14 grudnia w poznańskim hotelu Mercure odbyła się konferencja poświęcona najnowszym trendom w projektowaniu wnętrz połączona z prezentacjami oferty firm związanych z aranżacją pomieszczeń.

Pomimo kosmetycznych zmian w programie spowodowanych szalejącą na poznańskich ulicach śnieżycą, architekci i projektanci wnętrz licznie przybyli na Konferencję zorganizowaną przez firmę Virtus.

W związku ze wspomnianymi zmianami Konferencja rozpoczęła się nie od zaplanowanego wykładu, a od prezentacji produktów firm. Jako pierwszy wystąpił Daniel Dmowski z firmy Spotline produkującej oprawy oświetleniowe. Podczas prezentacji zostało przedstawionych kilkanaście nowości w ofercie Spotline. Naszą największą uwagę przykuły lampy z modułem RGB (np. Melang), które mogą świecić różnokolorowym światłem. Lampa wyposażona jest w pilota do zdalnego sterowania kolorem RGB LED, a do wyboru mamy aż 17 programów. Kolejną ciekawostką były LED Strips – dekoracyjne taśmy z LED-owymi lampkami, które mogą posłużyć do podkreślenia jakiegoś konkretnego miejsca we wnętrzu, a także do dekoracji witryny sklepowej i budynków.

Kolejna prezentacja zatytułowana „Poznaj Grespanię” została przeprowadzona przez Jacka Smolika. Grespania to hiszpański producent płytek podłogowych, ściennych, fasadowych i gresowych. Jacek Smolik opowiedział o firmie oraz przytoczył przykłady nietypowych rozwiązań wśród ich produktów. Jednym z nich są płytki, które bardzo dobrze imitują kamień.

Grespania ma w swojej ofercie także płytkę o grubości 3,5 mm.

W języku polskim płytka ta jest określana mianem wielkoformatowej płytki ceramicznej, a dzięki technologii produkcji można wytworzyć ją w maksymalnym formacie 3×1 metr.

Uratowane jednoskładnikowe poliuretany

Kolejną prezentację przedstawił Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich, reprezentujący podczas spotkania firmę PPG, właściciela marki Domalux. Prezentacja obejmowała aktualną ofertę lakierów Domalux. Szczególną uwagę słuchaczy przykuła informacja dotycząca jednoskładnikowych lakierów poliuretanowych:

Jak przekonywał Ryszard Plantos, warto było je zachować w ofercie, ponieważ są to najmocniejsze i najtwardsze oraz najbardziej odporne na zarysowania i ścieranie lakiery parkietowe.

Uczestniczący w konferencji architekci mogli się także dowiedzieć, że być może wbrew logice, najbardziej antypoślizgową odmianą lakieru jest wersja… połysk, a nie mat czy półmat.

Przedstawiciel marki Domalux przedstawił także gamę proekologicznych lakierów wodnych oraz systemów służących do lakierowania podłóg z drewna egzotycznego.

Corian – nieograniczone możliwości dla projektantów

Kolejną prezentację przeprowadził Maciej Wojciak z firmy DuPont, producenta bardzo ciekawego materiału o nazwie Corian.

Corian to mieszkanka minerałów naturalnych, pigmentów i czystego polimeru akrylowego.

Dzięki temu Corian można kształtować w trzech wymiarach, co oznacza niemal nieograniczone możliwości dla projektantów.

Paleta kolorystyczna Corian obejmuje 100 barw. Materiał ten posiada wiele zalet, które szczegółowo omówił podczas prezentacji przedstawiciel DuPont: elastyczność i wszechstronność designu, łatwość obróbki, możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków, higieniczność i łatwość w utrzymaniu, trwałość i długowieczność, niewidoczne łączenia oraz brak szkodliwych substancji.

Powiew nowości

Podczas Konferencji DESIGN swoje produkty zaprezentowali także przedstawiciele firm: ModernForm (Arkadiusz Duda), Constans M (Anna Tomczak) oraz Ad Notam (Paweł Sułecki).

Arkadiusz Duda opowiedział o sklepie internetowym ModernForm, który oferuje produkty około osiemdziesięciu producentów z branży wyposażenia wnętrz. Przedstawił także ofertę firmy dotyczącą ścisłej współpracy sklepu z projektantami i architektami wnętrz.

Anna Tomczak z firmy Constants M opowiedziała o historii swojego przedsiębiorstwa oraz o jego ofercie. Constans M jest dostawcą mebli sklepowych do stacji benzynowych, a także wprowadza na polski rynek dwie nowe marki – włoską Nardi i hiszpańską Resol. W prezentacji uwzględniono także produkty tych firm.

Jako ostatni prezentację produktów swojej firmy przedstawił Paweł Sułecki z Ad Notam. Ad Notam to firma z niemieckim rodowodem, która ma przedstawicielstwa na każdym kontynencie. Jest to wynalazca technologii „Magic Mirror Image”, która oparta jest na połączeniu telewizorów ze szklanymi powierzchniami.

W przerwach pomiędzy prezentacjami poszczególnych firm architekci i projektanci mogli dowiedzieć się więcej na temat omawianych produktów na stoiskach przedsiębiorstw znajdujących się w sali obok.

Nowe trendy w designie oczami projektantów

Punktem wieńczącym tegoroczną Konferencję DESIGN w Poznaniu były wystąpienia Agnieszki Włostowskiej z Galerii Wnętrza zatytułowane „Inspiracje, Reedycje, Kopie” oraz „Design – haute couture?”.

Wykład „Inspiracje, Reedycje, Kopie” miał na celu wskazanie współczesnych inspiracji dla projektantów i architektów wnętrz.

Źródła inspiracji zostały podzielone na historyczne, naturalne i etnograficzne.

Jako przykład inspiracji podano m.in. sofę Marshmallow Georga Nelsona.

Agnieszka Włostowska zaprezentowała także wiele przykładów reedycji, czyli materiałów, pojedynczych elementów, a także całych mebli, które zostały po latach ponownie wypuszczono na rynek w nieco mniej lub bardziej zmienionej formie.

Kopii w designie nie trzeba było też nikomu przedstawiać. Przykładami najczęściej kopiowanego mebla może być np. fotel Barcelona marki Knoll czy Victoria Ghost Kartella.

Druga prezentacja oscylowała w tematyce „projektant – domy mody – fashion” .

Firmy meblarskie oraz biura projektowe coraz częściej bowiem tworzą wspólne kolekcje z domami mody czy projektantami ubrań – powstają z tego inspirujące, choć nie zawsze funkcjonalne przedmioty.

Ze spotkania architekci wychodzili zadowoleni z głowami wyładowanymi pomysłami i rękami pełnymi katalogów. Z imprezy była również zadowolona Ewa Bojczuk, przedstawiciel organizatora:

Data dodania: 16.12.2010