Zima to zdecydowanie trudny okres dla podłóg, zwłaszcza jeśli musimy zadbać w domu o drewno. Na co zwrócić uwagę, aby jak najdłużej cieszyć się piękną powierzchnią?

Zimą podłogi są szczególnie narażone na uszkodzenia. Po pierwsze, na stan drewna niekorzystnie wpływają śnieg wraz z brudem, które wnosimy do domu pod butami. Dbać o deski nie pomagają również warunki środowiskowe, takie jak temperatura czy wilgotność powietrza.

Aby nie doprowadzić do zniszczenia podłogi, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

WYCIERACZKI

Dostający się do domu bądź mieszkania brud może przynieść fatalne dla podłogi skutki. Piach i drobne kamienie powodują zarysowania, których nie można potem zlikwidować bez gruntownej renowacji powierzchni. Z kolei wilgoć wnikająca w głąb powierzchni , może przynieść nieodwracalne szkody dla jej struktury, powodując wybrzuszanie bądź odkształcanie desek. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, znika zwykle po dokładnym osuszeniu. Jednak skutków wniknięcia większej ilości wody często nie da się odwrócić bez specjalnych prac naprawczych.

Z tego względu absolutnie konieczne jest zadbanie o tzw. strefy przejęcia brudu, czyli po prostu wycieraczki. W domu dobrze jest położyć wysokiej jakości wycieraczkę przed drzwiami, jak i w przedsionku. Pochłoną one większość zabrudzeń, takich jak błoto czy szkodliwą sól, którą wysypane są chodniki. Przydatne okażą się również ociekacze, służące do stawiania mokrego obuwia.

Pomimo wycieraczek, należy pamiętać o regularnym zamiataniu i odkurzaniu podłogi. Zwracając przy tym uwagę, żeby używać wyłącznie szczotek z miękkim włosiem.

 

źródło: Biuro Prasowe Newseria Lifestyle

WILGOTNOŚĆ POWIETRZA I TEMPERATURA

Sezon grzewczy niekorzystnie wpływa na poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Staje się ono suche, co sprawia, że bez odpowiedniej ochrony, deski mogą pękać bądź się rozsychać. Aby do tego nie dopuścić, dobrze jest zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Pamiętać trzeba, że drewno najlepiej czuje się w temperaturze w przedziale od 15 do 24°C, przy wilgotności 45-60%. Takie warunki przysłużą się także do dobrego samopoczucia mieszkańców.

Całkowicie odchodzi się już od nawilżaczy kamionkowych wieszanych na grzejnikach, a tym bardziej od stosowania mokrych ręczników! To nieefektywne oraz nieestetyczne.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

W wielu domach dobrze sprawdza się pod drewnem ogrzewanie podłogowe. Jednak jeśli chcemy uniknąć szkodliwego wpływu temperatury na deski, musimy o nie szczególnie zadbać. Po pierwsze, pamiętajmy że maksymalna temperatura przy posadzce nie może być wyższa niż 28°C.

Kluczowe jest również stopniowe zmienianie temperatury podłogi, o 1 bądź 2°C dziennie – zarówno na początku, jak i końcu sezonu grzewczego. Nie można dopuścić do nagłych zmian temperatur, które prowadzą do uszkodzenia struktury desek. Co ważne, nawet wahania między dniem a nocą mogą wpłynąć na wygląd podłogi.

Stosując się do powyższych rad, możemy być pewni, że podłoga posłuży jeszcze wiele lat. Pamiętajmy przy tym, aby stosować się do wszystkich zaleceń producenta, dotyczących metod czyszczenia czy konserwacji.

Kamila Krótka

źródło: unsplash.com

Data dodania: 06.12.2018