Paweł Grunert urodzony w stolicy w roku 1965 jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektant tworzy niesamowite projekty mebli, obiektów, elementów wyposażenia wnętrz wykorzystując przy tym bardzo ciekawe materiały. Artysta od lat współpracuje z galerią Opera, brał także udział w wielu krajowych i zagranicznych wystawach.

Największą uwagę przyciągają zdecydowanie niepowtarzalne projekty mebli wiklinowych. Artysta zapytany o ten materiał przyznaje:

Projekty pod nazwa „SIE15” oraz „SIE35” to idealne przykłady pokazujące z jak niezwykłą delikatnością artysta podchodzi do sposobu wykorzystania tego materiału. Odnosimy wrażenie, że pojedyncze wiązki niemalże rosną na naszych oczach, a całość formy dzięki subtelnemu spięciu za pomocą stalowej ramy nadaje siedziskom niezwykłego charakteru.

Podobne jest w przypadku projektu stołu „STO10” który niemalże wyrasta z ziemi. Patrząc na te meble bardziej jesteśmy skłonni powiedzieć, że obcujemy z rzeźbą niż z typowym elementem wyposażenia. Projektant zapytany o to w jakich kategoriach sam traktuje swoje prace odpowiada:

Natomiast na pytanie skąd czerpie najwięcej pomysłów Paweł Grunert odpowiada, że jest to zwykle czysty przypadek:

Podobnie jak w opisywanych powyżej obiektach, również w projektach schodów do prywatnych domów artysta w niezwykły sposób wykorzystuje „naturalność” materiału z jakiego tworzy. Widać, że projektant naprawdę „czuje” drewno, którego właściwości wykorzystuje w niezwykle szlachetny sposób. Schody są częściowo wykonane z surowego drewna przez co całość kojarzy nam się z czymś stabilnym i trwałym, jednocześnie nie przytłaczając wnętrza swoją ciężkością.

Trzeba zaznaczyć, że Grunert jest projektantem niezwykle pomysłowym o czym najlepiej świadczy projekt ekologicznego krzesła SIE43 wykonanego z plastikowych butelek umieszczonych na stalowym stelażu. Ważna cechą tego projektu jest to, że jeśli któraś z poszczególnych butelek ulegnie zniszczeniu można ją bez problemu wymienić. Całość formy przypomina płatek kwiatu przez co siedzisko prezentuje się wyjątkowo zgrabnie i lekko. Projekt ten wyprodukowany na potrzeby wystawy Eco Trans Pop organizowanej w Colombari Gallery w Mediolanie, jest jednym z obiektów najczęściej publikowanych i komentowanych spośród dotychczasowych dzieł projektanta. Artysta zapytany o to skąd wziął się projekt tak wyróżniający na tle innych jego prac odpowiada, że ma jeszcze „…sporo pomysłów na meble inne niż dotychczas” .

Zadziwiający jest fakt, że człowiek o takim dorobku i potencjale pozostaje niezwykle skromny, a swoje prace nazywa bardzo lakonicznie. Zdecydowana większość projektów podpisywana jest skrótem pochodzącym od trzech pierwszych liter nazwy projektowanego przedmiotu: SIE, SCH bądź DRZ do którego dodawany jest jedynie numer. Kilka prac posiada jednak bardzo ciekawe tytuły, które świadczą o niecodziennym podejściu do projektowania mebli, mowa tutaj na przykład o „Koronie cierniowej”, “Rosnącym krześle” czy też “Tronie z siana”.

Na koniec ciekawostka, która zapewne zaskoczy mieszkańców stolicy. Grunert jest twórcą znanej kuli stojącej w holu głównym warszawskiego hotelu Novotel. Obiekt widoczny z ulicy, stał się po remoncie hotelu jednych z najbardziej charakterystycznych elementów wystroju oraz znakiem rozpoznawczym wnętrza budynku.

Więcej prac na stronie projektanta www.grunert.art.pl

Data dodania: 20.12.2010