Chcesz mieć podłogę, która będzie Ci służyć latami? Nic prostszego – Wystarczy, że płytki ceramiczne czy wykładzina będą ułożone na równym, gładkim i twardym podłożu. Właśnie od jakości podłoża na którym ułożona jest okładzina, zależy jej trwałość i zachowane walory estetyczne. Dlatego niezwykle ważne jest korzystanie przy wszelkich pracach remontowo-wykończeniowych, profesjonalnych i sprawdzonych materiałów budowlanych, które dzięki nowoczesnej technologii są łatwe w aplikacji, szybkoschnące i wyjątkowo odporne.

Czego potrzebujesz?

Masa samopoziomująca TYTAN® TEO 1-5 i TEO 2-20
Jest to szybkowiążąca i łatwa w użyciu masa do wyrównywania podłoży betonowych i cementowych, o grubości warstwy od 1 do 5 mm – TYTAN® TEO 1-5 lub od 2 do 20 mm – TYTAN® TEO 2-20. Możesz ją aplikować na istniejące jastrychy grzewcze pod wykładziny, płytki, panele, parkiet.
Produkt jest zgodny z PN-EN 13813:2003.

Do czego służy? 

Masy samopoziomującej TYTAN® TEO 1-5 i TEO 2-20 używaj do wykonania cienkowarstwowych, samorozlewnych i szybkowiążących wylewek jednowarstwowych. Stosuj wewnątrz pomieszczeń, do wyrównywania podłoży betonowych i cementowych, przed układaniem wykładzin (PVC, dywanowych, korkowych), paneli podłogowych, mozaiki drewnianej i parkietu, desek z drewna klejonego, a także wszelkiego rodzaju płytek. Możesz też korzystać z niej przy ogrzewaniu podłogowym.

Jak przygotować podłoże? 

Podłoża odpowiednio wcześniej zagruntuj preparatem TYTAN® Grunt Koncentrat dla podłoży chłonnych lub TYTAN® TEO 304 dedykowanych podłożom niechłonnym. Gruntuj tuż przed aplikacją wylewki. Ważne: Nie dopuść do całkowitego wyschnięcia gruntu na powierzchni. Gdy gruntowane podłoże nadal jest nasiąkliwe, powtórz czynność. Musisz też wykonać dylatacji brzegowych wzdłuż ścian, wokół słupów oraz w progach pomieszczeń., Jeżeli pole robocze przekracza 36 m² , zrób dodatkowe szczeliny dylatacyjne. Stosunek długości do szerokości pola nie powinien przekraczać 1,5.

Jak wylewać? 

Do dokładnie odmierzonej czystej i chłodnej wody wsyp masę samopoziomującą TYTAN® TEO 1-5 lub TEO 2-20 i mieszaj mieszadłem lub wiertarką wolnoobrotową z mieszadłem koszykowym, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Zaprawa nadaje się do użycia po upływie 5 minut i ponownym wymieszaniu. Mieszanie materiału z większą ilością wody spowoduje spadek wytrzymałości i rozwarstwienie produktu. Ważne: Nie dodawaj innych substancji.

Masę ręcznie lub mechanicznie wylej na podłoże, rozprowadź pacą lub listwą zgarniającą, a następnie odpowietrz wałkiem kolczastym. Pamiętaj, żeby przerwy w wylewaniu masy nie przekraczały 20 min. W przypadku kiedy wylewasz masę mechanicznie, użyj agregatu o dwustopniowym systemie mieszania. Czas schnięcia posadzki jest uzależniony od grubości jej warstwy, ale też od temperatury, wilgotności i cyrkulacji powietrza, czyli od warunków pomieszczenia w którym pracujemy.

Prace remontowe wykonuj przy temperaturze otoczenia i podłoża od +5 do +25°C, a świeżą posadzkę chroń przed nadmiernym przesuszeniem, nasłonecznieniem, zawilgoceniem, przeciągami oraz gwałtownymi zmianami temperatury. Po 4 godzinach w przypadku masy TYTAN® TEO 1-5 lub 6 godz. Przy TYTAN® TEO 2-20 możesz swobodnie chodzić po podłodze.

Do płytek i ceramicznych na tak przygotowanym podłożu najlepiej używaj klejów TYTAN® GEA, po minimum 3 dniach wstępnego dojrzewania i schnięcia posadzki. Po upływie 7 dni możesz układać wykładziny PVC, dywanowe i korkowe, panele, parkiet lub mozaikę, ale tylko w przypadku, gdy wilgotność posadzki nie przekracza zaleceń producenta okładziny (najczęściej 1,5-2,5%). Oczywiście podłoże przed ułożeniem kolejnych warstw powinno być również odpowiednio przygotowane, zgodnie ze sztuką budowlaną.

Przede wszystkim wyczyść i wysusz. Podłoże musi być stabilne, nośne, wolne od plam i wykwitów oraz pozbawione innych substancji obniżających przyczepność, jak kurz, wosk i tłuszcze. Stare powłoki i warstwy o słabej przyczepności musisz dokładnie usunąć mechaniczne. Spękania poszerz, a ubytki uzupełnij. Podłoga powinna być odpowiednio wysezonowana, przy czym powierzchnie betonowe powinny mieć co najmniej 3 miesiące i wilgotność <4%, a jastrychy cementowe co najmniej 28 dni i podobną wilgotność.

Data dodania: 22.12.2014