Łódź, jak wiele innych polskich miast, przeżywa obecnie boom na rynku mieszkań. Ceny lokali wciąż rosną i nie zapowiada się, aby ta tendencja zmieniła się w najbliższym czasie. Sprawdźmy, jak sytuacja w kwestii kupna i sprzedaży nieruchomości zmieniała się od początku 2019 roku.

Kiedy możemy się spodziewać niższych cen?

Wysokie ceny mieszkań w Łodzi są dyktowane w pierwszej kolejności niesłabnącym popytem. Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnych czterech kątów, a przyczynia się do tego przede wszystkim ogólny rozwój miasta. W ostatnich latach w Łodzi przeprowadzono sporo inwestycji, które ściągnęły do miasta liczne grono pracowników. Mogą oni mieszkać np. w nowych mieszkaniach na wynajem od R4R – firmy zajmującej się wynajmem instytucjonalnym własnych nieruchomości. Boom na rynku nieruchomości w Łodzi, zgodnie z danymi Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi trwa już od 2017 roku. Co ciekawe, popyt na mieszkania wciąż rośnie i to aż o około 10% w skali roku.

Opłacalny zakup

Aż dwie z łódzkich dzielnic znajdują się w rankingu najbardziej opłacalnych pod względem inwestycji. Zestawienie przygotował portal rentier.io, który podkreśla, że Łódź Śródmieście i Widzew miały około 8% stopę zwrotu z inwestycji. Wynika to głównie z faktu, iż mieszkania w tej okolicy cieszą się największym zainteresowaniem wynajmujących, Mieszkania kupowane pod wynajem nadal okazują się opłacalną opcją. Szczególnie łatwo wynająć mieszkanie stosunkowo niewielkie, maksymalnie do 55m². Deweloperzy także pod tym względem wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i właśnie tego typu lokali obecnie w Łodzi powstaje najwięcej. Powinniśmy pamiętać również, że Łódź jest jednym z niewielu polskich miast, które nadal ma do zagospodarowania sporo przestrzeni w Śródmieściu. Daje to okazję do nowych inwestycji na kolejne lata. Trudno zatem spodziewać się, aby obecne ceny mieszkań miały zaliczyć znaczący spadek.

Aktualne ceny mieszkań w Łodzi

Według analiz Pulsu Biznesu obecnie najdroższe w przeliczeniu na m², są najmniejsze mieszkania. W pierwszym kwartale 2019 roku lokale do 35m² średnio kosztowały 4 800 zł za metr, w przypadku innych wartości powierzchni jest to cena ponad 4 500 zł. Z badań wynika jednak, że w chwili obecnej w grę wchodzą nawet ceny z pułapu ponad 5 000 zł za m². Ubiegły rok na rynku nieruchomości w Łodzi przyniósł największy skok cenowy. Choć wcześniej ceny lokali stopniowo szły w górę, to w roku 2018 osiągnęły poziom, który wcześniej był niewyobrażalny. Obecnie ta tendencja zwyżkowa jest podtrzymywana. Do większego zainteresowania mieszkaniami na sprzedaż mieszkańców Łodzi na pewno zmobilizowała także podwyżka kosztów wynajmu. W ubiegłym roku największe podwyżki zanotowały osoby wynajmujące lokale dwu lub trzypokojowe. Wzrost kosztów wahał się w granicach nawet kilkuset złotych.

Ceny mieszkań w Łodzi w porównaniu do innych miast

Łódź na tle innych polskich miast i tak prezentuje się bardzo korzystnie dla kupujących. Średnia cena mieszkania to obecnie 260 000 zł. Dwa razy więcej na lokal kupujący muszą przeznaczyć w Warszawie, półtora raza więcej w Poznaniu. Ceny za metr kwadratowy w Łodzi, co prawda, rosną, ale w skali procentowej o średnio połowę mniej niż we Wrocławiu czy chociażby Gdańsku. Trudno przewidzieć, kiedy rynek nieruchomości w Łodzi wreszcie się nasyci i ceny poszybują w dół. Biorąc pod uwagę możliwości inwestycyjne miasta i jego atrakcyjność w porównaniu z innymi, raczej nie nastąpi to szybko. Zwłaszcza, że banki w drugiej połowie roku 2019 notują coraz większe zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Niektóre z nich, co ciekawe, wprowadziły nowe warunki kredytowe, które zależne są od lokalizacji nieruchomości.

Data dodania: 05.11.2019