Wybór podłogi nie jest łatwym procesem. Nierzadko podjęcie decyzji, której skutki pozostaną z nami na lata, wiąże się ze stresem i napięciem. Sprawy nie ułatwia mnogość rozwiązań dostępnych na rynku – od drewnianych desek, płytek o najróżniejszych wzorach i paneli z konkretnymi właściwościami. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się trwałą i ponadczasową podłogą.

Oto porady przygotowane przez ekspertów Quick-Step – Włodzimierza Rejka oraz Anastasiię Kudashovą.

1. Zwróć uwagę nie tylko na aspekt wizualny – funkcjonalność oraz trwałość są kluczem!

Wiele osób wybiera drewno ze względu na jego ciepło i piękno, które nadaje wnętrzom. Ten wybór, wiąże się jednak z potrzebą odpowiedniej pielęgnacji oraz wrażliwością materiału na zmiany wilgotności czy zarysowania. Płytki doskonale sprawdzą się w łazience, kuchni i przedpokoju z uwagi na wodoodporność oraz łatwość czyszczenia, ale chłód ceramicznej posadzki odstrasza przed układaniem jej na większych powierzchniach. Zaletami paneli winylowych są wodoszczelność, wytrzymałość na uszkodzenia oraz łatwość w codziennym utrzymaniu i montażu. Co istotne, są one nie do odróżnienia od podłóg z drewna lub kamienia – zarówno pod kątem wyglądu, jak i w dotyku.

2. Rozwiązania skrojone na miarę

Szukając wymarzonej podłogi, łatwo ulec pięknym wnętrzarskim aranżacjom w modnych gazetach i portalach www. Inspiracje są co prawda pomocne w poznaniu własnego gustu oraz nakreśleniu ogólnego kierunku, jednak warto zastanowić się, czy będące aktualnie na topie rozwiązania, nie znudzą nam się zbyt szybko. Dobrze jest też przy wyborze uwzględnić takie czynniki, jak posiadanie dzieci czy psa. Wybierając podłogę nieraz zapominamy, że nie liczy się tylko to jak wygląda. Nie myślimy o najważniejszym elemencie, który powinien wpływać na podjętą przez nas decyzję – o tym, jaki styl życia prowadzimy. Funkcjonalność i praktyczność powinni bowiem iść w parze z pięknem, tak by każdy krok po naszym domu, był krokiem pełnym komfortu. Ci, którzy lubią chodzić po mieszkaniu boso, nie zadowolą się zimną, kamienną posadzką, jeżeli nie zdecydują się na ogrzewanie podłogowe. Posiadacze psów i kotów powinni liczyć się z tym, że drewniany parkiet, będzie bardziej podatny na zniszczenia, które mogą powstać wskutek pazurów. Poszukując rozwiązania łączącego design i funkcjonalność, warto wziąć pod uwagę panele winylowe, które występują w różnych wzorach, wielkościach i opcjach ułożenia – również w jodełkę.

3. Dopasowane akcesoria – must have!

W trakcie poszukiwań podłogi idealnej nie można zapomnieć o niezbędnych akcesoriach – chociażby o listwach przypodłogowych. Pełnią one wiele funkcji, nie tylko dekoracyjne, ale i praktyczne – chronią dolne części ścian przed uszkodzeniem i zabrudzeniem i maskują kable. W przypadku paneli i drewnianych parkietów, dodatkowo zapewniają wodoszczelność i odpowiednią pracę podłogi. Listwy są jednak nie tylko niezwykle ważnym elementem ze względu na swoją funkcjonalność, ale też wizualne dopełnienie kompozycji aranżacji wnętrza. Najbardziej uniwersalne będą białe, w klasycznym stylu, które dobrze skomponują się z większością podłóg, jak i drzwi, okien czy mebli. Problemem mogą okazać się listwy perfekcyjnie dopasowane kolorystycznie do paneli – nie każdy producent posiada je w swoim asortymencie. Właśnie dlatego, aby uniknąć długich godzin spędzonych na poszukiwaniach idealnego odcienia, bez pewności znalezienia go, lepiej zweryfikować dostępność odpowiednich listew jeszcze przed dokonaniem zakupu podłogi.

4. Samodzielnie czy z ekipą? Przemyśl kwestie montażu

Kluczowym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej podłogi może okazać się też jej… montaż! Profesjonalna ekipa remontowa nie powinna mieć kłopotów z układaniem płytek czy drewnianych desek, co jednak w sytuacji, gdy remont jest wykonywany na własną rękę? W tym przypadku samodzielna próba instalacji, przez osobę bez większego doświadczenia, może skończyć się niepowodzeniem i stratą materiału. Chcąc wybrać podłogi, nie nastręczające zbyt wielu problemów przy samodzielnym montażu, warto wiedzieć, że panele winylowe zdecydowanie wygrywają w tej kategorii. Prostotę ich montażu zawdzięczamy chociażby systemom zatrzaskowym, takim jak Unizip i Uniclick®, dzięki którym elementy łączą się bez większego wysiłku. Co warto wiedzieć, takie rozwiązanie można zastosować, gdy chce się uniknąć demontażu poprzedniej podłogi, bowiem takie panele, można położyć bezpośrednio na wcześniejsze podłoże. Dodać należy, że panele z kolekcji Alpha Vinyl wyposażone są w zintegrowany podkład, dzięki czemu nie ma potrzeby rozkładania specjalnej warstwy izolacyjnej, zachowując przy tym komfort akustyczny i wodoszczelność. Oznacza to, że można je stosować we wszystkich pomieszczeniach – nawet w kuchni czy łazience. Wybór podłogi do domu lub mieszkania nieraz stanowi spore wyzwanie – ta decyzja kształtuje charakter naszego wnętrza na wiele lat i wpływa na komfort codziennego życia. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd i trwałość, ale też montaż oraz styl życia. Nie zapominajmy też o łatwości montażu! Rozpatrzenie tych aspektów z pewnością ułatwi znalezienie wymarzonej podłogi, która będzie odpowiadać potrzebom domowników i zachowa atrakcyjny wygląd mimo upływu lat.

Data dodania: 09.02.2024