Podłoga sportowa jest najważniejszą częścią sali gimnastycznej. To właśnie od niej zależy komfort i bezpieczeństwo zawodników podczas m.in. ćwiczeń czy rozgrywania meczów. Z tego powodu nawierzchnia powinna być trwała, gładka i antypoślizgowa. Intensywna eksploatacja hali sportowej wymusza z czasem przeprowadzenie renowacji posadzki. Przed takim wyzwaniem stanęła szkoła podstawowa w Świerklanach koło Rybnika.

Wykładzina kauczukowa, która została zamontowana w Świerklanach, jest zabezpieczona przez producenta warstwą wosku. Powłoka ta zapewnia ochronę podczas magazynowania, transportu czy instalacji. Po zamontowaniu wykładziny należy poddać ją gruntownemu czyszczeniu i zaaplikować powłokę zabezpieczającą.

Do czyszczenia wykładziny kauczukowej wykorzystano środek do gruntownego czyszczenia RZ 150, który jest bardzo wydajny i pozwala na pozbycie się trudnych zabrudzeń. Preparat umożliwia usunięcie starych warstw środków pielęgnacyjnych czy nawet tłustych plam i pozostałości klejów.

Przygotowanie nawierzchni do konserwacji wymagało dużego nakładu pracy. Dlatego w hali sportowej w Świerklanach wykorzystano dodatkowe środki chemiczne.

Podłoga tym razem nie została polimeryzowana. W celu zabezpieczenia powierzchni wykorzystano dwuskładnikowy lakier RZ Turbo Protect Plus.

Użyty lakier ma właściwości antypoślizgowe oraz posiada certyfikat potwierdzający zastosowanie na salach sportowych (wg DIN 18032). Zapewnia również długotrwałą ochronę i jest niemal bezwonny, ponieważ zawiera jedynie 2% rozpuszczalników.

Lakier tworzy elastyczną i bardzo wytrzymałą warstwę ochronną o dużej odporności na obciążenia mechaniczne, działanie środków chemicznych (wg DIN 68886), ślinę, pot i promieniowanie UV.

Bardzo często w tego rodzaju obiektach można spotkać błyszczące wykończenia. O ile wygląda to bardzo ładnie na samym początku, to już po krótkim czasie intensywnego użytkowania nawierzchnia traci swoją estetykę. RZ Turbo Protect Plus jest matowy i tworzy powierzchnię niewrażliwą na zarysowania oraz ślady po obuwiu. Dzięki temu podłoga zachowuje doskonały wygląd i właściwości użytkowe przez długi czas.

Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość szybkiego powrotu do normalnego użytkowania. Już po 16 godzinach od aplikacji nawierzchnia może być lekko obciążona, natomiast po upływie 3-4 dni może być użytkowana zgodnie z przeznaczeniem. Maksymalne utwardzenie chemiczne i mechaniczne uzyskuje się po 7 dniach.

Data dodania: 04.12.2015