Czas na kolejny artykuł z cyklu: Rozszyfrowujemy oznaczenia paneli. Tym razem pod lupę weźmiemy symbole, z którymi możemy się spotkać w przypadku podłóg laminowanych firmy EGGER.

Klasy ścieralności i użyteczności

EGGER oferuje swoje podłogi w trzech klasach użyteczności: 31 (kolekcja Solution), 32 (kolekcje: Universal, Country, Modern, Exotic, Strong, Compact, Noble) oraz 33 (kolekcja Business). Oznaczenia symbolizujące klasę użyteczności, czyli informujące nas w jakiego rodzaju pomieszczeniach sprawdzi się wybrana podłoga.

Panele o klasie użyteczności 31 (w przypadku podłóg EGGER mają one klasę ścieralności AC3) sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych o dużym natężeniu ruchu oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej o małym natężeniu ruchu.

Panele o klasie użyteczności 32 (w tym przypadku klasa ścieralności AC4) nadają się do montażu w pomieszczeniach mieszkalnych o dużym natężeniu ruchu oraz do pomieszczeń użyteczności publicznej o średnim natężeniu ruchu.

Panele EGGER o klasie użyteczności 33 sprawdzą się natomiast zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu.

W przypadku firmy EGGER klasa użyteczności paneli wpływa bezpośrednio na długość udzielanej gwarancji.

Gwarancja

Na panele o klasie użyteczności 31 producent udziela 15 lat gwarancji, na podłogi o klasie 32 – 20 lat, a na panele o klasie 33 – 25 lat gwarancji w przypadku montażu podłogi w pomieszczeniu mieszkalnym. Na wszystkie podłogi montowane we wnętrzach komercyjnych EGGER udziela 5-letniej gwarancji. Symbole informujące o długość gwarancji udzielanej na podłogi montowane w pomieszczeniach mieszkalnych.

System montażu

EGGER opatentował dwa rozwiązania w dziedzinie systemów instalacji paneli. Rozwiązanie JUST clic! to zamek, w którym na krótkim i długim boku jest taki sam „frez” – czyli dokładnie ten sam sposób łączenia. Panele w wyposażone w ten zamek montuje się zatem „rząd po rzędzie”. Symbol zamka JUST clic!Symbol zamka PRO clic!

W przypadku rozwiązania PRO clik! zamek na długim boku jest taki sam jak w systemie JUST clic!, natomiast na krótkim boku występuje zamek typu „fall down”. Rozwiązanie to umożliwia montaż „panel po panelu”, co może być łatwiejsze dla osób, które nigdy wcześniej nie układały podłogi “pływającej”.

Powierzchnie

Mnogość struktur jakie oferuje EGGER w kolekcjach paneli jest imponująca. Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne symbole. Struktura LineaStruktura Natural Pore

Powierzchnia podłogi oznaczonej symbolem “L” – Linea ma nowoczesne, proste linie biegnące wzdłuż panela.

Symbol „P” – Natural Pore – oznacza natomiast powierzchnię o autentycznej strukturze drewna, tzw. strukturze synchronicznej, której delikatne tłoczenia podążają dokładnie za wzorem drewna, co pozwala panelom jeszcze wierniej imitować naturalną podłogę. Powierzchnia OiledPowierzchnia Rustic

Panele oznaczone symbolem „O” – Oiled mają powierzchnię, która imituje drewnianą olejowaną podłogę. Podłoga z tą strukturą ma matowojedwabiste wykończenie.

Symbol „R” – Rustic stosowany jest natomiast w przypadku kolekcji ze strukturą przypominajacą szczotkowane drewno. Powierzchnia jest głęboko tłoczona, co podkreśla rustykalny charakter dekorów. Powierzchnia Used LookPowierzchnia Velvet Matt

Panele oznaczone symbolem „U” – Used Look mają strukturę przypominającą postarzaną drewnianą podłogę, natomiast te z symbolem „M” – Velvet Mat charakteryzują się aksamitną, matową powierzchnią.

Panele z symbolem „B” – Brilliant charakteryzują się wysokim połyskiem, który został nadany rustyklanej, głęboko tłoczonej powierzchni.

Podłogi oznaczone symbolem „C” – Ceramic mają natomiast strukturę imitującą płytki ceramiczne.

Fazowanie

Panele EGGER występują też w wersji dwustronnie lub czterostronnie fazowanej. Dwustronna fuga WOODVISONCzterostronna fuga WOODVISION

Dwustronna V-fuga wzdłuż dłuższej krawędzi panela podkreśla rustykalny charakter podłogi, miłośnikom wyrazistych podłóg przypadnie natomiast do gustu podłoga z czterostronną V-fugą (fazowanie na długim i krótkim boku).

Podkład wyciszający

W niektórych kolekcjach paneli firmy EGGER występuje zintegrowany podkład wyciszający, który ma poprawiać ich akustykę. W zależności od kolekcji możemy spotkać się z różną grubością tego podkładu. Symbole informujące o grubości zintegrowanego podkładu wyciszającego

Silenzio 1.0 to zintegrowany podkład o grubości 1 mm – występuje w kolekcji Noble.

Silenzio 2.5 ma odpowiednio 2,5 mm grubości, co zapewnia jeszcze lepszą izolację akustyczną i poprawia komfort chodzenia. Z tym podkładem możemy spotkać się w kolekcjach Compact i Business.

4-milimetrowy podkład Silenzio 4.0 występuje natomiast w kolekcji Strong.

Data dodania: 25.03.2011