W ramach Wrześniowych Spotkań Branży Parkieciarskiej na targach Drema Silesia odbyły się zawody o Mistrzostwo Polski Południowej. Laureatem, wybranym przez samych uczestników rywalizacji, został Bartłomiej Kenio z Wrocławia.

Organizatorem dwudniowego spotkania parkieciarzy, sympatyków podłóg drewnianych oraz przedstawicieli producentów materiałów drewnianych było Stowarzyszenie “Parkieciarze Polscy”. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno osób z branży, jak i fanów drewnianych pokryć.

Wiele emocji wzbudziły Mistrzostwa Polski Południowej wśród parkieciarzy. Zawody odbywały się wg zasad Mistrzostw Polski SPP. Każdy z uczestników przygotowywał i wykonywał własny projekt na tablicy 1x1m. Pierwszego dnia uczestnicy docinali elementy i przyklejali na płytach. Drugi dzień przeznaczony był na szlifowanie i olejowanie wykonanych wzorów. Rywalizację wygrał Bartłomiej Kenio z Wrocławia. Doceniono go szczególnie za wysoki kunszt pracy.

Wrześniowe Spotkanie Branży Parkieciarskiej to jednak nie tylko zawody, ale także wiele innych ciekawych wydarzeń.

Jednym z głównych punktów spotkania stanowiły Warsztaty Parkieciarskie odbywające się w ramach akcji Parkiet+. Głównym założeniem tego projektu jest wskazanie innych poza instalacją i renowacją podłóg drewniany miejsc pracy dla parkieciarzy. Jak się okazuje, umiejętności i kompetencje nabyte w pracy parkieciarza mogą być wykorzystywane również podczas montażu tarasów i elewacji drewnianych. Od kilku lat są prowadzone szkolenia w tym kierunku, ostatnio natomiast program został poszerzony o montaż drzwi. Szkolenie w tym zakresie było jednym z elementów warsztatów. Poprowadziła je firma Vox.

W trakcie targów Drema Silesia odbyły się także kursy dla rzeczoznawców parkieciarskich oraz wykłady. Duże zainteresowanie wzbudziła prelekcja Karola Kopcia dotycząca podstawowych zagadnień związanych z suszeniem drewna. Omówił on najczęściej popełniane błędy i ich wpływ na późniejsze prace parkieciarskiej.

Swoje wykłady poprowadzili także Zygmunt Stawicki, Kierownik Centrum Certyfikacji Wyrobów Instytutu Technologii Drewna oraz Dariusz Kozera, Prezes SPP. Pierwszy z nich omówił rozporządzenie nr 305 Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, który określa wprowadzanie na rynek materiałów podłogowych jako wyrobu budowlanego. Dariusz Kozera natomiast skupił się na podsumowania minionych miesięcy i planów stowarzyszenia na przyszłość. W swoim przemówieniu zapewnił, że w odbywających się na Budmie 2014 Mistrzostwach Polski Młodych Parkieciarzy mogą wziąć udział wszyscy niezależnie od przynależności do organizacji oraz zaznaczył, że ktokolwiek chciałby powrócić w ramiona stowarzyszenia, będzie mile przyjęty.

Drugą część spotkania SPP poświęcono omówieniu aktualnej sytuacji na rynku podłóg drewnianych. Dyskusję poprowadził Marcin Witkowski, który przedstawił także dane statystyczne na temat udziału podłóg litych i drewnianych na rynku.

Data dodania: 13.10.2013