Urządzanie wnętrza to sama przyjemność. Czasami spotykamy się jednak z takimi wyborami, w których ostateczna decyzja powinna być podyktowana nie tylko wizualnymi aspektami, ale także zaletami związanymi z funkcjonalnością mebla. Co więc wybrać – drewniany stolik kawowy czy większą ławę?

Aranżacja salonu

Salon jest miejscem, w którym spędzamy naprawdę dużo czasu. Zazwyczaj to tutaj znajduje się duża kanapa, telewizor, a niekiedy nawet duży stół, przy którym spożywamy wspólne posiłki. Przyjmujemy tutaj gości i spędzamy wolne chwile z rodziną. Salon jest strefą odpoczynku, dlatego znajdujące się tutaj meble powinny być nie tylko ładne, ale także funkcjonalne.

W centrum pokoju pojawia się zazwyczaj kanapa lub inny mebel, na którym można wygodnie usiąść. To jednak nie wszystko – w zasięgu ręki powinien znaleźć się blat, na który możemy odłożyć używane najczęściej przedmioty: pilot, książkę czy kubek z kawą bądź herbatą. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się kompaktowe stoliki kawowe, które zajmują mniej miejsca od klasycznego stołu, a stanowią praktyczny dodatek.

Różnice między stolikiem kawowym a ławą

Do salonu najczęściej poleca się stoliki kawowe lub ławy – ale czym one się różnią? Jeszcze do niedawna prym wiodły ławy, które bardzo mocno kojarzą się z czasami PRL-u. Jest to mebel, który znajdował się w pobliżu zestawu wypoczynkowego. Aktualnie większą popularnością cieszą się jednak stoliki kawowe – a szczególnie te drewniane. Dlaczego?

Różnice wcale nie są duże – ława jest zazwyczaj masywniejsza i posiada dodatkową półkę pod blatem. Ponadto często jest rozsuwana, a z niektórych ław można nawet stworzyć stół idealny do jedzenia posiłków. Było to doskonałe rozwiązanie, gdy w lokalu mieszkało naprawdę dużo osób. Aktualnie łatwiej jest jednak wygospodarować miejsce na dodatkowy mebel.

Stoliki kawowe drewniane – bo takie najczęściej są – charakteryzują się łatwością wpasowania we wnętrze. Są znacznie mniejsze, często też okrągłe (chociaż nie wyklucza się innych kształtów) i zajmują mniej miejsca. Mogą być wykonane z różnych materiałów, ale większość posiada jednak drewniane blaty lub nóżki. Do wyboru mamy także szkło, plastik czy nawet beton.

Stoliki kawowe – drewniane miniatury dużych mebli

Ławy drewniane wciąż pojawiają się we wnętrzach – mimo że częściej spotykamy się jednak ze stolikami kawowymi. Wszystko zależne jest od wielkości pomieszczenia oraz tego, jak chcemy je zaaranżować. Nawet w małym wnętrzu może pojawić się ława, ale w takim przypadku jest to wybór podyktowany jej funkcjonalnością – może posiadać dodatkowe półki i schowki, których mniejszy stolik nie posiada.

Duży mebel może jednak przytłaczać i należy o tym pamiętać. Aby to wrażenie nie było tak odczuwalne, dobrze jest wybrać jednak stolik na wyższych, cienkich nóżkach. Im więcej podłogi widzimy, tym lepiej dla małego wnętrza. Dlatego drewniany stolik kawowy to najczęściej polecane rozwiązanie – do każdego wnętrza i każdego stylu. Ciekawą ofertę stolików drewnianych można znaleźć na stronie: https://zona-design.pl/meble/stoliki-kawowe-i-lawy/drewniane/.

Data dodania: 21.04.2020