Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem parkieciarza przed położeniem podłogi jest zmierzenie jej wilgotności. Można to robić na kilka sposobów. Poniżej badanie wilgotności metodą CM. Jest to najbardziej popularna metoda mierzenia wilgotności podłoża. Najdokładniejsza metodą jest jednak badanie wago-suszarką.

Karbid to nazwa węglika wapnia, który pod wpływem wody wytrąca gaz- acetylen. Ten z kolei wywołuje wzrost ciśnienia w butli, w której mieszamy karbid z jastrychem. Na podstawie wyniku ukazującego się na manometrze przytwierdzonym do pokrywy butli możemy określić stopień wilgotności jastrychu.

 

mierzenie wilgotności metodą CM

Źródło: Direct Floor

Pierwszą czynnością jest wykucie za pomocą przecinaka jastrychu i zebranie go do pojemnika. Wykuwamy otwór na 2/3 grubości podłoża. Pamiętajmy, aby pobierać materiał z miejsc najbardziej wilgotnych w pomieszczeniu. Kucie w podłodze wywołuje czasem zaskoczenie, a nawet złość klienta, który nie rozumie potrzeby. Badania wilgotnościowe.

 

Źródło: Direct Floor

Próbka, którą pobieramy powinna obejmować 2/3 grubości .Warstwę wierzchnią powinno się pominąć. Pobrany materiał należy pokruszyć młotkiem w metalowym pojemniku.

 

mierzenie wilgotności metodą CM

Źródło: Direct Floor

Następnie, za pomocą wagi ręcznej ważymy próbkę. Waga próbki zależy od składu jastrychu. W zależności od składu wykuwamy 20 g, 50 g lub 100 g materiału. Im mniej wody zawiera, tym cięższa powinna być próbka. Jastrych anhydrytowy w początkowej fazie zawiera dużo wody, dlatego najczęściej pobieramy 50 g tego materiału.

 

mierzenie wilgotności metodą CM

Źródło: Direct Floor

Odmierzoną próbkę wsypujemy do pojemnika cylindrycznego, uważając, aby nie rozsypać materiału. Wszystkie czynności do momentu zamknięcia butli wykonujemy jak najszybciej, aby zapobiec zmianie wilgotności pobranego jastrychu.

 

mierzenie wilgotności metodą CM

Źródło: Direct Floor

Przed włożeniem do butki kawałka karbidu, wrzucamy do niej trzy stalowe kulki. Pomogą one w rozbiciu ampułki karbidu.

 

mierzenie wilgotności metodą CM

Źródło: Direct Floor

 

Zamykamy butlę pokrywą z manometrem. Zamknięcie musi być szczelne.

 

Źródło: Direct Floor

 

Przez dwie minuty energicznie potrząsamy butlą, aby rozdrobnić ampułkę karbidu i zmieszać ją z próbką jastrychu. Pod wpływem wilgoci zawartej w jastrychu zachodzi reakcja węglika wapnia, pod której wpływem wydziela się gaz – acetylen. Czynność powtórzyć po 5 minutach od zamknięcia butli oraz tuż przed otwarciem czyli po 15 minutach. Można odczytać pomiar na manometrze.

Data dodania: 29.07.2010