Zastanawiasz się, w jaki sposób podkreślić urok swojego ogrodu? A może chcesz dokonać jego metamorfozy? W zależności od charakteru ukochanego zakątka zieleni, zaakcentujesz jego czar dobrze dobraną nawierzchnią. Producenci zaskakują nas coraz nowszymi rozwiązaniami – drewniany parkiet ogrodowy, kolorowa kostka brukowa, niesymetryczne kamienie, podkłady kolejowe a może zwyczajna, soczysto-zielona trawa?

Pierwszy krok

Metamorfozę lub projekt ogrodu należy zacząć od wyznaczenia ścieżek, na których umieścimy idealnie dopasowaną nawierzchnię, oczywiście zaraz po tym, gdy zamieścimy na tym projekcie rabatki, grządki i wszystkie inne miejsca, w których będą rosły kwiaty, krzewy i drzewa. Jeżeli zdecydujemy się samodzielnie przygotowywać ścieżki, będziemy musieli usunąć tzw. humus – czyli wierzchnią warstwę ziemi. Po wyznaczeniu miejsca i uporaniu się z humusem należy przygotować podbudowę, na którą zostanie już nałożona nasza wymarzona posadzka. Musimy pamiętać jednakże, iż w zależności od wielkości ogrodu, możemy w nim zastosować dwie, maksymalnie trzy rodzaje posadzek – wszystko to ma służyć zachowaniu harmonii i umiaru.

Źródło: goodbruk.com

Modnie i funkcjonalnie

Posadzka w ogrodzie powinna być nie tylko modna, ale przede wszystkim funkcjonalna – to na niej możemy ustawić grilla, leżaki, a dzięki urokliwym ścieżkom, unikniemy nadmiernego stąpania po zielonej trawce.

Źródło: dom-sklep.plŹródło: dom-sklep.pl

Wówczas alternatywą staje się beton (niestety znacznie mniej reprezentatywny) lub, bardzo modne ostatnio, produkty stylizowane na kamień. Płyty mają naturalnie profilowaną powierzchnię, a zatem gdy są zestawione blisko siebie, sprawiają wrażenie naturalnego piaskowca.

Betonowa mozaika

Kostka brukowa brzmi banalnie? A jednak, dzięki stworzeniu z niej mozaiki, możemy uzyskać korzystne efekty: zestawiając niesymetryczne kostki uzyskamy wrażenie rozmaitości, należy jednak zachować umiar, żeby nie odwrócić uwagi od meritum: roślin.

Źródło: drogbruk.pl

Źródło: drogbruk.pl

Praktycznie, ale i z pomysłem

Praktycznym i tanim rozwiązaniem będzie ułożenie płyt. Ważne by były to płyty mrozoodporne – dzięki temu nasz ogród bezboleśnie przetrwa nawet srogą zimę. Aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt, płytki powinny być w jasnych, stonowanych kolorach – na przykład w piaskowym.

Co ważne, płytki umożliwiają swobodne koszenie trawy, bez konieczności zwracania uwagi na „wystające elementy” zagrażającym ostrzom kosiarki. Korzystniejszą alternatywą jest jednak ułożenie bruku drewnianego, który jest tańszy i lepiej wkomponowuje się w ogród. Można układać z niego fikuśne ścieżki, dzięki którym dojdziemy do każdego zakamarka naszego ogrodu.

Źródło: complex-partner.plŹródło: complex-partner.pl

Innowacje producentów

Dzięki coraz nowszym rozwiązaniom producentów, zaskakujących nas coraz bardziej innowacyjnymi pomysłami, mamy szeroki wybór asortymentu, umożliwiającego zaprojektowanie modnego ogrodu.

Źródło: agrotexim.pun.pl

Data dodania: 08.07.2011