O tegorocznej BUDMIE, pierwszych Zawodach o Puchar Parkieciarskiej Stolicy Polski oraz planach SPP na najbliższe miesiące rozmawiamy z Prezesem Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy – Dariuszem Kozerą.
Jak Pan podsumuje tegoroczną BUDMĘ i Zawody o Puchar Parkieciarskiej Stolicy Polski?
Dariusz Kozera: Przede wszystkim ja i cały zarząd Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy jesteśmy szczęśliwi, że udało się przeprowadzić te zawody. Jestem pod ogromnym wrażeniem drużyn miast, które zdecydowały się wystartować. Chciałem przypomnieć, że wystartowały drużyny z dziewięciu miast.
Prace pokazują, że to nie jest takie zwykle rzemiosło, to są już po prostu prace artystyczne. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać, że parkieciarze polscy, zrzeszeni w SPP, potrafią takie niezwykłe projekty realizować.
Zawody oceniam bardzo pozytywnie, zresztą nie tylko ja – takie głosy dochodziły do mnie od wielkiej liczby osób zwiedzających targi. Cieszy mnie także duży udział firm z naszej branży parkieciarskiej, szczególnie dostawców chemii, klejów, lakierów, dostawców maszyn i urządzeń, dostawców i producentów parkietów, zarówno tych tradycyjnych, jak i gotowych. To pokazuje, że warto organizować tego rodzaju imprezy.
W jaki sposób wyłoniono zwycięzców zawodów?
Dariusz Kozera: Te zawody troszeczkę odbiegały od dotychczasowych systemów regulaminowych, jakie obowiązują podczas zawodów typu Europejskie Mistrzostwa Młodych Parkieciarzy czy Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy. Tam jury ustala jeden wzór i wszyscy mają za zadanie wykonanie jak najlepszej pracy.
Tutaj chcieliśmy trochę odejść od tego schematu i wyeksponować pomysł na design, umiejętność projektowania. Dobry parkieciarz musi być dzisiaj dobrym rzemieślnikiem i jednocześnie artystą. Każda reprezentacja danego miasta przygotowała zatem swój wzór.
Jury wyłoniliśmy również dość nietypowo, bo w jego skład wchodzili przedstawiciele reprezentacji- uczestników, którzy oceniali prace konkurentów i nie mogąc głosować na własny projekt – mówiąc krótko: fachowcy oceniali fachowców. Uważam, że to najbardziej obiektywny sposób wyłonienia zwycięzcy.
Według jakich kryteriów oceniane były prace?
Dariusz Kozera: Podpytywałem przedstawicieli reprezentacji, o to co przyciągało ich uwagę – jedni stawiali na ilość elementów jakie zastosowano, drudzy oceniali głównie projekt, a jeszcze inni wyobrażali sobie taką podłogę w swoim domu.
Zarząd SPP wprowadził także pewne kryteria, które umożliwiały ocenę zawodników w skali od 1 do 10. Były to: design, stopień trudności, czyli między innymi ilość cięć pod kątem, rodzaj parkietu, czasochłonność i efekt końcowy, który łączy wszystkie te elementy, które najbardziej interesują klientów.
Wygrała ekipa z Mławy, co może Pan powiedzieć o tych zawodnikach?
Dariusz Kozera: Znam ich długo, Pan Tadeusz Woźniak już od wielu lat jest członkiem naszego stowarzyszenia. Co ciekawe Mława jest niejako wyjątkiem, bo głównie mieliśmy tutaj reprezentacje naprawdę największych miast Polski. Tymczasem znacznie mniejsza Mława wygrała. Można im tylko pogratulować.
Zwycięzcy otrzymali puchar na lata 2011/2012…
Dariusz Kozera: Puchar jest na lata 2011/2012 dlatego, że będziemy organizować tego typu zawody co dwa lata, naprzemiennie z Mistrzostwami Młodych Parkieciarzy, które z kolei wyłaniają reprezentację na Europejskie Mistrzostwa Młodych Parkieciarzy.
Jakie imprezy organizowane przez SPP szykują się w najbliższym czasie?
Dariusz Kozera: Zapraszamy już teraz na bardzo, bardzo ważne dla nas i dla całej branży Warsztaty Parkieciarskie, które po raz trzeci będziemy organizować na przełomie marca i kwietnia w ramach Targów DREMA. Na tego typu Warsztatach stawiamy na nowości. Chcemy by firmy prezentowały najbardziej zaawansowane technologicznie innowacyjne rozwiązania.
Na przełomie września i października odbędzie się kolejna edycja targów DREMA SILESIA w Katowicach. Będzie to kolejna impreza Warsztatów Parkieciarskich skierowana głownie do środowiska parkieciarzy z Polski Południowej, chociaż zapraszamy wszystkich z branży, wszystkich klientów, również tych potencjalnych, zainteresowanych perfekcyjnym parkieciarstwem.
Jak zwykle organizowane przez nas przedsięwzięcia będą wspierane specjalistycznymi konferencjami oraz seminariami.
Chciałbym jeszcze dodać, że podobnie jak na targach BUDMA Warsztaty Parkieciarskie będą relacjonowane na żywo w Internecie.
A za rok oczywiście kolejna BUDMA, a na niej Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy. Za dwa lata zapraszam natomiast na kolejne Zawody o tytuł Parkieciarskiej Stolicy Polski na lata 2013/2014.
Rozmawiała Katarzyna Swoboda
Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z Zawodów o Puchar Parkiciarskiej Stolicy Polski
Data dodania: 24.01.2011