Inwestorzy przed wyborem podłogi muszą zastanowić się nie tylko nad materiałem, z którego jest wykonana czy kolorem. W założeniu jest to bowiem inwestycja długoterminowa, która ma służyć przez wiele lat. Dlatego determinującymi czynnikami powinny być właściwości użytkowe oraz trwałość materiału.

Od kilku lat najchętniej wybieraną podłogą do mieszkań i biur są panele laminowane. Coraz częściej są one wykańczane na wysoki połysk. Niestety ten rodzaj powierzchni nie kojarzy się z trwałością. Czy technologia może to zmienić? Jednym z najbardziej interesujących osiągnięć produkcyjnych w tej dziedzinie jest utwardzanie lakieru wiązką elektronów.

Co zapewnia takie rozwiązanie?

Utwardzanie nienasyconych lakierów akrylowych odbywa się za pośrednictwem promieni UV lub wiązki elektronów. Zastosowanie tej drugiej metody – EB (electron beam) pozwala uzyskać nowe poziomy odporności, przy zachowaniu estetycznych walorów paneli na wysoki połysk.

Co to oznacza w praktyce?

Rozpuszczalniki są eliminowane już na etapie produkcji. Wysoka jakość użytych surowców i bezemisyjny proces produkcji spełnia zarówno wymagania ekologiczne, jak i kryteria bezpieczeństwa dla zdrowia użytkowników.

Dzięki utwardzeniu za pomocą elektronów, lakierowana powierzchnia jest uszlachetniona. Panele mają również dużo lepszy połysk, niż te wzmocnione promieniami UV.

Takie wykończenie przedłuża także żywotność podłóg. Utwardzanie wiązkami elektronów pozwala panelom na uzyskanie odpowiedniej klasy ścieralności. Dekor jest odporny na działanie światła, wilgoci, a nawet kwasów czy niedopałków papierosów.

Wiązka polimerów gwarantuje stabilną konstrukcję mechaniczną. Dzięki temu eliminuje się ryzyko odprysków i mikrozarysowań.

Właściwości podłogi umożliwiają jej stosowanie w sklepach, powierzchniach biurowych i mieszkaniach.

Data dodania: 26.01.2016