Podczas targów BUDMA 2015 w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Parkieciarzy. Po raz pierwszy turniej odbył się na nowych zasadach.

Mistrzowskie zestawienie

W tegorocznej edycji Mistrzostw wzięły udział pary, które składały się z mistrza oraz jego ucznia. Taki charakter zawodów miał podkreślić rolę dualnego kształcenia w zawodzie. Udział w Mistrzostwach wzięło dziewięć drużyn. Pięć z Polski w składzie: Krzysztof i Jarosław Ratke, Krystian i Kamil Radio, Jerzy i Dawid Szylar, Hubert Król i Karol Byszkiewicz oraz Adam Dąbrowski i Michał Rogowski. Oprócz tego pojawili się także reprezentanci Niemiec: Daniel i Wunibald Schrall, z Czech – Marian i Martin Hulec, z Białorusi – Dzmitry Yatsuk i Ewgen Slipenko oraz parę włosko-austriacką: Nico Fenkart i Christian Oberarzbacher.

Trud pracy

Zawodnicy opracowywali własne wzory parkietów i przez dwa dni urzeczywistniali swoje koncepcje. Podczas wielu godzin pracy, uczestnicy byli oceniani przez międzynarodową komisję sędziowską. Przewodniczył jej Josef Haller – członek zarządu EUFA P+F (Europejskiego Stowarzyszenia Wspierającego Kształcenie i Doskonalenie Techniki Parkieciarskiej i Posadzkarskiej).

Wśród kryteriów konkursu znalazły się: organizacja stanowiska pracy, porządek, stosowanie się do przepisów BHP, zgodność ze sztuką parkieciarską – precyzyjność wykonania wzoru, dokładność cięć, pomiary i trasowanie wzoru, zamocowanie i trwałość nałożonego wzoru, staranność i czystość, czas wykonania, stopień trudności wzoru, design oraz efekt końcowy.

Najlepsi z najlepszych

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Parkieciarzy wygrała para z Niemiec: Daniel oraz Wunibald Schrall. Jako ciekawostkę można odnotować, że jest to ojciec i syn. Ich wzór o wymiarach 1100 x 1100 mm został oceniony najwyżej, a wyróżniono przede wszystkim bogate urozmaicenia oraz trudność realizacji wzoru, który został ułożony w sposób perfekcyjny.

Drugą pozycję zajęli Krzysztof i Jarosław Ratke. Miejsce na ostatnim stopniu podium przypadło dla drużyny z Czech w składzie: Marian i Martin Hulec.

Ceremonię wręczenia nagród uświetniła minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz prezes Związku Rzemiosła Polskiego – Jerzy Bartnik. Główne nagrody wręczyli w imieniu sponsora generalnego Domalux Profesional – Beata Szlełk – oraz sponsora głównego firmy Mafell – Raif Kohler.

Nie tylko zawody

Oprócz wspomnianych Mistrzostw w strefie, gdzie zmagali się najlepsi parkieciarze, można było wziąć udział w branżowych wykładach, zobaczyć prezentację najnowszych produktów oraz porozmawiać z doświadczonymi fachowcami z branży.

Zapraszamy także do obejrzenia naszej wideo relacji z targów BUDMA 2015

https://www.youtube.com/watch?v=wgcVTpvzWgA

Data dodania: 02.04.2015