Loft, total look czy klasyczna aranżacja w nowoczesnym stylu? Każde z tych wnętrz może mieć jeden punkt wspólny, jakim jest ciemna podłoga. Podpowiadamy, jaką w tym roku uznaje się za najmodniejszą oraz w jakim wydaniu będzie prezentować się najlepiej.

Trendy podłogowe wskazują, że w roku 2020 do wnętrz powraca ciemna podłoga drewniana, drewnopodobna w odcieniu orzecha włoskiego oraz dębu o czarnym lub ciemnym zabarwieniu. Projektanci stawiają przede wszystkim na naturalność oraz całkowicie rezygnują z modnego przed laty drewna egzotycznego. Podpowiadamy, jak zaaranżować ciemną podłogę we wnętrzu tak, aby nie przytłoczyła pomieszczenia, a nadała mu elegancji?

 

źródło: RuckZuck

Ciemna podłoga tylko do dużego mieszkania?

Istnieje przekonanie, że ciemne podłogi wyglądają dobrze wyłącznie w dużych i przestronnych wnętrzach. I faktycznie to tam prezentują się najlepiej, pod warunkiem jednak, że pomieszczenie jest dobrze oświetlone. W takim wydaniu nabierze ono wyjątkowego charakteru, elegancji i klasy.

Ciemna podłoga drewniana lub panele nadadzą wnętrzu szczególnej szlachetności, jeśli wybierzemy tę składającą się z klepek przyciętych pod kątem 45 stopni i ułożonych we wzór jodełki francuskiej bądź pod kątem 22,5 stopni, które stworzą z kolei wzór jodełki węgierskiej.

Co jednak z mniej oczywistą propozycją, czyli wyborem ciemnej podłogi do małego pokoju? Jest to możliwe dzięki jasnym ścianom, dzięki którym przestrzeń sprawi wrażenie optycznie szerszej niż jest w rzeczywistości. Nie trzeba decydować się w tym przypadku na jednolite ściany, a wybrać fototapetę o dowolnej kolorystyce. Co ważne – powinna być ona panoramiczna, dzięki czemu doda wnętrzu perspektywy i optycznie je powiększy.

 

źródło: Quick-Step

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie pasów, które umieszczone na ścianie w pionie optycznie wydłużą i podwyższą pomieszczenie, natomiast w poziomie – skrócą i obniżą. Co więcej, w małym wnętrzu z ciemną podłogą skuteczny okaże się też żywy, kontrastujący z nią kolor.

– Ponadczasowe drewno jest wciąż obecne pośród wnętrzarskich trendów. Jednak w przypadku podłóg drewnianych w Polsce i za granicą obserwujemy wyraźny zwrot. Coraz częściej obok desek jasnych, bielonych, uznanie zyskują kolekcje podłóg w ciemnym kolorze, pełne sęków i nierówności, które czynią je bliższe naturze – komentuje Sebastian Sklepik, specjalista ds. architektów i projektantów firmy Jawor-Parkiet.

W jakim stylu?

Ciemna podłoga wybierana jest głównie przez miłośników wnętrz industrialnych czy loftowych i to właśnie tam wygląda najlepiej. Nada im przede wszystkim mocnego charakteru i wyrazistości, dlatego będzie doskonała dla odważnych, ceniących sobie wolność osób.

– Drewno to surowiec, z którego zawsze korzystamy przy projektowaniu wnętrz – komentuje Jan Stępień, twórca firmy Beroom, zwycięzca konkursu Jawor-Parkiet Design Awards. – W zależności od jego koloru, struktury i sposobu wykorzystania jesteśmy w stanie stworzyć pomieszczenie w stylu glamour, skandynawskim czy vintage. Ciemna podłoga nadaje wnętrzom szlachetności a jednocześnie stanowi mocny akcent. Taka deska idealnie współgra z nowoczesnymi meblami i ociepla pomieszczenie.

Materiałami, z jakimi ciemna podłoga będzie doskonale się prezentować, są przede wszystkim beton, szkło, a również inne odcienie drewna. Tutaj znowu trzeba pamiętać o kontraście, to znaczy komponować podłogę z jasnymi meblami czy dodatkami. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcemy stworzyć aranżację w stylu total look z wykorzystaniem wyłącznie ciemnych kolorów. Jest to jednak wyjątkowo odważna propozycja, która nie będzie odpowiednia dla każdego i w przypadku każdego wnętrza.

Z kolei w najbardziej klasycznej odsłonie ciemna podłoga sprawdzi się w duecie z nowoczesnym wzornictwem w ciepłych odcieniach. To zestawienie pozbawi ciemną podłogę wrażenia surowości i wypełni wnętrze przyjemną, rodzinną atmosferą.

 

źródło: Baltic Wood

Kamila Krótka

Data dodania: 03.03.2020