Jak mówi stare porzekadło: klient – nasz pan. Ta zasada, obecna szczególnie w handlu, ma swoje zastosowanie również w branży podłogowej. Dlatego firmy coraz chętniej zajmują się nietypowymi zamówieniami, realizując je na najwyższym poziomie. Wybory klientów są zróżnicowane pod kątem zmieniających się trendów, własnego gustu czy preferencji modowych. Na czym branża podłogowa skupi się w 2018 roku?
Powrót do przeszłości
Producenci słusznie zauważają, że pod koniec poprzedniego roku rozpoczął się zwrot ku podłogom w naturalnych odcieniach. Ponieważ tendencje nie zmieniają się zbyt szybko, a w cenie są uniwersalne rozwiązania, pasujące do różnego rodzaju wnętrz, preferencje architektów i klientów indywidualnych pokrywają się. Zarówno jedni, jak i drudzy ponownie skłaniają się ku podłogom dębowym. Wygląda na to, że w 2018 roku niekwestionowanym numerem jeden będzie dąb w naturalnym odcieniu i wszystkie zbliżone do niego.
Trochę szaleństwa
Coraz więcej firm decyduje się jednak na wprowadzenie do swojej oferty propozycji w ciemnych kolorach lub eksperymentuje z nietypowymi wzorami. Testowane pod kątem popularności odważne odcienie coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Niepopularne kolory nie trafiają w każdy gust i nie pasują do każdego wnętrza, jednak jeżeli zależy nam na oryginalnej, niepowtarzalnej podłodze, czarne lub białe deski ze złotymi słojami są właśnie dla nas. Rynek pokryć podłogowych w 2018 roku będzie obfitował w coraz odważniejszych klientów, którzy skoncentrowani na poczuciu oryginalności, coraz chętniej będą ufać niecodziennym rozwiązaniom.
Podłogi montowane diagonalnie
Sposób ułożenia desek ma ogromny wpływ na efekt pracy i jej ogólną ocenę. Standardowo przyjęło się, że podłogę układamy prostopadle do punktu padania światła zewnętrznego – najczęściej okna. Tegoroczne trendy pozwolą na nieco więcej dowolności – coraz częściej będziemy spotkać deski montowane w układzie diagonalnym, czyli pod kątem lub po skosie. Taki nieszablonowy sposób podkreśla nowoczesny i oryginalny charakter wnętrz, a także optycznie poszerza powierzchnię, co ma szczególe znacznie w przypadku pomieszczeń wąskich. Pamiętajmy jednak, że taki sposób montażu wiąże się z większymi kosztami, związanymi chociażby ze zużyciem większej ilości materiału.
Wróćmy na parkiet
Klasyczny parkiet – kojarzony z przedwojennymi kamienicami czy domami naszych dziadków. W swojej nowej odsłonie zdecydowanie zyskuje na popularności. Wykonywany raczej z dębu lub buku, najczęściej kładziony we wzór znanej jodełki. W pomieszczeniach wykończonych w klasycznym stylu – doda szyku i klasy, w nowoczesnych natomiast – wprowadzi ciepło i harmonię. Pamiętajmy, że w przypadku tak ułożonej podłogi szkoda ukrywać jej piękno pod dywanem.
Ukłon ku winylom
Zimne kafle odchodzą już do lamusa. Coraz częściej będziemy je zastępować winylowymi panelami podłogowymi, które doskonale imitują naturalne drewno, nadają się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym, a dzięki swojej wodoodporności, z pewnością możemy je montować w łazience czy kuchni.
[NS]
Data dodania: 12.03.2018