Posadzki żywiczne, znane dotychczas głównie jako posadzki przemysłowe, coraz chętniej są wykorzystywane również we wnętrzach mieszkalnych. Na razie trudno mówić jeszcze o nich jako o trwałym trendzie, ale interesujące właściwości tych posadzek na pewno są godne uwagi już teraz.

Posadzki żywiczne najczęściej wykonane są na bazie żywic epoksydowych lub poliuretanowych. Na rynku najczęściej spotykane są dwa rodzaje tych posadzek: cienkowarstwowe żywice epoksydowe – znane również jako „malowanki” (ponieważ wykonuje się je za pomocą wałka) oraz wylewane żywice (epoksydowe lub poliuretanowe). Tworzona przez nie trwała i bezspoinowa powłoka charakteryzuje się ciekawymi właściwościami użytkowymi i… designerskimi.

A jak atrakcyjne

To co stanowi główny element przy wyborze pokrycia podłogowego „na pierwszy rzut oka” to niewątpliwe jego kolor, faktura, wzór. W przypadku posadzek żywicznych przeznaczonych do wnętrz mieszkalnych sami możemy zadecydować o kolorach i wzorach na naszej podłodze. Kolorystyka żywic czołowych producentów obejmuje bowiem całą paletę RAL, a dodatkowo można w niej zatopić płatki dekoracyjne – o różnej wielkości i kolorach. Przykłady wręcz artystycznych aranżacji z użyciem designerskich posadzek żywicznych możemy zobaczyć na zdjęciach.

B jak bezproblemowe

Podłoga wykonana z żywicy jest bowiem nie tylko bardzo wytrzymała i odporna (również na działania substancji chemicznych), ale dzięki temu, że tworzy jednolitą powłokę bez połączeń, łatwo ją także utrzymać w czystości.

Wytrzymałość i odporność podłogi to niewątpliwie jej najważniejsze cechy funkcjonalne, ale warto również zwrócić uwagę na inne możliwości – do dyspozycji mamy bowiem także żywice, które mają właściwości antypoślizgowe (przydatne zwłaszcza w łazienkach czy kuchniach), mogą przewodzić prąd (dobre rozwiązanie w przypadku pomieszczeń wyposażonych w wiele urządzeń elektronicznych), a także mogą być stosowane na instalację ogrzewania podłogowego.

C jak ciekawe

To czy żywice staną się we wnętrzach mieszkalnych przynajmniej w części tak popularne jak inne typy pokryć podłogowych, pokaże nam czas. Niewątpliwie jest to jednak jedno z ciekawszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Warto jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji o wyborze takiego rozwiązania, należy skontaktować się w tej sprawie z doradcą technicznym – nie jest to bowiem gotowy produkt, tak jak np. panele laminowane – rodzaj proponowanego systemu będzie zatem uzależniony od warunków panujących w pomieszczeniu i jego przeznaczenia, wielkości inwestycji itp. Nie polecamy także podejmowania prób wykonywania tych posadzek samodzielnie – w przypadku takiej inwestycji bardzo istotne są bowiem m.in. bezwarunkowe przestrzeganie reżimu technologicznego, planowanie, a także wręcz kliniczna czystość. Z powodu braku dostatecznej wiedzy i doświadczenia efekt samodzielnych prób może niestety znacznie odbiegać od realizacji prezentowanych na zdjęciach…

Data dodania: 24.07.2012