Nowoczesna łazienka dla osób szukających wygody i relaksu musi być zaopatrzona w deszczownicę. To uniwersalne urządzenie, możliwe do zamontowania w różnego rodzaju łazienkach, w kabinach prysznicowych, a także nad wanną, nie tylko daje uczucie doskonałej higieny, ale i jest rozwiązaniem ekonomicznym pod względem zużycia wody. Jak działa deszczownica, jakie są jej rodzaje – i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
- Deszczownica – działanie
- Rodzaje deszczownic
- Deszczownica do wanny a do prysznica – czym się różnią?
- Na co zwrócić uwagę kupując deszczownice?
Deszczownica – działanie
Deszczownica jest rodzajem baterii prysznicowej zamontowanej pod sufitem lub na ścianie. Zazwyczaj ma kształt dużego kwadratu lub okręgu, zdarzają się też deszczownice prostokątne. Wydobywająca się z niej strużka wody przypomina na myśl lekki, tropikalny deszcz, pod którym łatwo zadbać o higienę, bo ciało jest równomiernie spłukiwane.
W deszczownicach zainstalowane są perlatory, które napowietrzają wodę – w ten sposób zmniejszane jest jej zużycie, a krople są lekkie i spiętrzone. Większość modeli wyposażona jest w dwustopniowy system odkręcania wody, więc po przekręceniu dźwigni za pierwszym razem deszczownica wykorzystuje tylko część swojej powierzchni do natrysku. Dopiero po drugim wykorzystujemy pełnię możliwości deszczownicy, choć są też modele wyposażone w trzy- i nawet czterostopniowy system.
Rodzaje deszczownic
Podstawowe rozróżnienie deszczownic występuje między deszczownicą podtynkową a natynkową. Ta pierwsza montowana jest – jak sama nazwa wskazuje – pod tynkiem, płytkami i innymi widocznymi elementami wystroju łazienki, tak że ze ściany wystaje tylko słuchawka deszczownicy. To rozwiązanie dla osób ceniących estetykę, ale należy pamiętać, że w przypadku awarii będzie trzeba się liczyć z możliwością rozbiórki części ściany, aby dokonać napraw. Oczywiście sam montaż deszczownicy podtynkowej jest dużo trudniejszy. W przypadku modelu natynkowego nie mamy do czynienia ze wszystkimi tymi problemami, ale deszczownica zajmuje więcej miejsca w łazience.
Druga kwestia, którą musimy ustalić przy zakupie deszczownicy, dotyczy wyboru między deszczownicą sufitową a montowaną na uchwycie prysznicowym. Ta druga jest bardzo łatwa w montażu, ale nie daje tak dobrych efektów, jak deszczownica sufitowa.
Deszczownica do wanny a do prysznica – czym się różnią?
Przy montażu deszczownicy do wanny powinniśmy być bardziej uważni, niż w przypadku deszczownicy prysznicowej, ponieważ żadna ścianka czy parawan wannowy nie będą w pełni szczelne. Należy więc wybrać deszczownicę o możliwie jak najmniejszej średnicy, ponieważ model o szerokim rozprysku będzie powodował nieustanne zalewanie łazienki. Lepiej też nie wybierać modelu sufitowego, aby mieć możliwość moderacji wysokości, na której zawieszona będzie deszczownica.
Na co zwrócić uwagę kupując deszczownice?
- Deszczownica musi pasować kolorem i wystrojem do kabiny i armatury łazienkowej.
- Średnica deszczownicy również powinna być dostosowana do wielkości kabiny i łazienki. 20-30 cm średnicy to optymalna wielkość dla małych i średnich kabin. Średnica 40 cm i więcej przeznaczona jest dla przestronnych kabin prysznicowych w dużych łazienkach.
- Montaż powinien odbywać się na wysokości powyżej 2 metrów, aby umożliwić komfortowe korzystanie z niej. Nie jest to jednak reguła, szczególnie w przypadku deszczownic do wanien, o czym wspomniano wcześniej. Ponadto jeśli domownicy są dość niscy, wysoko zamontowana deszczownica nie będzie zapewniać optymalnego natrysku na całe ciało.
- Wybierając materiał na deszczownicę, postawmy na nierdzewny metal – deszczownice wykonane z tworzyw sztucznych dość szybko ulegną zepsuciu. Najbardziej pożądanym materiałem na deszczownice jest mosiądz.
- Warto zainwestować w model deszczownicy posiadający termostat, chyba że posiada go już sam panel prysznicowy. Termostat jest to urządzenie, które dostosowuje temperaturę wody w taki sposób, abyśmy nie ulegli poparzeniu podczas brania prysznica. Zdecydowanie zwiększy to komfort użytkowania deszczownicy.
- Kupmy model z możliwością regulacji strumienia z wodą w formie przełącznika i suwaka, nie pierścienia nastawczego. Taki pierścień dość ciężko przestawić (należy do tego użyć obu rąk, co jest ciężkie gdy mamy je namydlone).
- Easy Clean to funkcja, która sprawia, że na deszczownicy nie osadza się kamień. Obecnie większość modeli na rynku już ją posiada, ale warto się upewnić, czy ten, który nas interesuje też ją ma – to znaczna oszczędność czasu i gwarancja na to, że w naszej łazience nie zalęgnie się trudny do pokonania kamień. Oczywiście także taką deszczownicę, jak każdy element w łazence, należy raz na jakiś czas przetrzeć ścierką z użyciem środków czyszczących.
- Podczas montażu deszczownicy podtynkowej należy bardzo precyzyjnie ustalić głębokość, na jakiej zostanie ona zamontowana. Wykonując obliczenia, koniecznie uwzględnijmy grubość płytek – wiele osób zapomina o tym, że przecież elementy montażowe nie będą wystawiać bezpośrednio ze ściany.
Data dodania: 23.02.2021