Podłoga sportowa jest najważniejszą częścią sali gimnastycznej. To właśnie od niej zależy komfort i bezpieczeństwo zawodników podczas m.in. ćwiczeń czy rozgrywania meczów. Z tego powodu nawierzchnia powinna być trwała, gładka i antypoślizgowa. Intensywna eksploatacja hali sportowej wymusza z czasem przeprowadzenie renowacji posadzki. Przed takim wyzwaniem stanęła szkoła podstawowa w Świerklanach koło Rybnika.
Wykładzina kauczukowa, która została zamontowana w Świerklanach, jest zabezpieczona przez producenta warstwą wosku. Powłoka ta zapewnia ochronę podczas magazynowania, transportu czy instalacji. Po zamontowaniu wykładziny należy poddać ją gruntownemu czyszczeniu i zaaplikować powłokę zabezpieczającą.
– Do tej pory wykładzina w sali w Świerklanach była rokrocznie polimeryzowana. Podłogi pokryte polimerem wykazują właściwości antypoślizgowe i zyskują lustrzany połysk, jednak ich struktura jest dużo słabsza niż powierzchni lakierowanych, a optyka w czasie użytkowania znacznie się pogarsza. Dlatego też musieliśmy uporać się z dużym zabrudzeniem i usunąć stare warstwy akrylu, który niestety nie został dobrze wyczyszczony przez poprzednich wykonawców – mówi Piotr Dziurowicz, współwłaściciel firmy Floor Team Studio Podłóg, która podjęła się renowacji podłogi. – Przedstawiciele marki RZ [przyp. red.: producenta środków do czyszczenia i konserwacji podłóg] przekazali nam technologię umożliwiającą sprawną i skuteczną pracę na tego rodzaju obiektach – dodaje.
Do czyszczenia wykładziny kauczukowej wykorzystano środek do gruntownego czyszczenia RZ 150, który jest bardzo wydajny i pozwala na pozbycie się trudnych zabrudzeń. Preparat umożliwia usunięcie starych warstw środków pielęgnacyjnych czy nawet tłustych plam i pozostałości klejów.
– Przy użyciu RZ 150 należy zadbać o to, by po nałożeniu nie wysechł, a gdy tylko utworzy się silna piana, trzeba ją zebrać wraz z zabrudzeniami – mówi Marek Nowakowski, manager marki RZ.
Przygotowanie nawierzchni do konserwacji wymagało dużego nakładu pracy. Dlatego w hali sportowej w Świerklanach wykorzystano dodatkowe środki chemiczne.
– Posiłkowaliśmy się także środkiem do miejscowego usuwania bardzo uporczywych plam. Ponieważ musieliśmy pozbyć się resztek poprzednich zabezpieczeń, postanowiliśmy sięgnąć po sprawdzony preparat RZ 190 Odplamiacz. Jest łatwy w użyciu i jeszcze nigdy nas nie zawiódł – dodaje Piotr Dziurowicz.
Podłoga tym razem nie została polimeryzowana. W celu zabezpieczenia powierzchni wykorzystano dwuskładnikowy lakier RZ Turbo Protect Plus.
– Był to nasz pilotażowy projekt z wykorzystaniem lakieru zabezpieczającego. Udało nam się przekonać klienta, że lakier jest dużo mocniejszy i twardszy od popularnych polimerów. Tego rodzaju konserwację wykonuje się raz na pięć, sześć lat i nie ma konieczności czyszczenia gruntownego. Finalnie jest to więc rozwiązanie bardziej ekonomiczne – mówi Piotr Dziurowicz.
Użyty lakier ma właściwości antypoślizgowe oraz posiada certyfikat potwierdzający zastosowanie na salach sportowych (wg DIN 18032). Zapewnia również długotrwałą ochronę i jest niemal bezwonny, ponieważ zawiera jedynie 2% rozpuszczalników.
Lakier tworzy elastyczną i bardzo wytrzymałą warstwę ochronną o dużej odporności na obciążenia mechaniczne, działanie środków chemicznych (wg DIN 68886), ślinę, pot i promieniowanie UV.
– Lakier nie tylko najlepiej zabezpiecza podłogi w obiektach użyteczności publicznej, ale także daje ładną optykę – uzupełnia Marek Nowakowski.
Bardzo często w tego rodzaju obiektach można spotkać błyszczące wykończenia. O ile wygląda to bardzo ładnie na samym początku, to już po krótkim czasie intensywnego użytkowania nawierzchnia traci swoją estetykę. RZ Turbo Protect Plus jest matowy i tworzy powierzchnię niewrażliwą na zarysowania oraz ślady po obuwiu. Dzięki temu podłoga zachowuje doskonały wygląd i właściwości użytkowe przez długi czas.
Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość szybkiego powrotu do normalnego użytkowania. Już po 16 godzinach od aplikacji nawierzchnia może być lekko obciążona, natomiast po upływie 3-4 dni może być użytkowana zgodnie z przeznaczeniem. Maksymalne utwardzenie chemiczne i mechaniczne uzyskuje się po 7 dniach.
– Ponieważ lakier jest permanentnym zabezpieczeniem wykładziny, inwestor ogranicza się wyłącznie do czyszczenia bieżącego. W celu zapewnienia doskonałej optyki powierzchni w czasie użytkowania rekomendujemy używanie środka RZ 181, który czyści i pielęgnuje w jednym cyklu roboczym – poleca Marek Nowakowski.
– Efekt finalny zaskoczył inwestora do tego stopnia, że otrzymaliśmy bardzo dobre referencje i już dziś mamy kilkanaście zgłoszeń z podobnych obiektów – pointuje Piotr Dziurowicz.
Data dodania: 04.12.2015