Choć dywany nie są już tak wszechobecne jak kiedyś i przy urządzaniu wnętrza stawiamy przede wszystkim na dobór odpowiedniej i estetycznej podłogi, rzadko zdarza się mieszkanie bez choćby jednego dywanika. Według wciąż jeszcze popularnych trendów, jak choćby styl skandynawskiczy industrialny, we wnętrzu nie królują już dywany na całej powierzchni podłogi, ale raczej niewielkie dywaniki, stanowiące przyjemny akcent i uzupełnienie aranżacji. Dla zastanawiających się nad zakupem dywanów przygotowaliśmy krótkie zestawienie ich wad i zalet.

Zalety dywanów

Chyba każdy słyszał kiedyś krytyczne słowa o “zbieraczach kurzu”, jednak nie brakuje im zalet. Dywany pełnią bowiem funkcje zarówno praktyczne, jak i estetyczne:

chronią przed poślizgnięciem – gdy po wykończeniu mieszkania odkrywamy, że wybrana przez nas piękna, błyszcząca podłoga jest niezwykle śliska i wręcz zagraża bezpieczeństwu domowników, rozwiązaniem może być położenie dywanu lub wykładziny. Najbardziej skuteczny będzie dywan podszyty materiałem z kauczuku, dzięki któremu tkanina nie będzie się przesuwać.

chronią podłogę przed zniszczeniem – oczywiście warto zadbać o dobór wystarczająco wytrzymałej podłogi w danym pomieszczaniu, kierując się między innymi jej twardością (w przypadku salonu, jadalni czy korytarza zdecydujmy się na III klasę twardości, natomiast do sypialni i mniej uczęszczanych pomieszczeń wystarczy klasa II). Niemniej w przyszłości, w razie zniszczeń, łatwiejsza i mniej kosztowna będzie wymiana dywanu niż samej podłogi.

nadają pokojom przytulny charakter – jeśli po umeblowaniu mieszkania wciąż czujemy, że wnętrza są zbyt zimne i surowe, dywany pomogą sprawić, że pokoje będą bardziej przytulne. Zwłaszcza kiedy wybierzemy ciepłe, niezbyt jaskrawe kolory.

 • zmniejszają optycznie duże, puste przestrzenie – choć nieczęsto narzekamy na zbyt duży metraż, w przypadku wyjątkowo przestronnych salonów dywany mogą oszukać nasze oko i wizualnie zapełnić zbyt dużą, pustą przestrzeń. Dodatkowo za pomocą dywanów oddzielimy poszczególne strefy – jadalnianą, telewizyjną czy wypoczynkową.

mogą stanowić istotny akcent kolorystyczny – białe ściany, biały sufit, jasna podłoga, meble w jednym kolorze – jeśli nie udało nam się wcześniej zadbać o zróżnicowanie elementów wyposażenia wnętrza i mamy wrażenie, że jest zbyt monotonnie i nudno, spróbujmy przełamać to akcentami kolorystycznymi w postaci dywanu, poduszek czy zasłon. Wyjątkowe walory estetyczne mają unikatowe dywany tkane ręcznie.

są przyjemne do chodzenia – wstawanie z łóżka prosto na miękki dywanik osłodzi także bardzo wczesną pobudkę. Szczególnie przyjemnie chodzi się na bosaka po puszystych dywanach o długich, wełnianych nitkach (tzw. Shaggy).

tłumią dźwięki kroków – może mieć to znaczenie w przypadku dudniących podłóg, denerwującym nas stukaniu paneli, jeśli wcześniej nie przewidzieliśmy położenia innego rodzaju podłogi, a jej wymiana wiązałaby się z dużymi kosztami.

mogą zastępować matę do ćwiczeń – jeśli często wykonujesz ćwiczenia gimnastyczne lub uprawiasz jogę w domowym zaciszu, alternatywą dla specjalnej maty może być właśnie dywan.

Wady dywanów 

Można wyliczać wiele zalet dywanów, jednak nawet ich wielcy miłośnicy muszą przyznać, że nie są one bez skazy. Oczywiście wiele zależy od tego, jakiego typu dywan wybierzemy i jak będziemy o niego dbać. Odpowiedni rodzaj materiału i pielęgnacja pomogą ograniczyć ewentualne niedogodności związane z posiadaniem dywanów.

zbierają kurz i się łatwo brudzą – to najczęściej pierwszy zarzut kierowany pod adresem dywanów. Niestety nie da się całkowicie uniknąć tego problemu, ale przypomnijmy, że generalne utrzymanie mieszkania w czystości wymaga odkurzania także mebli, zasłon i innych elementów wyposażenia – bez tego się nie obejdzie! Aby jednak zmniejszyć problem z dywanami, wybierzmy te, które brudzą się najmniej. Najbardziej odporne na zabrudzenia są dywany jedwabne, w nieco mniejszym stopniu wełniane.

trudno wywabić z nich plamy – na rynku dostępne są specjalne produkty do usuwania plam z dywanów, a także usługi profesjonalnego czyszczenia, jednak nie zawsze mogą okazać się skuteczne. Oprócz doboru dywanów odpornych na brud, możemy ograniczyć problem  także poprzez wybór wzorzystego modelu zamiast tkaniny o jednolitym kolorze. Ewentualne niedoprane plamy będą wówczas mniej widoczne.

są problemem dla alergików – gromadzące się w tkaninie roztocza mogą wywołać reakcje alergiczne. Szczególnie niekorzystne dla alergików są dywany wełniane, bardziej bezpieczne są dywany syntetyczne lub jedwabne.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem dywanu, weź pod uwagę powyższe wskazówki, a także styl Twojego wnętrza. Bowiem obok praktycznych i uniwersalnych aspektów, warto kierować się własnym gustem i rozważyć dopasowanie elementów wyposażenia do konkretnej przestrzeni i potrzeb jej mieszkańców.

Autorką wpisu gościnnego jest Katarzyna Lasocka, współautorka bloga o nieruchomościach Morizon oraz pasjonatka funkcjonalnie urządzonych wnętrz.

 

Data dodania: 12.07.2017