Z Henrykiem Wagner, prezesem firmy WAPOL Wykładziny Obiektowe i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Posadzkarzy rozmawialiśmy o nowościach na rynku wykładzin.

Jak ocenia Pan targi?

Henryk Wagner: Tegoroczna edycja targów Budma przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Frekwencja dopisała zarówno po stronie wystawców, jak i odwiedzających targi. W związku z tak dużym zainteresowaniem mamy już plany na rok 2017.

Co nowego wprowadzą Państwo w tym roku do swojej oferty?

H.W.: Do naszej oferty dołączyły nowe obiektowe wykładziny tkane z winylu marki Dickson, występujące w rolce i płytkach. To produkty plamoodporne, które sprawdzą się w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenie, takich jak restauracje, czy hotele. Można je także stosować na zewnątrz. Okazuje się, że nawet czerwone wino schodzi z nich, nie pozostawiając żadnych śladów. Ich atutem jest także bardzo ciekawy design, szczególnie widoczny na dużych powierzchniach.

Kolejną nowością w naszej ofercie, ale także i w całej branży wykładzinowej, są indywidualne nadruki na wykładzinie PVC. Dotychczas spotykało się w większości wzory indywidualne, nadrukowywane na powierzchnię i zabezpieczane. Oferujemy teraz wzór robiony w czasie procesu produkcyjnego – na podkład nanoszony jest filtr z wybranym motywem, a na to warstwa ścieralna grubości 0,8 mm. Ta technologia sprawia, że wykładzina jest bardzo trwała, a użytkownik zyskuje pewność, że wzór nigdy się nie wytrze. Produkt spotkał się z dużym zainteresowaniem architektów wnętrz, ponieważ daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Można nim wyznaczać np. ciągi komunikacyjne, czy poszczególne strefy pomieszczenia. Indywidualne zamówienia realizujemy już od 30 mkw.

W jakim kierunku zmierza rynek wykładzin obiektowych?

H.W.: Zdecydowanie właśnie w stronę indywidualnego wzornictwa. Aktualnie wykładziny dywanowe przygotowujemy w większości pod indywidualne zamówienia. Hotele, biura, a nawet typowe obiekty użyteczności publicznej coraz częściej rezygnują ze standardowych wykładzin na rzecz unikatowych motywów.

Ciekawym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większe grono zwolenników, są płytki dywanowe, które w zasadzie większość dystrybutorów ma już w ofercie. My stawiamy jednak na płytki w różnorodnych kształtach, a wśród nich trapezy, trójkąty i romby. Aktualnie w ofercie posiadamy aż 13 kształtów w setkach kolorów i wzorów! Do tego dochodzi kilkadziesiąt wariantów listw wykończeniowych na ściany. Tego rodzaju rozwiązania to również krok w kierunku niepowtarzalnego i nietuzinkowego wzornictwa.

 Rozmawiała Anna Wachowiec

Data dodania: 06.04.2016