W jaki sposób najlepiej wypocząć i najszybciej zapomnieć o codziennych problemach? Spędzając czas na łonie natury, a dokładniej w górach. A co zrobić, gdy mieszka się z dala od nich? Należy urządzić mieszkanie tak, by przypominało górskie schronisko!    

W górach oddycha się innym powietrzem, przyroda jest bardziej dzika i nieokiełznana, a czas płynie jakby wolniej. Doskonale można to poczuć odpoczywając na ławce w schronisku, podziwiając skalne szczyty i zielone hale. Górski klimat, wprowadzony do mieszkania w mieście, pozwoli odczarować zwykły wystrój i nadać mu unikalnego charakteru.

Zainspirujmy się góralskimi chatami, rustykalnymi meblami i piękną tatrzańską przyrodą. W stworzeniu zachwycającej stylizacji pomogą nam plakaty, praktyczne naklejki i malownicze fototapety. Góry dzięki nim znajdą się w zasięgu naszej ręki, ot tak!

Drewniane meble w ludowym stylu  to aranżacyjny must have

Zanim przejdziemy do dekoracyjnych pomysłów, chcemy podkreślić, że znakomitym pomysłem na to, by w mieszkaniu zapanował klimat górskiego schroniska, są meble z litego drewna o ludowym charakterze. Nie oznacza to, że trzeba wymieniać wszystkie szafy, stoły i regały. Wystarczy, że wprowadzi się akcent w folkowym stylu.

Może to być ciężki i masywny stół do jadalni, drewniane taborety, które mogą służyć zarówno do siedzenia, jak i ustawiania doniczek z kwiatami, czy mini stolik kawowy zrobiony z pnia. Regionalny efekt da już sama półka na książki zrobiona ze starej deski podpartej metalowymi, kutymi wspornikami. Jeśli do tego położy się na stole bieżnik z motywem parzenicy lub zawiesi na oknach regionalne zasłony w róże takie jak na podhalańskich chustach, rezultat będzie zachwycający.

Malownicze fototapety: góry dosłownie na wyciągnięcie ręki

Jeśli za naszymi oknami zamiast malowniczego pejzażu rozciągają się bloki lub ruchliwa ulica, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Zadanie jest naprawdę proste, ponieważ wystarczy fototapeta z górskim pejzażem. Warto zainspirować się Tatrami. Morskie Oko lub Giewont to sposób na to, by podhalańskim klimatem cieszyć się nie wychodząc z domu. Ale to oczywiście nie jedyna propozycja. Pomysłów można szukać o wiele dalej – w Himalajach, Andach czy Alpach.

Zaletą górskiego pejzażu na ścianie jest nie tylko to, że pozwoli cieszyć się ulubionym widokiem każdego dnia. Taki przestrzenny motyw to także znakomite rozwiązanie, by optycznie powiększyć niewielki metraż. Iluzja głębi, jaką odznacza się pejzaż, spowoduje, że ściana zamieni się w rozległy krajobraz. W nowoczesnym wystroju doskonale sprawdzi się czarno-biały wzór, w rustykalnym wystroju można postawić na sielankowe zdjęcie gór, zielonych hal i pasących się na nich owiec, z kolei do industrialnej aranżacji jak ulał będzie pasować zamglony las lub burzowe niebo nad skalnymi szczytami.

Inspirowane naturą plakaty: jeleń, leśne pagórki i Tatry

Błyskawicznym pomysłem na metamorfozę wnętrza i wprowadzenie do wystroju górskiego klimatu są plakaty. Jeleń – jeden z piękniejszych mieszkańców gór i lasów – z pewnością zasługuje na uwagę. Jego elegancki portret sprawi, że wystrój w oka mgnieniu nabierze wyrazu. W tym wypadku warto zdecydować się na wielkoformatowe przedstawienie, jeśli tylko metraż pokoju na to pozwala.

Bardzo dużą popularnością cieszy się czarno-biały plakat. Jeleń ukazany na takiej fotografii sprawdzi się zarówno w nowoczesnej, skandynawskiej, jak i vintage aranżacji. Ciekawym pomysłem są także ilustracje przypominające dawne ryciny przyrodnicze. Artystyczny w wyrazie szkic z majestatycznym jeleniem, oprawiony w drewnianą ramę, sprawi, że górski klimat na dobre zagości w aranżacji.

Praktyczne naklejki na ścianę: sowy i inni mieszkańcy gór 

Skoro przywołaliśmy postać jelenia, nie można pominąć innych górskich mieszkańców takich jak niedźwiedzie, kozice czy świstaki. Powiedzieliśmy już o fototapetach i plakatach, teraz czas na naklejki na ścianę. Sowy to niezwykle interesujące i tajemnicze ptaki, dlatego na nich się skupimy. Ich wizerunek będzie pasował jak ulał do aranżacji inspirowanej górskim schroniskiem. Zaletą tego rozwiązania jest to, że samoprzylepny wzór można przykleić nie tylko na ścianie, ale także na frontach mebli, a nawet na sprzętach AGD takich jak lodówka.

Mamy dwie propozycje, jak może się prezentować taka naklejka. Sowa o rozpostartych skrzydłach, lecąca ponad lasem, to pierwszy pomysł. Taki wzór będzie się doskonale prezentował, gdy umieści się go na dużej płaszczyźnie – na ścianie nad kanapą lub na froncie przesuwnej ściany. Druga opcja to zdjęcie przedstawiające głowę sowy w dużym zbliżeniu, gdzie jej pomarańczowe oczy wysuwają się na pierwszy plan.

Świetny aranżacyjny efekt uzyska się, gdy zestawi się ze sobą kilka zaproponowanych w tym poradniku wskazówek. Warto zacząć od drewnianych mebli i ludowych tekstyliów, a następnie do nich dobrać fototapetę z górskim pejzażem. Zwieńczeniem wystroju niech stanie się natomiast albo plakat, albo naklejka. Sowy, jelenie czy groźne niedźwiedzie sprawią, że zamienimy miejską dżunglę na górską przyrodę!

Data dodania: 28.12.2021