Podczas największego spotkania branży budowlanej w Europie Centralnej, swoją ofertę zaprezentowało ponad 1000 wystawców, z czego aż 1/3 stanowiły firmy zagraniczne z 30 państw z całego świata. Na targach zaprezentowano około 300 nowości rynkowych, a 22 z nich wyróżnionych zostało prestiżową nagrodą Złotego Medalu MTP.

W tym samym terminie odbyły się cztery wydarzenia ściśle powiązane z branżą budowlaną: Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI, CBS – Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne oraz Targi Branży Szklarskiej GLASS. Łącznie teren ekspozycji zajął niemal całe tereny poznańskich targów: około 60 000 m². Zaproszenie do zwiedzania skierowane zostało do czterech grup odbiorców: architektów, handlowców, wykonawców oraz inwestorów. Podczas czterech dni, targi odwiedziło niemal 50 000 zwiedzających.

Najważniejsze wydarzenia targowe

Tradycyjnie partnerzy i organizatorzy zadbali o dopełnienie oferty wystawców praktyczną wiedzą, przygotowując interesujący program targów.

Forum Architektury – to cykl wydarzeń dedykowanych architektom, a realizowany przy współpracy z Izbą Architektów RP. W ramach Forum architektom już po raz trzeci dedykowano specjalny projekt: Strada Di Architettura. Specjalną „ścieżkę zwiedzania” wyznaczały stoiska firm, na których prezentowano zaawansowane technologicznie produkty, dające nowe możliwości kształtowania otaczającej nas architektury. Znalazły się wśród nich m.in. okna do dachów płaskich, garażowa brama uchylna, drzwi do domów pasywnych, garażowe bramy segmentowe, klejone bukowe drewno konstrukcyjne o niezwykle szerokim zastosowaniu, aktywne szkło zmieniające przezroczystość, okładziny ścienne, czy prezentowane po raz pierwszy na polskim rynku korkowe podłogi z nadrukami. Do tej szczególnej „trasy” należała również ekspozycja poświęcona łazience: AQUA-SAN Inspiracje. Tutaj, w zadedykowanym tej tematyce całym pawilonie, projektanci wnętrz zapoznawali się z najnowszymi propozycjami producentów ceramiki sanitarnej, płytek ceramicznych i kamienia wykończeniowego, armatury oraz mebli łazienkowych. Strefę wzbogaciło kilka specjalnych, tematycznych wystaw produktowych.

Forum Architektury to także kontynuacja debaty pomiędzy architektami, a inwestorami, wzbogacona w tym roku o obecność producentów. Dyskutowano na temat materialnej i niematerialnej wartości inwestycji w przestrzeni publicznej jako zależność realizacji pomysłu architekta od możliwości ekonomicznych inwestora.

Jak co roku, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia gości specjalnych zaproszonych przez Izbę Architektów RP. Wizję kształtów architektonicznych otaczającej nas rzeczywistości przedstawił fiński architekt prof. Rainer Mahlamäki, znany w Polsce głównie z realizacji projektu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Architekt wygłosił wykład pod tytułem „What internationality means in architecture?”. Słynny, jeden z najwęższych na świecie, Dom Kereta, omówił natomiast „działający na skraju architektury, wzornictwa i sztuki” autor projektu: Jakub Szczęsny.

Strefa Testów – określana mianem największego do tej pory „poligonu możliwości sprzętu i materiałów budowlanych” przyciągnęła tysiące zwiedzających. Na pokazy przeznaczony został cały, osobny pawilon MTP. Wykonawcy pod okiem producentów, w praktyce, mogli sprawdzić zalety kilkuset produktów. Dynamiczne pokazy i prezentacje z elementami „show” zdominowały tegoroczną Strefę. Pomysł takiego właśnie modelu „ekspozycji interaktywnej” z pewnością będzie kontynuowany i już dzisiaj można myśleć o uczestnictwie w Strefie Testów w przyszłym roku.

Dni Inżyniera Budownictwa – w trakcie pierwszych dwóch dni targowych profesjonaliści rozmawiali na aktualne zagadnienia w ramach organizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa Dni Inżyniera Budownictwa. W tegorocznej edycji Targów BUDMA podjęta została tematyka dotycząca m.in. zmian w prawie zamówień publicznych, zmian aktualnie obowiązującego prawa budowlanego czy też budownictwa na terenach zalewowych.

Piękna Stal – Potencjał polskiej branży konstrukcji stalowych, technologia gięcia stali i jej wykorzystania w konstrukcjach stalowych czy też konstrukcje stalowe w budynkach wysokich, mostach i wiaduktach były tematami przewodnimi konferencji „Konstrukcje Stalowe Trwałe i Piękne”, zorganizowanej przy współpracy z Polską Izbą Konstrukcji Stalowych.

Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego – już po raz piąty, podczas BUDMY, odbyło się forum poruszające bardzo istotny w obecnych czasach temat budownictwa niskoenergetycznego, również w kontekście zmian w przepisach budowlanych wprowadzonych przez Unię Europejską. Przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa rocznie od 100 do 150 kWh/m2, co stanowi wskaźnik bardzo wysoki biorąc pod uwagę inne kraje UE, w których wynosi on o 50 proc. mniej (w klimacie podobnym do Polski). Opłaty za energię stanowią więc główny koszt ponoszony przez użytkowników budynku. W trakcie forum podjęto zatem dyskusję o rozwoju budownictwa energooszczędnego jako ogromnej szansy dla naszego kraju i zapewnienia większego bezpieczeństwa energetycznego, możliwości budowy nowoczesnej i wygodnej infrastruktury, która wpłynie na redukcję emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości powietrza, a dla klienta indywidualnego spowoduje wyraźne obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem energii.

Targi CBS, organizowane wspólnie przez Klub Sportowa Polska oraz MTP, to oferta najnowszych trendów oraz technologii obowiązujących w zakresie budownictwa sportowego, wyposażenia ośrodków sportowych i spa. Ekspozycja, kierowana była głównie do przedstawicieli samorządów terytorialnych oraz inwestorów, którzy planują budowę nowych bądź modernizację istniejących obiektów. Istotną częścią prezentacji były maszyny i urządzenia do zakładania oraz pielęgnacji zielonych terenów sportowych. Oferta CBS stanowiła szeroką paletę propozycji: od boisk (piłkarskie, do koszykówki, siatkówki), poprzez baseny, sauny, siłownie zewnętrzne, tory rowerowe, czy nawierzchnie sportowe, aż po place zabaw. Tematem przewodnim tegorocznego CBS były szeroko rozumiane pływalnie, a ekspozycje dopełniła konferencja „Od pomysłu do sukcesu – obiekty rekreacji wodnej, wellness i spa”.

Targi GLASS przedstawiły szerokie spektrum możliwości wykorzystania surowca, który dzięki swojej nieprzeciętnej uniwersalności, daje wręcz nieograniczone możliwości zastosowania. W nowoczesnych wnętrzach szkło stanowi istotny element architektury i designu. Samoczyszczące się fasady, ograniczenie zużycia energii, ochrona przed włamaniem, czy po prostu zredukowanie hałasu to tylko kilka przykładów – dzisiejsze technologie produkcji i obróbki szkła pozwalają na wiele. O tym jak zostanie wykorzystane decyduje w obecnych czasach już tylko fantazja projektanta czy też architekta.

Ciekawą prezentację przedstawiła firma Saint-Gobain Glassolutions, która na ekspozycji zajmującej ponad 100 m.kw. zaintrygowała i zachwyciła odwiedzających futurystycznym charakterem swojej ekspozycji. Określana mianem kosmicznych technologii służących nam tu i teraz ekspozycja była licznie odwiedzana przez targowych gości. Dodatkową „atrakcją” Targów GLASS była wizyta autora głośnego projektu podwodnego hotelu UNDERWATER HOTEL – Glass Cube, architekta Pawła Podwojewskiego.

Znamy nowych Mistrzów!

Podczas targów BUDMA podziwiać można było również zmagania fachowców podczas licznych turniejów i mistrzostw, które wyłoniły nowych Mistrzów Polski i Europy! Mistrzem Polski Młodych Parkieciarzy został Michał Łuka, który będzie reprezentował nasz kraj na Europejskich Mistrzostwach Młodych Parkieciarzy w Czechach. Zaszczytny tytuł został wręczony również Wojciechowi Dąbkowi, który zajął pierwsze miejsce w I Mistrzostwach Polski w Montażu Wykładzin. I Europejskie Mistrzostwa Glazurnicze wyłoniły nowych Mistrzów Europy, którymi zostali Janusz Milecki oraz Grzegorz Duk.

Dwudniowe emocje towarzyszyły także zmaganiom dekarzy, którzy po raz siódmy mierzyli się w organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy. Tutaj, poza zaszczytnym tytułem Mistrza i nagrodami rzeczowymi, stawką było reprezentowalnie Polski na Mistrzostwach Świata w Rumunii. W kategorii „dachy metalowe” Mistrzostwo Polski Młodych Dekarzy zdobyła drużyna z Podlaskiego Oddziału PSD w składzie: Artur Falkowski i Patryk Żukowski (mentor: Kamil Muszyński); kategoria „dachy strome” należała do ekipy z Mazowsza w składzie: Adam Jaworski i Marcin Chłystek (mentor: Emil Kubański). Trzecią kategorię Mistrzostw czyli „dachy płaskie” zdominowała reprezentacja Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PSD: Artur Górniak i Marcin Szafrański (mentor: Ryszard Piwowski). Gratulacje i powodzenia na Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy!

Targi odbyły się pod Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki, Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Izby Architektów RP. Patronat medialny objęły magazyny: Architektura & Biznes, Builder, Murator i Zawód: Architekt.

Zapraszamy za rok!

Kolejna edycja targów odbędzie się pod hasłem: BUDMA 2015. MATERIAŁY * SYSTEMY * TECHNOLOGIE, wskazując na silną korelację pomiędzy każdym elementem wykorzystywanym w nowoczesnym projektowaniu i budownictwie.

Równocześnie z BUDMĄ odbędą się Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH, Targi Branży Szklarskiej GLASS oraz Targi CBS – Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne.

Data dodania: 27.03.2014