Wystawy z nowoczesnym polskim designem, ciekawe warsztaty i wykłady, a także ekspozycje firm, które inwestują w dobrą jakość i doskonałe wzornictwo – takie atrakcje czekały na zwiedzających 23. Targi Wykończenia i Wyposażenia Wnętrz „WSZYTSKO DLA DOMU + wnętrza komercyjne”, które odbyły się 3-5 października w halach Międzynarodowych Targów Szczecińskich.

W ofercie wystawców targowych znalazły się produkty wykończenia i wyposażenia wnętrz, w tym m.in. podłogi, glazura, drzwi, kominki, meble i sprzęt AGD. Wśród nowości na targach były deski podłogowe o ponadstandardowej szerokości 207 mm (Art Studio Profesjonalnych Podłóg), grzejnik gresowy na podczerwień z regulatorem temperatury (Konart Artur Gołębiowski), czujnik ruchu jako część systemu inteligentnej automatyki budynkowej (Fibaro).

Spotkania z architektami i najnowsze trendy

Na targach „WSZYSTKO DLA DOMU” byli też obecni architekci wnętrz, którzy oferowali porady i darmowe konsultacje. Przez trzy dni targi z zainteresowaniem zwiedzali przede wszystkim klienci indywidualni. – Co roku jesteśmy na tych targach. Przychodzimy z ciekawości, zobaczyć nowe trendy i nowe produkty – informują Państwo Chom z Goleniowa. Po raz pierwszy byli na targach Państwo Jasińscy ze Szczecina: – Dowiedzieliśmy się, że będą tu architekci wnętrz, a właśnie ich usług potrzebujemy. Szczególnie spodobały się nam realizacje i pomysły jednego z architektów, umówiliśmy się więc na dalsze konsultacje.

Tradycyjnie już podczas targów zwiedzający głosowali na najlepiej zaaranżowane stoisko. Większości osób najbardziej spodobało się stoisko firmy WOOD&WINE Flooring. Firma zaaranżowała wnętrze wykonanymi ręcznie oryginalnymi meblami z drewnianych beczek po winie, dopełniając je dobrze komponującymi się dodatkami. Wyróżnienie przyznano firmie Gotti, która na targach pokazała, jak w sposób elegancki i przytulny zarazem urządzić wnętrze sypialni.

Targi z designem na wysokim poziomie

Targi „WSZYSTKO DLA DOMU” w obecnym kształcie to szereg wydarzeń uzupełniających ekspozycje wystawców. Skierowane są one do profesjonalistów branży wnętrzarskiej i wszystkich amatorów designu.

Podczas tegorocznej edycji postawiono na polski design na wysokim poziomie. Dzięki współpracy z fundacją Nowymodel.org w Strefie Designera i Strefie Wnętrz Komercyjnych (aranżacja butiku odzieżowego) można było zobaczyć meble znanych projektantów: Tomasza Augustyniaka, Karola Starczewskiego, Rajmunda Hałasa, Ryszarda Mańczka czy Michała Kowalskiego. Właśnie na targach „WSZYSTKO DLA DOMU” swoją premierową prezentację w Szczecinie miało krzesło Kowalskiego.

Na targach można było zobaczyć meble i projekty wnętrz utalentowanych studentów i absolwentów szczecińskich uczelni. Akademia Sztuki w Szczecinie w ramach wystawy „Idea Design” i wydział wzornictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pokazały prace wcześniej nieprezentowane szerszej publiczności. Są one dowodem tego, że także lokalni projektanci tworzą dobre polskie wzornictwo – innowacyjne i funkcjonalne zarazem.

Najbardziej nietypową ekspozycją była wystawa na tle biało-czarnej podłogi i ścian, z czarno-białym wyposażeniem, zatytułowana “MAMO! TATO! ROZWIŃ MNIE, czyli co kolory i meble potrafią”. Aranżacja pokazała wnętrze stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych, meble i kolory stymulujące rozwój dzieci i pobudzające je do interakcji. Partnerem wystawy była firma Meble VOX.

Wokół designu – warsztaty dla każdego

Podczas targów „WSZYSTKO DLA DOMU” odbywały się też warsztaty. Jedne poszerzały wiedzę z tkaniny meblowej, inne uczyły, jak odnowić krzesła (poprowadził je Paweł Machomet – blogger z rzucpanokiem.pl), jeszcze inne dawały możliwość stworzenia lampy z tekturowych elementów. – Warsztaty dały mi dużo wiedzy i satysfakcji z robienia czegoś samemu. Przygotowana byłam, że zajmie to dużo czasu i że będzie trudno, ale było bardzo przyjemnie – podsumowała Asia Roguszczak, jedna z uczestniczek warsztatów z renowacji krzeseł.

Pokazy najlepszych glazurników

Wśród wydarzeń targowych znalazły się ponadto eliminacje do VII Glazurniczych Mistrzostw Polski. W zawodach przeprowadzonych przez Polskie Zrzeszenie Płytkarzy (PZP) uczestniczyło 9 zachodniopomorskich glazurników. Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie. – Ocenialiśmy pomysł, umiejętność zaaranżowania przestrzeni, jakość wykonania – wyjaśniała Magdalena Orczykowska z PZP. Zwycięzcą został Grzegorz Porzuczek, drugie miejsce przyznano Januszowi Mileckiemu, trzecie – Grzegorzowi Dukowi. Na stoisku PZP można też było zobaczyć bieżące trendy we wnętrzach łazienkowych, tj. zastosowanie szkła czy brodzik, którego nie widać (projekt „Nowoczesna Łazienka”).

Wydarzeniem towarzyszącym targom „WSZYSTKO DLA DOMU” był jesienny kiermasz ogrodowy, na którym dostępne były drzewka, krzewy, iglaki i kwiaty.

Organizowane przez Międzynarodowe Targi Szczecińskie targi „WSZYSTKO DLA DOMU” odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Polskiego Stowarzyszenia Projektantów Wnętrz, Ogólnopolskiej Izby Gospodarcza Producentów Mebli i Akademii Sztuki w Szczecinie. Mecenat nad targami sprawowało Miasto Szczecin. Patronat medialny nad targami objęły renomowane wydawnictwa i portale branżowe oraz media lokalne.

Data dodania: 10.10.2014