17 maja podczas sesji „Drewno w gospodarce UE i Polski” organizowanej przez Instytut Technologii Drewna na III Europejskim Kongresie Gospodarczym, prezes Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy – Dariusz Kozera – przedstawił polski udział w rozwoju europejskiego rynku podłóg drewnianych.

Na początku swojej prezentacji prezes SPP przedstawił informacje dotyczące produkcji i sprzedaży podłóg drewnianych w Europie w latach 1985-2010 (na podstawie danych FEP). Z przedstawionych informacji wyłonił się obraz stopniowego wzrostu tych czynników na przestrzeni lat 90, aż do załamania rynku w 2008 roku spowodowanego ogólnoświatowym kryzysem gospodarczym.

Następnie Dariusz Kozera przedstawił strukturę asortymentową rynku, z której wynikało, że największy udział w produkcji parkietów mają parkiety wielowarstwowe (78%). 16% produkcji stanowi natomiast parkiet lity.

Kolejny slajd prezentacji był potwierdzeniem tezy, iż Polska jest liderem w produkcji podłóg drewnianych w Europie – udział naszego kraju w rynku wynosi 17,5%. Kolejne miejsce zajmują Niemcy z niemal 15-procentowym udziałem oraz Szwecja (niecałe 14%).

Najpopularniejszym drewnem w Europie jest niezmiennie dąb (62,8-procentowy udział tego gatunku drewna w produkcji parkietów). W Polsce również jest to gatunek, z którego najczęściej produkowane są parkiety, choć jak wynika z informacji zaprezentowanych przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, drewno egzotyczne cieszy się w Polsce również sporym zainteresowaniem.

Na zakończenie wystąpienia Dariusz Kozera zaprezentował nowoczesne zakłady produkcji parkietów wielowarstwowych – Barlinek SA, Baltic Wood SA, DĄBEX – BIADKI oraz wspomniał o nowoczesnych technologiach: Thermowood, łączenia typu „click” oraz osiągnięciach w dziedzinie wykańczania powierzchni.

Data dodania: 20.05.2011