

Betonowe płytki

Ich popularność jest wynikiem rosnącej popularności wnętrz urządzonych na modłę loftów. Betonowe elementy – zarówno płytki podłogowe i wszelkiego typu dodatki – są jednym z wyznaczników postindustrialnego stylu. Przy odrobinie pomysłowości sprawdzą się jednak nie tylko w loftach, ale też we wszystkich innych stylowych i nowoczesnych pomieszczeniach.

Płytki podłogowe tego typu dostępne są w dwóch wersjach. Pierwsza to płytki odlewane z autentycznego betonu komórkowego. Kompromisem między estetyką typową dla loftów, a wymaganiami, jakie większość z nas stawia wobec płytek są zaś modele imitujące kolor betonu, a wykonane z tradycyjnego gresu. Te ostatnie są łatwo dostępne w naszym kraju – także na Allegro.

Płytki teksturowane

Na rynku płytek podłogowych dominowały dotąd tradycyjne, gładkie kafelki. Wiele jednak wskazuje na to, że w najbliższym czasie się to zmieni. Rośnie bowiem popularność płytek teksturowanych. Utrzymanie ich w czystości niekiedy może być nieco trudniejsze niż w przypadku gładkich płytek, jednak tę drobną wadę rekompensują ich liczne zalety.

Podłogowe płytki teksturowane są bowiem bardziej przyczepne od swoich gładkich odpowiedników. Poza tym mogą doskonale imitować podłogi z innych materiałów. Dostępne są między innymi płytki przypominające deski podłogowe, ale nie wykazujące ich wad – niskiej odporności na wilgoć i wysokiej ścieralności. Poza tym takie płytki to doskonała opcja dla inwestorów, którym zależy na podłodze z drogich materiałów – na przykład kamieni szlachetnych.

Biel i czerń

To ponadczasowe połączenie dwóch najprostszych barw nigdy nie wychodzi z mody. W tym roku powróci za sprawą coraz popularniejszych stylizacji nawiązujących do lat dwudziestych XX wieku. Szachownice i kompozycje oparte na planie trójkąta powszechnie zdobiły podłogi wnętrz w stylowych kamienicach.

W nowoczesnym wydaniu takie retro połączenie wygląda jednak nieco inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Często są to płytki w mniejszym formacie, cechujące się odważniejszym niż przed wiekiem projektem – na przykład heksagonalne lub kwadratowe, za to zdobione motywem rozety. Czarno-białe płytki do różnych wnętrz bez problemu znajdziemy na Allegro.

Płytki z grafiką

Ten trend z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Choć pomysł, by swoją podłogę zamienić w malarskie płótno części z nas na pewno nie przypadnie do gustu, to nie brakuje też zwolenników takiego rozwiązania. Ci mają przed sobą dość łatwe zadanie, bo ilość dostępnych opcji jest na tyle duża, że bez trudu znajdą tę, która w ich wnętrzu sprawdzi się najlepiej.

Graficzne płytki podłogowe podzielić można na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się wzory, w których każdy kafel jest osobną całością. Druga zaś to projekty, które do złożenia jednego obrazu wymagają czterech, dziewięciu lub większej ilości płytek. Jeśli chodzi o stylistykę – wybór również jest szeroki. Od klasycznych, inspirowanych naturą wzorów znanych z domów naszych babć, aż po nowoczesne, abstrakcyjne i kolorowe kompozycje.

Data dodania: 27.02.2018