Monika Ruta-Zygiel – architekt wnętrz, designer, twórca witraży, właściciel MONIKA DESIGN. Wiedzę teoretyczną zdobyła na poznańskiej uczelni wyższej WSUS na kierunku Architektura Wnętrz. Obecnie poszerza swoją wiedzę z zakresu Wzornictwa i Witraży.

Zajmuję się projektowaniem wnętrz… ponieważ urodziłam się po to, aby tworzyć piękno.

Inspiracje czerpię z… światowych targów designu i mistrzów strefy wzornictwa. Mam swoich największych idoli, których osiągnięcia bezustannie śledzę.

Projekt, z którego jestem szczególnie dumna to… realizacja 150-metrowej restauracji w pobliżu Piły. Jest to unikatowe połączenie stylu retro i klasyki.

Projekt, który był dla mnie największym wyzwaniem to… pierwsze zlecenie. Nie miałam wówczas znaczącego doświadczenia w pracy z klientem. Efekt domu oszołomił inwestora, więc projekt obronił się sam.

Moje ulubione kolory to… wesołe, intensywne barwy podstawowe, które odpowiednio skomponowane odzwierciedlają nastoje. Czerwień to pozytywne myślenie, żółty – radosny optymizm i uspokajający niebieski. Wszystkie trzy uwarunkowane są historycznie w sztuce i architekturze.

Gdybym mogła zaprojektować wnętrze dowolnego budynku na świecie to byłby to… Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Najbardziej obiecujące współczesne trendy we wnętrzach to… rzemiosło i natura. Uważam, że znowu powracają do łask indywidualnie, ręcznie wykonane ozdoby. Doskonale przełamują nowoczesny chłód. Ludzie we wszechobecnym biegu spragnieni są natury i wyciszenia.

Wnętrzarskie trendy, które nie przyjęły się w Polsce to… śródziemnomorska lekkość. Hiszpanie, Marokańczycy czy Włosi z natury wybierają jasne, naturalne akcenty, które współgrają z nadmiarem słońca.

Najtrudniejsze w projektowaniu wnętrz jest… usłyszeć słowo “nie”. Jednak to ono właśnie mobilizuje nas do rozwoju i pogłębiania swoich umiejętności.

Gdybym nie była architektem wnętrz byłabym… technologiem drewna. Pochłania mnie praca nad tym materiałem. Drewno wydaje się nie mieć ograniczeń. Moja ścieżka edukacji otarła się również o ten kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Data dodania: 26.09.2017