Płytki położone w łazienkach, kuchniach czy na tarasach są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Często woda lub para wodna przesiąka przez fugi i wnika w podłoże – grozi to nie tylko powstaniem nieestetycznych zacieków, ale może również doprowadzić do odpadania płytek. Jeśli kafelki mają nam służyć wiele lat, koniecznie musimy pomyśleć przed ich ułożeniem o odpowiedniej izolacji.

W ofercie firmy Den Braven – producenta chemii budowlanej – pojawiła się ostatnio nowa folia uszczelniająca w płynie – SPECTRUM-FOIL EXTRA, która umożliwia stworzenie warstwy hydroizolacyjnej zapobiegającej przenikaniu wody pod powierzchnię płytek.

Folia do zadań specjalnych

SPECTRUM-FOIL EXTRA została stworzona na bazie wodnej dyspersji polimerowej wzbogaconej o środki uszlachetniające.

 

DANE TECHNICZNE
Baza
Dyspersja polimerowa
Czas schnięcia warstwy
3-6 h
Całkowity czas schnięcia
24 h
Ilość warstw
Minimum 2
Przyczepność do betonu
> 0,4 MPa
Przesiąkliwość wodą przy 1 m słupa wody
brak
Zużycie na jedną warstwę
Od 0,8 do 0,9 kg/m2 (zależna od chłonności i porowatości podłoża)

 

SPECTRUM-FOIL EXTRA nadaje się do większości popularnych podłoży: tynków cementowych, cementowo-wapiennych, betonów, betonów komórkowych, bloczków silikatowych, posadzek cementowych.

Nowy produkt firmy Den Braven można stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków.  Folia ta może być zatem wykorzystywana także do uszczelniania podłoża na tarasie. Jest to szczególnie ważne w przypadku tarasów pełniących jednocześnie funkcję stropu.

Preparat ten nie nadaje się natomiast do izolacji wodnej w zbiornikach z wodą stojącą (np. baseny) i innych miejscach, gdzie powłoka podlegałaby działaniu ciśnienia hydrostatycznego. Nie można jej także stosować do płyt włóknowo-gipsowych.

Wysoka wydajność = mniejsze wydatki

SPECTRUM-FOIL EXTRA charakteryzuje się także wysoką wydajnością. Zależy ona oczywiście od chłonności i porowatości podłoża, ale średnio do pokrycia jednego metra kwadratowego wystarcza zaledwie 0,8-0,9 kg preparatu.

SPECTRUM-FOIL EXTRA dostępna jest w wiaderkach o czterech różnych pojemnościach (od 1,2 kg do 12 kg), dzięki czemu łatwiej można kupić odpowiednią ilość preparatu.

Jak to się robi?

 

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Zanim położymy folię musimy upewnić się, że powierzchnia jest równa, sucha, czysta, odpylona, zwarta i wolna od wykwitów solnych.

Nowe tynki, wylewki i betony muszą być związane i wysezonowane. Stare warstwy o słabej przyczepności, kruche czy łuszczące się, należy usunąć. W przypadku występowania w podłożu rys i ubytków, należy je najpierw mechanicznie poszerzyć, a następnie wypełnić zaprawą szybkowiążącą.

Podłoża porowate, chłonne i słabe należy zagruntować, a szczeliny dylatacyjne, połączeniowe ścienno-podłogowe, przepusty i studzienki ściekowe zakryć wtopionymi w folię taśmami.

NAKŁADANIE FOLII

Folię SPECTRUM-FOIL EXTRA można nakładać za pomocą zwykłego pędzla lub wałka. Temperatura otoczenia podczas prac nie powinna wykraczać poza ramy: od +5 stopni do + 30 stopni Celsjusza.

Przed użyciem należy folię dokładnie wymieszać. Nie wolno jej niczym rozcieńczać, zagęszczać, ani łączyć z innymi środkami.

Standardowo wystarczy nałożyć dwie warstwy preparatu, ale w przypadku bardzo chłonnego podłoża lub powierzchni na zewnątrz budynku, należy zastosować minimum trzy warstwy. Przed nałożeniem kolejnej warstwy poprzednia powinna przeschnąć na całej powierzchni. W zależności od warunków powinno to zająć od trzech do sześciu godzin – stopień suchości można sprawdzić dłonią.

Pierwszą warstwę należy nakładać obficie za pomocą pędzla lub wałka, mocno wcierając w podłoże. Drugą można nakładać tą samą metodą lub użyć do tego pacy metalowej.

Grubość uzyskanej powłoki po wyschnięciu powinna wynosić minimum 1 mm. Do układania glazury czy terakoty można przystąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu folii, czyli po minimum 24 godzinach.

Data dodania: 10.09.2010